Katolícke čítanie (500.) – 14.5.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VII. (14. – 16.)

V tom čase dostal môj otec chorobu, ktorá ho za niekoľko dní priviedla do hrobu.1 Zdá sa, že zomrel 24. decembra 1543. Šla som ho ošetrovať; ja som bola viac duchovne chorá ako on telesne kvôli mnohým márnivostiam. Neboli ale také, aby som sa v celom tom čase cítila vinná ťažkým hriechom: keby som si to uvedomila, za nič na svete by som to nezniesla.
Veľa som zažila v priebehu choroby svojho otca a myslím, že som mu trochu oplatila, čo zažil on v priebehu mojej. Uvedomovala som si, že bez neho mi bude chýbať akákoľvek posila a útecha, pretože mi bol všetkým. Snažila som sa to ale skrývať, ako by to nič nebolo, aj keď mi veľká láska k nemu lámala srdce, keď som videla, ako rýchlo chradne.
Pri spomienke ako umieral, ako radostne vošiel v ústrety smrti a aké rady nám dával po prijatí posledného pomazania, musím chváliť Pána.
Prosil nás, aby sme ho doporučovali Pán Bohu a vyprosovali mu milosrdenstvo. Hovoril nám, aby sme zostali verní Pánovi a aby sme mali vždy na pamäti, že všetko má svoj koniec. So slzami v očiach nám vyznával svoju veľkú bolesť, že neslúžil Bohu a že kedysi chcel byť rehoľníkom v niektorom z najprísnejších rádov.
Mám takmer istotu, že pätnásť dní pred smrťou mu Pán dal vedieť, že zomrie, pretože už skôr na to vôbec nemyslel, aj keď to s ním bolo zlé, zatiaľ čo potom aj keď sa jeho zdravotný stav veľmi zlepšil a lekári ho utešovali, pripravoval sa len a len na veľký prechod.
Najviac ho trápila veľká bolesť v ramenách, ktorá mu nedopriala oddychu; niekedy bola taká silná, že nevýslovne trpel. Vedela som o jeho úcte k Ježišovi Kristovi nesúcemu kríž, preto som mu radila, aby myslel na to, že táto bolesť mu dáva zakúsiť niečo z toho, čo on vytrpel na svojich ramenách. Táto myšlienka mu priniesla takú silu, že ako sa mi zdá, som ho potom už nikdy nepočula zastonať. Tri dni bol v bezvedomí, ale v ten deň, keď zomrel, Pán mu dal, že sa prebral, takže sme všetci žasli. Pri plnom vedomí vydýchol naposledy uprostred Créda, ktoré sa sám modlil. Zostal ako anjel, už tiež pre svoje veľmi dobré vnútorné rozpoloženie. 
Neviem prečo som to všetko rozprávala, iba ak preto, aby lepšie vynikla nehodnosť môjho života. Veď po tom, čo som bola pri takejto smrti a poznala taký život, už by som sa mala dávno polepšiť, keď už kvôli ničomu, teda preto, aby som sa podobala takému otcovi.
Jeho spovedníkom bol veľmi učený dominikám;2 P. Vincent Baron OP. tvrdil, že si je istý, že šiel priamo do neba. Spovedal ho mnoho rokov a chválil čistotu jeho svedomia.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    Zdá sa, že zomrel 24. decembra 1543.
  • 2
    P. Vincent Baron OP.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.