Katolícke čítanie (475.) – 19.4.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VI. (7. – 8.)

Starala som sa o to, aby sa jeho sviatok slávil s čo najväčšou slávou.1 V španielskych kláštoroch bolo takmer všeobecným zvykom, že jednotlivé reholnice dávali sláviť na vlastné útraty sviatok toho svätca, ktorého zvlášť uctievali. Je síce pravda, že som do toho vkladala viac márnivosti ako ducha, lebo som chcela, aby sa všetko konalo s vybranou svedomitosťou, ale úmysel bol dobrý. Práve to bola moja záhuba, že sotva mi dal Pán Boh nejakú milosť podniknúť niečo dobrého, zamiešala som do toho veľa nedokonalostí a chýb. Boh nech mi odpustí, že som pre zlé veci, vybrané spôsoby a márnivosť plytvala toľkou usilovnosťou.
Sama som veľakrát skúsila, aká veľká je priazeň svätého Jozefa, a preto by som chcela, aby sa o tom všetci presvedčili a boli jeho ctiteľmi. Nepoznala som človeka, ktorý by ho naozaj ctil a preukazoval mu nejakú službu a pritom nerástol v čnosti. On totiž nesmierne pomáha tomu, kto sa mu zveruje. Už niekoľko rokov ho vždy prosím na jeho sviatok o nejakú milosť a vždy som vypočutá. A ak má prosba nie je úplne správna, on ju zameria k môjmu väčšiemu dobru.
Keby moje slová mohli mať nejakú autoritu, veľmi rada by som zoširoka rozprávala o jednotlivých milostiach, ktoré tento svätec vyprosil mne a iným, ale aby som neprekročila hranice, ktoré mi boli vytýčené, v mnohých veciach budem stručnejšia, ako by som si priala, a v iných zdĺhavejšia, ako je potrebné; skrátka ako tá, ktorá nedokáže vždy dobre rozlíšiť, čo je dobré.
Toho, kto mi neverí, prosím len pre lásku Božiu, aby to skúsil, a pozná z vlastnej skúsenosti, ako je prospešné zveriť sa tomuto slávnemu patriarchovi a uctievať ho. Zvlášť ľudia oddaní modlitbe majú mať k nemu dôverný vzťah, lebo neviem, ako je možno myslieť na kráľovnu anjelov, koľko toho vytrpela s malým Ježiškom, a nevzdávať vďaky svätému Jozefovi, ktorý im bol takou oporou.
Kto nemá učiteľa, ktorý by ho naučil, ako sa má modliť, zvoľ si za vodcu toho slávneho svätca a nezmýliš sa.
Kiež sa to páči Bohu, že som neurobila chybu, keď som sa odvážila o tom hovoriť, pretože ho nejako zvlášť dobre nenasledujem, ani mu nejako príliš verne neslúžim, aj keď sa prehlasujem za jeho ctiteľku. On, aký je, dal mi povstať z lôžka, narovnať sa a chodiť; a ja, aká som, som sa mu odvďačila tým, že som zneužívala jeho milosť.32 Toto je klasický text, na ktorý sa odvolávajú tí, ktorí chceli hovoriť o svätom Jozefovi. O tom, ako je účinná jeho ochrana, sa dá ťažko povedať viac alebo niečo pekného a presvedčivejšieho. Karmelitánsky rád vždy uctieval svätého Jozefa. Podľa svedectva pápeža Benedikta XIV. (De Beat. et Canoniz. Sanct. lib. VI, p. II. c. XX) “práve tento rád priniesol z Východu na Západ chvályhodný zvyk uctievať svätého Jozefa veľmi slávnymi obradmi”. Karmelitánsky breviár mal svätcovo proprium od roku 1480. A parížska generálna kapitula v roku 1456 nariaďovala, aby sviatok svätého Jozefa byl slávený v celom ráde s čo najväčšou slávnosťou. – Svätá Terézia stelesňovala ducha tejto typicky karmelitánskej úcty, žila ju a rozširovala ju slovom i príkladom. Koncom 18. storočia karmelitánsky rád mal viac ako 150 kostolov zasvätených svätému Jozefovi; a keď v roku 1847 Pius IX. rozšíril sviatok svätého Jozefa na celú Cirkev, Karmel slávil tento sviatok už od roku 1680, ako mu to povolil Inocenc XI. 6. apríla toho istého roku. – P. Patrignani píše: Ako Jozef Egyptský, keď pred neho priviedli jeho mladšieho brata Benjamína, nedokázal udržať slzy a povedal, kto je, tak koná i Pestún Pána pred Teréziou, ktorý je jeho benjamínkom. Zjavil sa jej, odhalil jej moc svojej ochrany a dobrotu svojho srdca; a Terézia, uchvátená takou láskou a nehou, robila všetko, aby šírila a upevňovala jeho úctu. K jeho cti vybudovala prvý chrám rádovej reformy. Medzi svojimi radami zanechala zápis: “Aj keby mala mnoho svätých ochrancov, uctievaj zvlášť svätého Jozefa, ktorý zmôže u Pána Boha veľa.”

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    V španielskych kláštoroch bolo takmer všeobecným zvykom, že jednotlivé reholnice dávali sláviť na vlastné útraty sviatok toho svätca, ktorého zvlášť uctievali.
  • 2
    Toto je klasický text, na ktorý sa odvolávajú tí, ktorí chceli hovoriť o svätom Jozefovi. O tom, ako je účinná jeho ochrana, sa dá ťažko povedať viac alebo niečo pekného a presvedčivejšieho. Karmelitánsky rád vždy uctieval svätého Jozefa. Podľa svedectva pápeža Benedikta XIV. (De Beat. et Canoniz. Sanct. lib. VI, p. II. c. XX) “práve tento rád priniesol z Východu na Západ chvályhodný zvyk uctievať svätého Jozefa veľmi slávnymi obradmi”. Karmelitánsky breviár mal svätcovo proprium od roku 1480. A parížska generálna kapitula v roku 1456 nariaďovala, aby sviatok svätého Jozefa byl slávený v celom ráde s čo najväčšou slávnosťou. – Svätá Terézia stelesňovala ducha tejto typicky karmelitánskej úcty, žila ju a rozširovala ju slovom i príkladom. Koncom 18. storočia karmelitánsky rád mal viac ako 150 kostolov zasvätených svätému Jozefovi; a keď v roku 1847 Pius IX. rozšíril sviatok svätého Jozefa na celú Cirkev, Karmel slávil tento sviatok už od roku 1680, ako mu to povolil Inocenc XI. 6. apríla toho istého roku. – P. Patrignani píše: Ako Jozef Egyptský, keď pred neho priviedli jeho mladšieho brata Benjamína, nedokázal udržať slzy a povedal, kto je, tak koná i Pestún Pána pred Teréziou, ktorý je jeho benjamínkom. Zjavil sa jej, odhalil jej moc svojej ochrany a dobrotu svojho srdca; a Terézia, uchvátená takou láskou a nehou, robila všetko, aby šírila a upevňovala jeho úctu. K jeho cti vybudovala prvý chrám rádovej reformy. Medzi svojimi radami zanechala zápis: “Aj keby mala mnoho svätých ochrancov, uctievaj zvlášť svätého Jozefa, ktorý zmôže u Pána Boha veľa.”
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.