Katolícke čítanie (495.) – 9.5.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Bagno di Romagna, 1412)

V roku 1412 vtedajší prior Baziliky Panny Márie v Bagno di Romagna, otec Lazzaro z Verony, počas slávenia svätej omše silno zapochyboval o skutočnej prítomnosti Ježiša v Najsvätejšej oltárnej sviatosti. Tesne po vyslovení slov premenenia nad vínom sa toto premenilo na živú krv, ktorá začala v kalichu naberať na objeme a preliala sa dokonca na korporál. Otec Lazzaro, hlboko zasiahnutý a v ľútosti, vyznal pred veriacimi prítomnými na svätej omši svoju neveru a ukázal im zázrak, ktorý sa odohral pred jeho očami.

V Bagno di Romagna, v Bazilike Panny Márie Nanebovzatej, sa uchováva relikvia eucharistického zázraku “posvätného zakrvaveného korporála”. Historik Fortunio popisuje zázrak vo svojom diele Annales Gamaldulenses: “Písal sa rok 1412. Kamaldulský kláštor Panny Márie v Bagno (vtedy to bol priorát) vedený otcom Lazzarom, pochádzajúcim z benátskej oblasti. Zatiaľ čo jedného dňa slávil svätú omšu, jeho myseľ bola zabratá diabolskou pochybnosťou o skutočnej prítomnosti Ježiša v Najsvätejšej oltárnej sviatosti. Vtedy zbadal rozlievajúcu sa krv, ktorá sa premenila z vína a ktorá sa prelievala z kalicha na korporál vo forme živej a chvejúcej sa krvi, ktorou nasiakol samotný korporál. Ťažko opísať jeho dojatie a jeho preľaknutie, ktoré ho zasiahli v tom okamihu pred takouto mimoriadnou udalosťou. Plačúc sa obrátil na prítomných, vyznal im svoju neveru a ukázal im zázrak, ktorý sa odohral pred jeho očami.”

Mních Lazzaro bol následne preložený do Bologne za kaplána ženského kamaldulského kláštora svätej Kristíny, kde zomrel v roku 1416. Kamalduli spravovali Pieve di Bagno až do napoleonských čias v roku 1808, keď ich kláštor zrušili. Následne po krátkom období, v ktorom bola farnosť Baziliky Panny Márie Nanebovzatej v správe diecézy Sansepolcro, prešla v roku 1975 definitívne do diecézy Cesena.
V roku 1912 kardinál Giulio Boschi, arcibiskup Ferrary, nariadil slávenie 500. výročia zázraku spolu s kongresom eucharistických tém. V roku 1958, Jeho Excelencia Domenico Bornigia dal vykonať chemickú analýzu škvŕn na korporáli v zázraku na Univerzite vo Florencii. Výskum potvrdil, že škvrny sú spôsobené krvou. V bazilike sa nachádza obraz na dreve z roku 1400, ktorý nazývajú “Panna Mária krvi”. Obraz je farebný a veľmi vzácny. Nachádza sa v tretej kaplnke naľavo. Obraz je tak pomenovaný, pretože ako píše don Benedetto Tenaci, predstavený v Bagni a očitý svedok zázraku z 20. mája 1498, z ikony tiekla krv z ľavej ruky Panny Márie. Každoročne na sviatok Božieho tela nesú korporál v procesii ulicami mesta a je vystavovaný počas nediel v kúpeľnej sezóne od marca a je vystavovaný počas nediel v kúpeľnej sezóne od marca do novembra počas svätej omše o 11.00.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.