Katolícke čítanie (471.) – 15.4.2024 – pondelok

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, usiluje sa odpútať od všetkých stvorených vecí (14.) – Zrieknuť sa stvorených dobier

Ľudovít z Granady nazval voľbu stavu hlavným kolieskom života. Keď sa v hodinách hlavné koliesko pokazí, celé hodiny sú pokazené. Tak je to aj s našou spásou. Keď si chybne volil životný stav, celý tvoj život bude rozvrátený. Veľa mladíkov a dievčat stratilo povolanie z viny rodičov. A ich koniec? Nešťastný, ako nešťastný bol ich život. Tí, ktorých si rodičia zadržali doma, aby boli ich slávou a bohatstvom, stali sa im hanbou. Istý mladík stratil rehoľné povolanie na otcovo odhováranie. Neskôr k nemu pocítil veľký odpor. Z nedorozumenia bola zvada, v ktorej syn preklal otca vlastnou rukou. Svoj biedny život skončil na šibenici. A chceš ešte iný príklad? Poviem ti rovnako smutný. V seminári žil istý mladík. Boh si ho povolal, aby opustil svet. Ale mladík pohrdol Božím volaním. A výsledok? Začal zanedbávať zbožný život, prestal sa modliť a pristupovať k svätému prijímaniu. Konečne sa stal verejným nemravníkom. Napokon ho zavraždil jeho protivník, keď v noci vychádzal z domu ženy zlej povesti. Chytro zavolali kňaza, ale mladík bol už mŕtvy. Koľko podobných prípadov by som ti mohol rozprávať.

Mária nám ukazuje svojho Syna Ježiša (2.)

Nebo aj zem ťa oslavujú, všetka krása ti vzdáva vďaku. Moja duša ťa zvelebuje, najdrahšia Pani, a moje vnútro sa najúctivejšie raduje v tvojej prítomnosti. Môj jazyk ti nedokáže zaspievať dôstojnú pieseň chvály, ani moja myseľ nezmôže rozjímať nad tvojou veľkosťou.
Preto pred tebou pokorne padám na kolená, Mária, Matka Božia. Prijmi moje modlitby a s materinskou láskou si vypočuj, po čom túži moje srdce.

Očisťovanie od dobrovoľných náklonností k hriechu

Všetci Izraeliti odišli z Egypta, ale nie všetci aj srdcom opustili zem svojho zotročenia. Mnohí z nich na púšti túžili za egyptskými hrncami plnými mäsa. Im podobní sú spovedajúci sa kresťania, ktorí zanechali cestu hriechu, ale nevykorenili zo svojho srdca náklonnosť k hriechu. Urobili silné predsavzatie viac nehrešiť, ale cítia akýsi vnútorný žiaľ, že sa museli zrieknuť príjemností a radostí, ktoré hriech so sebou prináša. Ich srdce sa už zrieklo hriechu a chce sa od neho čím väčšmi vzdialiť, ale často obracia svoj pohľad späť k hriechu ako Lótova manželka k Sodome. Podobajú sa chorým, ktorým lekár zakázal jesť určité jedlá. Chápu to, ale jednako závidia tým, ktorí môžu všetko jesť.
Niektorý človek, ktorý mal úmysel vypomstiť sa na svojom blížnom, v spovedi zmení svoj úmysel. Jednako v kruhu svojich známych a priateľov rozpráva o nepriateľstve a o tom, že by sa aj pomstil, keby to nebolo zakázané. Kto by nevidel, že tento človek sa síce zriekol pomsty, ale vo svojom srdci predsa len skrýva náklonnosť k hriechu.
Keď si sa rozhodla, drahá Filotea, viesť nábožný život, musíš sa zrieknuť nielen hriechu, ale všetkých dobrovoľných náklonností k nemu. Človek s takými náklonnosťami je vlastne vždy v nebezpečenstve. Podobá sa málokrvným ľuďom. Nie sú chorí, a predsa všetky ich skutky majú na sebe akýsi príznak choroby. Jedia bez chuti, spia nepokojne, smejú sa bez radosti a skôr sa vlečú ako kráčajú. S podobnou nechuťou konajú aj dobré skutky, ktoré tak strácajú pred Bohom všetku svoju záslužnosť.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.