Katolícke čítanie (486.) – 30.4.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VII. (3. – 4.)

Ako sa mi zdá, mojou záhubou bolo, že som nebola v kláštore s prísnou klauzúrou. Dobré rehoľnice mohli mať slobodu, lebo nesľubovali, že budú žiť v klauzúre, a preto sa jej nemuseli zriekať. Ja by som potom s touto slobodou pre svoju slabosť skončila v pekle, keby mi Pán Boh neprišiel na pomoc a nezahrnul ma svojou priazňou a mimoriadnymi milosťami.
Myslím si, že ženský kláštor bez klauzúry je niečo veľmi nebezpečné, lebo pre tie, ktoré si chcú užívať slobodu, je skôr cestou do pekla ako liekom na ich slabosť.
To netvrdím o svojom kláštore, v ktorom veľmi veľa sestier dokonalo slúži Bohu a iste sú zahŕňané milosťami a priazňou Toho, ktorý je tak dobrý. A potom – nie je z tých najviac uvoľnených; pravidlá sa tu zachovávajú presne. Hovorím o tých, ktoré som videla a ktoré poznám; opakujem, že vo mne vzbudzujú veľa súcitu.
Aby sa tie rehoľníčky spasili, je potrebné, aby ich Boh mimoriadnym spôsobom vyburcoval, a nie raz, ale mnohokrát; tak samozrejme majú povolené zábavy a svetské styky, a tak zle chápu svoje povinnosti. Ba dokonca, kiež sa páči Bohu, aby nepovažovali za čnosť to, čo je hriech, ako som to robila veľakrát ja. Je veľmi ťažké priviesť ich k tomu, aby to pochopili, takže je nutné, aby tu zasiahla ruka Pánova.
Zdá sa, že niektorí rodičia namiesto toho, aby dávali svoje dcéry do kláštorov, v ktorých by našli spásu, ich chcú dávať do tých, v ktorých je viac nebezpečenstva ako vo svete. Keby dali na moju radu, aspoň by mali dbať na ich česť a radšej ich vo všetkej skromnosti vydať alebo si ich nechať doma ako ich posielať do takých kláštorov, iba že by ich charakterové vlastnosti boli dosť dobré. A kiež b sa páčilo Pánu Bohu, že by to stačilo. Keď sa v otcovskom dome správajú zle, nezostane to dlho utajené, zatiaľ čo v kláštore to trvá dlho, až pokým Pán Boh neodhalí všetky veci. Vtedy tým netrpí len jedna, ale všetci. Niekedy chudinky nemajú vinu: idú len cestou, ktorá je už otvorená. Ale ich osud je vždy poľutovaniahodný, lebo opustia svet a myslia si, že idú slúžiť Boh ďaleko od každého nebezpečenstva, a zatiaľ sa ocitnú medzi desiatimi svetmi bez toho, aby vedeli ako sa vyzbrojiť a brániť. Vek, zmysly a satan sa spoja, aby ich lákali a povzbudzovali robiť, veci, ktoré sú bežné vo svete a to pod zámienkou, že tam sú považované za úkony čností.
Zdá sa mi, že ich môžem z časti porovnávať k úbohým heretikom, ktorí sa vedome zaslepia a potom sa snažia presviedčať, že oni majú pravdu, že sú si tým istí, zatiaľ čo v skutočnosti nie sú, lebo počujú v srdci hlas, ktorý ich uisťuje o opaku.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.