Katolícke čítanie (479.) – 23.4.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VI. (9.)

Kto by to bol povedal, že tak skoro znovu padnem, po takých Božích milostiach, potom čo som dostala toľko čností, ktoré ma povzbudzovali, aby som mu slúžila len kvôli nim, potom čo som sa videla takmer mŕtva a vo veľkom nebezpečenstve, že budem zavrhnutá, potom čo som telesne i duševne ožila k veľkému prekvapeniu tých, ktorí ma videli! A čo to je, Pane? Prečo musíme žiť uprostred toľkých nebezpečenstiev, že ťa urazíme?
Zatiaľ čo to píšem, zdá sa mi, že z tvojej miilosti a milosrdenstva môžem povedať aj ja ako svätý Pavol, aj keď nie s tou istou dokonalosťou: “Nežijem už ja, ale ty, môj Bože, žiješ vo mne.”1 Už nežijem ja, ale žije vo mne Kristus. (Gal 2, 20) Myslím si tak, že už niekoľko rokov ma riadiš svojou rukou, ako to vidím na svojích túžbach a predsavzatiach nevykonať nič proti tvojej vôli: túžby a predsavzatia, ktoré som uskutočnila v rôznych veciach. Iste ťa urážam bez toho, aby som si to uvedomila. Avšak sa mi zdá, že som bezvýhradne ochotná nezabudnúť nič, čo mám vykonať z lásky k tebe, ako si mi už v niektorých prípadoch dal, aby sa mi to podarilo.
Nemilujem svet ani nejakú vec, ktorá mu patrí; nič ma neuspokojí, len to, čo prichádza od teba: všetko ostatné je pre mňa veľmi ťažký kríž. Aj to je možné, že sa mýlim, a snáď moje pocity nie sú úprimné; avšak ty vieš, môj Bože, že sa mi nezdá, že by som klamala. Obávam sa, a právom, že ma znovu opustíš, pretože viem, kam dôjde moja nepatrná čnosť a schopnosť, ak mi stále nevlievaš silu a nepomáhaš mi, aby som ťa neopustila. Kiež sa ti zapáči neopustiť ma zvlášť teraz, keď sa mi zdá, že to, čo som povedala o sebe, je číra pravda!
Neviem, ako môže človek toľko túžiť po živote, keď je všetko tak neisté! Ach, Pane, zdávalo sa mi to nemožné, že by som ťa úplne opustila. Ale pretože som ťa toľkokrát opustila, nemôžem sa zbaviť obáv; veď dobre viem, že stačilo, aby si sa len trochu vzdialil, a ja som sa hneď válala po zemi. Ale buď na veky velebený, pretože zatiaľ čo ja som ťa opúšťala, ty si ma nikdy neopustil, hneď si mi podával ruku, aby som vstala. A ja som ju často odstrkovala, namiesto toho, aby som ju prijala; nechcela som počuť, že tvoj hlas ma znovu volá, ako teraz plánujem rozprávať.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    Už nežijem ja, ale žije vo mne Kristus. (Gal 2, 20)
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.