Katolícke čítanie (474.) – 18.4.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Gruaro [Valvasone] 1280)

Medzi najhodnovernejšími dokumentami, ktoré opisujú eucharistický zázrak, ktorý sa udial v Gruare v roku 1294, je ten od miestneho historika Antonia Nicolettiho (1765). Istá žena prala pri žľabe, ktorý bol postavený pri Versiole, oltárne plachty z Kostola svätého Justína. Zrazu zbadala, ako sa látka, z ktorej bola plachta, sfarbila krvou. Keď sa lepšie prizrela, zistila, že krv vychádza z malej čiastky premenenej hostie, ktorá zostala v záhybe plachty.

Relikvia tohto zázraku sa uchováva v Kostole Najsvätejšieho Kristovho tela vo Valvasone. Zázrak sa ale udial v Gruare. V roku 1294 mladá farská gazdiná sa vybrala ku žľabu na pranie pri Versiole. Medziiným prala aj oltárnu plachtu z Kostola svätého Justína v Gruare. Naraz si žena všimla, že kúsok premenenej hostie zostal omylom v záhyboch plachty a že začal krvácať. Preľaknutá týmto nevysvetliteľným javom utekala rýchlo za kňazo, ktorý o tom informoval biskupa v Concordii Giacoma d’Otomella z Cividale, ktorý celú skutočnosť overil. Následne požiadal, aby si mohol ponechať plachtu zázraku vo svojej katedrále v Concordii. Ale aj farár z Gruara a rodina grófa a Valvasone, patrónov kostola z Gruara a Valvasone, si chceli plachtu ponechať. Nedospeli k dohode a tak sa obrátili na Svätú stolicu, ktorá nakoniec poverila grófov, aby uchovávali relikviu zázraku vo Valvasone, pod podmienkou, že tam postavia kostol zasvätený Najsvätejšiemu Kristovmu telu. Stavba kostola bola dokončená v roku 1483.
Najstarší a najdôveryhodnejší dokument, ktorý spomína zázrak, je reskript pápaža Mikuláša V. z roku 1454. Práve ním bol zmenený titul kostola vo Valvasone. Skorší titul Panny Márie a Svätého Jána, evanjelistu, bol zmenený na základe rozhodnutia pápeža Mikuláša V. na Kostol Najsvätejšieho Kristovho tela (28. marca 1454). Dnes sa plachta uchováva v cylindri zo skla umiestnenom v cennom relikviári zo striebra od zlatníka Antonia Calligariho. Sviatok posvätnej oltárnej plachty sa slávi počas piateho štvrtka Pôstneho obdobia, na záver dní venovaných adorácii Najsvätejšej oltárnej sviatosti. Zúčastňujú sa na nej kňazi a spoločenstvá z okolia Valvasone. Počas sviatku Božieho tela sa relikvia nesie v procesii s Najsvätejšou oltárnou sviatosťou.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.