Katolícke čítanie (488.) – 2.5.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Maceraty, 1356)

Dňa 25. apríla v roku 1356 slávil kňaz, ktorého meno sa nezachovalo, v kaplnke Kostola svätej Kataríny, ktorá patrila benediktínkam, svätú omšu. Počal lámania chleba pred prijímaním, začal kňaz pochybovať o skutočnej prítomnosti Ježiša v premenenej hostii. Práve v okamihu, keď lámal hostiu, zbadal veľký prúd krvi, ktorý zanechal stopy na korporáli aj kalichu na oltári.

V Katedrále Panny Márie Nanebovzatej a svätého Juliána v Maceráte, pod oltárom Najsvätejšej oltárnej sviatosti, je možné si uctiť relikviu “korporála so stopami krvi”. V tom istom kostole sa uchováva aj dobový pergamen, na ktorom sa zázrak opisuje. Aj historik Ferdinando Ughelli spomína tento zázrak vo svojom diele Italia sacra z roku 1647 a opisuje, ako už od 14. storočia “bol korporál nosený v slávnostnej procesii mestom, umiestnený v sklenenej nádobke v striebre, za účasti všetkých”. Všetky svedectvá sa zhodujú v opise toho, ako sa zázrak udial. Jeden dnes neznámy kňaz zapochyboval počas svätej omše o prepodstatnení a keď nezlomil veľkú hostiu, videl, ako z nej strieka krv, ktorá zanechala stopy aj na korporáli, a kalichu na oltári. Kňaz okamžite o všetkom informoval biskupa Nicoló da San Martina, ktorý nariadil preniesť relikviu zakrvaveného korporála do katedrály a nariadil riadny kánonický proces skúmania.
V roku 1494 bolo v Macerate ustanovené jedno z prvých bratstiev na úctu Najsvätejšej oltárnej sviatosti a práve tu sa zrodila pobožnosť tzv. 40-hodinovej adorácie. Bolo to v roku 1556. Každoročne na sviatok Božieho tela sa relikvia zázraku nesie v procesii hneď za Najsvätejšou oltárnou sviatosťou.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.