Katolícke čítanie (482.) – 26.4.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VII. (1. – 2.)

Zábava za zábavou, márnivosť za márnivosťou, príležitosť za príležitosťou, začala som svoju dušu znovu uvádzať do nebezpečenstva; bola som plná roztržitostí, rástla vo mne nechuť pokračovať v tom zvláštnom priateľstve s Bohom, ktoré vyviera z modlitby. A tiež preto, že rástli moje hriechy, vytrácala sa chuť a záľuba, ktorú som skôr zakúsila pri cvičení čností. Pritom som dobre videla, môj Bože, že ak mi niečo chýba, potom to, že som chýbala Tebe.
Satan mi nemohol spôsobiť väčšiu škodu, len tak že ma odvádzal od modlitby pod zámienkou pokory, a skrze pocit, že som aj tak zatratená. Bola som posledná medzi horšími, a tak sa mi zdalo rozumné prispôsobiť sa väčšine, uspokojiť sa s predpísanými modlitbami, modliť sa ústne a zanechať rozjímavú modlitbu, pretože nebolo spravodlivé, aby sa dôverne stretávala s Bohom tá, ktorá si zaslúžila žiť s démonmy a klamala ľudí bezúhonnostouť vonkajšieho správania.1 Tieto výrazy a prípadné pochybnosti vysvetlí najlepšie svedectvo P. Dominika Baňeza, jej spovedníka, pri beatifikačnom procese: “Ako mladá rehoľníčka v priebehu svojho pobytu v kláštore Vtelenia sa nedopúšťala iných chýb ako tých, do ktorých upadajú horlivé rehoľníčky. Bola nadpriemerne oddaná modlitbe. Pre svoje vybrané spôsoby mala veľa návštev, a to od osôb všetkých spoločenských vrstiev. Predmetom ich nárekov je práve čas, ktorý týmito návštevami strácala, a na to si bude nariekať po celý život.”
Na tom nemá vinu nedostatočný dohľad v dome, kde som žila, pretože ja som to dokázala tak zastrieť, že moja povesť nikdy neutrpela. Avšak nerobila som to vedome, lebo – vďaka Bohu – čo sa týka vychvaľovania a pokrytectva, pokiaľ viem, nespomínam si, že by som ho niekedy urazila; ba sotva som si to uvedomila, zalial ma taký pocit, že satan bežal porazený ponechávajúc víťazstvo mne. Preto ma práve v tomto bode pokúšal málokedy. Ale podľahla by som i v tom, keby Pán Boh pripustil, aby toto pokušenie bolo silné ako ostatné. Jemu sa však páčilo zbaviť ma toho. Nech je vždy velebený!
Musím tiež povedať, že sa mi vôbec nepáčilo, keď som vídavala, ako si ma vážia, veď som príliš dobre vedela, aká som vo svojom vnútri.
Neverili mi, že som tak nedokonalá. Vídali ma totiž, ako som sa často uchyľovala do samoty modliť, aj keď som bola mladá, a mala som toľko príležitostí; čítala som veľa, hovorila o Bohu, dávala som malovať obraz Pána Ježiša na mnohých miestach, mala som veľmi pekne vyzdobené oratórium, nereptala som a ešte iné veci, ktoré robili dojem ktovieakej čnosti. Ja som potom, aká som, venovala som týmto vonkajším veciam veľkú starostlivosť, pretože to všetci oceňovali, a preto mi dávali viac slobody ako starším sestrám a vôbec mi veľmi dôverovali.
Ale vďaka Bohu, ktorý ma držal vo svojich rukách, ja som tú dôveru nikdy nezneužila a nikdy som nič neurobila bez náležitého dovolenia. Zdá sa mi, že nikto so mnou nemohol hovoriť v kláštore v noci skrze otvor alebo v nejakom výklenku, pretože isté veci som úzkostlivo dodržovala, lebo som považovala za veľké zlo uviesť svojím zlom do nebezpečenstva česť toľkých dobrých rehoľníčok. Ako by to ostatné, čo som vykonávala, zaslúžilo pochvalu! To nebolo také ťažké ako tá zmienená zloba, aj keď z veľkej časti veľa nechýbalo.

  • Sväté písmo – ročný plán – apríl
  • Bolestný ruženec
Ruženec - android aplikácia

  • 1
    Tieto výrazy a prípadné pochybnosti vysvetlí najlepšie svedectvo P. Dominika Baňeza, jej spovedníka, pri beatifikačnom procese: “Ako mladá rehoľníčka v priebehu svojho pobytu v kláštore Vtelenia sa nedopúšťala iných chýb ako tých, do ktorých upadajú horlivé rehoľníčky. Bola nadpriemerne oddaná modlitbe. Pre svoje vybrané spôsoby mala veľa návštev, a to od osôb všetkých spoločenských vrstiev. Predmetom ich nárekov je práve čas, ktorý týmito návštevami strácala, a na to si bude nariekať po celý život.”
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.