Katolícke čítanie (502.) – 16.5.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Turín, 1453)

V Bazilike Božieho Tela v Turíne sa nachádzajú železné mreže, ktoré označujú miesto, kde sa uskutočnil prvý eucharistický zázrak v meste v roku 1453. Nápis na podlahe opisuje zázrak: “Tu padol na kolená osol, ktorý niesol Božie telo – hostia, ktorá bola uväznená vo vreci, sa náhle sama od seba zdvihla do výšky a na tomto mieste sa zniesla do rúk zbožných Turínčanov; toto je teda miesto, ktoré sa stalo svätým vďaka tomuto zázraku, preto chceme na to pamätať, modliť sa na kolenách a uctievať si ťa v posvätnej bázni (6. júna 1453).”

V Alta Val Susa, pri Exilles došlo k stretu medzi jednotkami Renata d’Angió a milíciami vojvodu Ľudovíta Savojského. Vojaci sa znížili k rabovaniu krajiny a niektorí z nich neušetrili ani kostol. Jeden z nich vylomil svätostánok a ukradol odtiaľ monštranciu s premenenou hostiou. Celý lup zabalil do vreca na chrbte osla sa vybral smerom k Turínu. Na námestí Piazza Maggiore, pri Kostole svätého Silvestra, teraz zasvätenom Duchu Svätému, na mieste, kde bol neskôr postavený Kostol Božieho tela, sa osol potkol a spadol. Vtedy sa vrece roztrhlo a monštrancia s premenou hostiou sa vzniesla ponad domy za veľkého úžasu okolostojacich. Medzi prítomnými bol aj don Bartolomeo Coccolo, ktorý utekal všetko oznámiť biskupovi markízovi Ľudovítovi z Romagnana. Biskup so zástupom ľudí a kléru prišiel na námestie a uklonil sa na adoráciu. Zároveň sa modlil slovami emauzských učeníkov: “Zostaň s nami, Pane.” Medzitým sa však odohral ďaľší zázrak. Monštrancia padla na zem a vo vzduchu zostala premenená hostia žiariaca ako slnko. Biskup pozdvihol kalich, ktorý držal v rukách, a premenená hostia pomaličky začala klesať, až sa uložila dovnútra kalicha.

Uctievanie zázraku z roku 1453 bolo okamžite rozšírené medzi obyvateľov mesta a vyvolalo túžbu postaviť na mieste zázraku najskôr jednoduché tabernákulum, ktoré bolo onedlho nahradené kostolom zasväteným Božiemu telu. Veľavravným dôkazom sú aj slávenia pri príležitosti výročí zázraku (1653, 1703, 1753, 1853 a osobitne 1803). Zázrak opisuje veľa dokumentov. Medzi najstaršie patria tri Kapitulárne aktá z rokov 1454, 1455 a 1456 a takisto niektoré spisy mestskej rady Turína. V roku 1853 blahoslavený pápež Pius IX. slávil 400. výročie zázraku. Bola to slávnosť, na ktorej bol prítomný aj svätý don Bosco a don Rua. Pius IX. pri tejto príležitosti schválil osobitný formulár slávenia svätej omše na úctu zázraku pre diecézu Turín. V roku 1928 povýšil Pius XI. Kostol Božieho tela na baziliku minor. Hostia zázraku bola uchovávaná až do 17. storočia. Následne Svätá stolica rozhodla o jej skonzumovaní “aby sme nenútili Boha robiť večný zázrak stále ho udržujúc neporušený, ako sa zachovala hostia až dovtedy”.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.