Katolícke čítanie (496.) – 10.5.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VII. (11. – 13.)

Ja som sa naopak stala tak ľahkomyseľnou, že som už viac ako rok zanechala modlitbu, pretože sa mi zdalo, že je to väčšia pokora, Ako o tom budem ešte hovoriť neskôr, toto bolo najťažšie pokušenie, ktoré som zažila a ktoré mohlo skončiť mojou záhubou. Ak som v niektorom dni bez modlitby urazila Pána Boha, stávalo sa opäť v iných dňoch, že som si vstúpila do svedomia a vyhla som sa tej príležitosti.
Medzitým môj požehnaný otec veril, že som sa nezmenila a že sa stretávam s Pánom Bohom v modlitbe. Nemohla som zniesť vedomosť, že sa klame a preto som sa rozhodla, že mu poviem, že sa nemodlím; ale zamlčala som pravý dôvod. Na svoje ospravedlnenie som povedala, že mi v tom bráni moja choroba.
Aj keď som sa uzdravila z tej ťažkej choroby, napriek tomu až dodnes ma sprevádzali stále a niekedy veľmi ťažké, aj keď ma od istej doby už netrápia. Za žiadnych okolností ma nechcú opustiť. Dvadsať rokov ma trápilo každé ráno vracanie, takže som nemohla raňajkovať, jedine tak popoludní alebo neskôr. Od toho času, čo prijímam častejšie Telo Pána, dávenie na mňa prichádza večer pred spaním, ale skúšam viac, pretože si ho musím sama privodiť pierkom alebo inými podobnými vecami. Ak to neurobím, vytrpím ešte viac. Takmer ma neprestávajú sužovať rozmanité bolesti, niekedy aj dosť ťažké, zvlášť srdcové. Avšak choroba, ktorá na mňa prichádzala dosť často, sa teraz objavuje len tu a tam. A už je to asi osem rokov, čo nemám silné ochrnutie a iné rozličné choroby, ktoré ma predtým trápili tak často. Nech je to akokoľvek, príliš si to nevšímam; ale veľakrát mi to prichádza vhod, ak si pomyslím, že mám niečo, čo by som mohla obetovať Pánovi.
Môj otec uveril, že práve to bola príčina. Nikdy sa neuchyľoval ku klamstvám a ja by som ich nemala nikdy povedať, keby som bola dôsledná v tom, o čom sa často hovorilo. Keď som však vycítila, že uvedený dôvod ma dostatočne neospravedlňoval, dodala som, aby som ho lepšie oklamala, že už to je veľa, keď vydržím v chóre.
Pravdupovediac môj stav nebol taký vážny, aby ma z nej oslobodzoval. Ide predsa o cvičenie, ktoré nevyžaduje telesné sily, ale len lásku a zvyk. Ak to chceme, Boh nám vždy pomáhala. Hovorím vždy, lebo starosti a choroby nám niekedy môžu zabrániť zostať dlho bez pomoci, nechýbajú však chvíle, kedy nám to zdravie dovolí; a to nehovorím o tom, že pre dušu, ktorá naozaj miluje Pána Boha, nie je lepšia modlitba ako obetovať mu námahu a chorobu, ktorou trpí, pripomínať si, pre koho trpí, podrobovať sa jeho vôli a iné podobné veci, ako ich okolnosti vnukajú. Modlitba je úkonom lásky. A je to nesprávny názor, že nie je možné sa modliť, keď človek nemá k dispozícii čas a ústranie. S trochou pozornosti môžeme nazhromaždiť veľké bohatstvo aj vtedy, keď nám Pán Boh rozmanitými útrapami vezme hodiny určené k spoločnej modlitbe, ako som to robila ja, keď som sa viac snažila udržať si čisté svoje svedomie.
Môj otec mal o mne príliš dobrú mienku, než aby mi neveril a vo svojej láske, ktorou ma zahŕňal, dokázal mať so mnou aj súcit. Dosiahol už tak vysoký stupeň modlitby, že prichádzal len na krátku návštevu; len si ma trochu prehliadol a už odchádzal. Hovorieval, že zostať dlhšie je len strata času, zatiaľ čo ja som ho toľko premárnila v márnivostiach a vôbec mi to neprišlo!
K modlitbe som priviedla nielen svojho otca, ale aj rôzne iné osoby, a to v tom istom čase, v ktorej som sa jej tak zle venovala. Keď som poznala, že niekto má sklon k modlitbe, učila som ho, ako má meditovať, pomáhala som mu a obstarávala som pre neho knihy. Túžba, aby druhí slúžili Pánovi sa vo mne vznietila, ako som už uviedla, keď som sa začala modliť. Uvedomovala som si, že mu neslúžim ako mám a tak sa mi zdalo, že mám povinnosť postarať sa, aby to za mňa robili druhí, aby tak neprišlo nazmar osvietenie, ktoré mi dával. Uvádzam to, aby bolo možné poznať moju veľkú zaslepenosť; zatiaľ čo som sa starala o záujmy druhých, svoje som zanedbávala.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.