Katolícke čítanie (476.) – 20.4.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, usiluje sa odpútať od všetkých stvorených vecí (15.) – Zrieknuť sa stvorených dobier

Vráťme sa k veci. Svätý Tomáš Aquinský radí tým, čo sú povolaní k dokonalejšiemu životu, aby nepočúvali, keď ich rodičia odhovárajú. Veď v takom prípade sú ich nepriateľmi. Nie sú povinní radiť sa s rodičmi, ale majú ísť za Božím hlasom. Nemusia čakať na rodičovský súhlas, ani sa ho nemusia dožadovať, ak oprávnene predpokladajú, že im súhlas nespravodlivo odoprú a prekazia im povolanie. Svätý Tomáš Aquinský, svätý Ľudovít Bertrand a mnohí iní vstúpili do kláštora bez vedomia svojich rodičov, bez ich požehnania.

Mária nám ukazuje svojho Syna Ježiša (3.)

Moja duša túži uzrieť Ježiša, lebo vie, že on je moje šťastie. Ukáž mi ten skrytý poklad, ktorý pri sebe schovávaš. Verím, že Ježiš je jednorodený Syn Boží a prvorodené dieťa tvojej plodnej panenskosti.
Vyznávam, že on je môj Boh, môj Stvoriteľ, môj Vykupiteľ, zrodený pre moju spásu. K nemu sa modlím, pomocou tvojho orodovania ho vidím a uctievam. Ty si ho zavinula do plienok, preto si ho ostatní nevšimli a nespoznali.
Kto ho teda môže vidieť, ak ho nechceš ukazovať? Veru, jedine skrze teba sa dostaneme k Synovi a jedine skrze Syna sa dostaneme k Otcovi.

Ako očisťovať dušu

Ak si chceme očistiť dušu od dobrovoľných náklonností k hriechu, musíme si najprv urobiť vážnu a živú predstavu o veľkosti zla duchovného spustošenia, ktoré zapríčiní hriech. Len tak si môžeme vzbudiť ľútosť a ošklivosť voči hriechu. Nedokonalá ľútosť, keď je v spojení so sviatosťou pokánia, očisťuje nás od hriechu, ale silná a dokonalá ľútosť nás očisťuje aj od náklonnosti k hriechu.
Keď niekto prechováva voči druhému len ľahkú a slabú nenávisť vo svojom srdci, pociťuje odpor len voči osobe nenávideného. Kto však prechováva vo svojom srdci hlbokú a smrteľnú nenávisť, ten nenávidí nielen osobu, ale aj jej rodinu, príbuzných a priateľov. Ba aj obraz nenávideného a všetko, čo má k nemu nejaký vzťah, dráždi jeho oko a jeho srdce. Podobne je to s hriešnikom. Keď si vzbudil čo len nedokonalú ľútosť a len nepatrný odpor cíti proti hriechu, iste sa rozhodne viac nehrešiť. Keď však jeho nenávisť proti hriechu je hlboká a ľútosť dokonalá, vtedy nielenže nenávidí hriech, ale aj hriešne náklonnosti a vôbec všetko, čo vedie k hriechu a ho napomáha. Preto sa musíme usilovať vzbudiť dokonalú ľútosť, aby sa odpor k hriechu rozšíril na všetko, čo nejako súvisí s hriechom. Tak Mária Magdaléna po svojom obrátení natoľko stratila chuť a záľubu v hriechu, že na hriech viac ani len nepomyslela. Dávid hovorieval, že nenávidí neielen hriech, ale aj všetky cesty a chodníčky, ktoré k nemu vedú.
Aby si si mohla urobiť správnu predstavu o veľkosti hriechu a mohla vzbudiť dokonalú ľútosť, horlivo sa cvič v nasledujúcich rozjímaniach. Ak ich budeš správne konať, s pomocou Božej milosti sa ti podarí vytrhnúť aj s koreňom hriech z tvojho srdca. Vykonávaj rozjímania jedno za druhým tak, ako budú nasledovať, ale každý deň len jedno a nakoľko je to možné, zavčas rána. Cez deň potom často mysli na rozjímanie. Ak nevieš, ako sa má rozjímať, čítaj pozorne, čo bude o ňom napísané v druhej časti knihy.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.