Katolícke čítanie (472.) – 16.4.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VI. (5. – 6.)

Keď som videla do akého stavu ma priviedli pozemskí lekári a ako som bola celá zničená v tak mladom veku, rozhodla som sa uchýliť k nebeským lekárom a požiadať ich, aby ma uzdravili. Napriek tomu, že som znášala túto chorobu s takou radosťou, chcela som sa uzdraviť. Niekedy som si pomyslela aj na to, že by bolo lepšie zostať v tomto stave, ak by som sa v zdraví mala zahubiť, ale pritom ma napadlo, že ako zdravá by som mohla lepšie slúžiť Pánu Bohu. Tu je náš omyl: nechceme sa vo všetkom odovzdať do Božích rúk. On predsa vie lepšie ako my, čo nám prospieva.
Dala som slúžiť omše sväté a začala som sa modliť schválené modlitby. Nikdy ma nepriťahovali isté pobožnosti, ktorými sa niektorí, zvlášt ženy, oddávajú, ktoré sú plné neviemakých obradov, ktoré sa im tak páčia; ja som ich nikdy nemohla zniesť. Nakoniec sa ukázalo, že boli na nič a zaváňali poverou.
Ja som naopak zvolila za svojho príhovorcu a patróna slávneho svätého Jozefa a zverila som sa mu s nadšením. Tento môj otec a ochranca mi pomohol v ťažkostiach, do ktorých som sa dostala, a v mnohých iných oveľa ťažších, v ktorých šlo o moju česť a o spásu mojej duše.
Videla som jasne, že jeho pomoc bola vždy väčšia, ako som mohla dúfať. Nepamätám si, že by som ho niekedy prosila o nejakú milosť, a hneď ju nedostala. A je to úchvatné spomínať na veľkú priazeň, ktorou ma Pán Boh zahrnul, a na nebezpečenstvo pre dušu i telo, z ktorého ma vyslobodil na príhovor tohoto požehnaného svätca. Zdá sa, že Boh dovolil iným svätcom, aby nám prispievali v tej alebo onej potrebe, zatiaľ čo som zakúsila, že príhovor svätého Jozefa sa vzťahuje na všetkých. Tým nám Pán Boh dáva pochopiť, že ako mu bol poddaný na zemi, kde mu ako pestún mohol rozkazovať, tak aj teraz v nebi robí všetko, o čo ho požiada. To zažili aj mnoho iných osôb, ktoré sa mu na moju radu zverili. Mnoho iných sa stalo jeho ctiteľmi už dávno, pretože zažili túto pravdu.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.