Katolícke čítanie (481.) – 25.4.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Cascia, 1330)

V roku 1330 vážne ochorel istý obyvateľ mesta Cascia. Zavolal si preto kňaza, aby mohol prijať Kristovo telo. Kňaz však, tak trochu z nedbanlivosti, tak trochu z apatie, zobral so sebou namiesto cibória s hostiou iba knihu modlitieb, do ktorej bez úcty vložil jednu z premenených hostií. Keď prišiel k roľníkovi a otvoril breviár, uvidel, že hostia sa premenila na zakrvavené mäso, ktoré zanechalo krvavé stopy aj na stránkach knihy.

V Cascii, v bazilike zasvätenej svätej Rite, sa uchováva relikvia eucharistického zázraku, ktorý sa stal neďaleko v Siene v roku 1330. Jeden kňaz mal odniesť sväté prijímanie roľníkovi, ktorý náhle ochorel. Kňaz zobral premenenú hostiu, vložil ju neúctivo medzi stránky breviára a vybral sa k roľníkovi. Potom, ako prišiel do domu chorého a ako ho vyspovedal, otvoril knihu, aby vybral hostiu, ktorú do neho vložil. S pohnutím však zistil, že hostia bola zakrvavená a že krvavá stopa zostala na oboch stránkach breviára, ktorých sa dotýkala. Zmätený a kajúci sa kňaz sa ihneď vybral do augustiánskeho kláštora v Siene, aby poprosil o radu otca Simoneho Fidatiho z Cascie, ktorého všetci poznali ako svätého muža. Ten potom, ako si všetko vypočul, udelil kňazovi rozhrešenie a poprosil ho, aby si mohol tie dve stránky breviára ponechať u seba. Viacerí pápeži podporili uctievanie tohto zázraku a udelili k nemu sa viažuce odpustky.
V procese skúmania relikvie z Cascie, ktorý prebehol v roku 1687, sa nachádza aj text starobylého Kódexu kláštora svätého Augustína, v ktorom sa nachádza viacero záznamov o zázraku. Okrem neho sa udalosť spomína aj v mestských štatútoch Cascie z roku 1387, kde sa okrem iného nariaďovalo, aby “sa každoročne na sviatok Božieho tela, vládca, radcovia a celý ľud Cascie zhromaždil v Kostole svätého Augustína a aby nasledovali klérus, ktorý ponesie túto prevzácnu relikviu Kristovho tela v procesii ulicami mesta”. V roku 1930, pri 600. výročí zázraku, sa v meste konal Eucharistický kongres diecézy Norcia. Vtedy bola inaugurovaná aj nová umelecká monštrancia a bola publikovaná celá historická dokumentácia týkajúca sa udalosti.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.