Katolícke čítanie (503.) – 17.5.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VII. (17. – 19.)

Tento otec dominikán, ktorý žil veľmi čnostne a v bázni Božej, mi nesmierne pomohol, lebo si vzal k srdcu dobro mojej duše, keď som si ho zvolila za svojho spovedníka a priviedol ma k tomu, aby som nahliadla, v akom nebezpečenstve som sa ocitla. Chcel, aby som prijímala Telo Pánovo každé dva týždne. Keď som k nemu získala dôveru, hovorila som s ním o svojej modlitbe. Povedal mi, že ju nesmiem za žiadnych okolností zanechať, pretože z nej pre mňa vyviera len dobro. Ja som sa vtedy vrátila a už som ju nikdy nezanechala, a keď som sa nevyhýbala zlým príležitostiam.
Viedla som veľmi úbohý život, pretože modlitba mi dávala lepšie vidieť moje viny. Boh ma volal na jednu stranu a ja som sa hnala za svetom na druhú. Nachádzala som uspokojenie v Božích veciach a nedokázala som sa vymaniť zo svetských. A zdalo sa, že by som sa rada zmierila týchto dvoch nepriateľov, ktorí si tak príkro odporujú: skúšať žiť život ducha aj zábavy pre zmysly. Čas. modlitby sa mi stal trýzňou; snažila som sa vnútorne uzobrať, ale pretože môj duch nebol pánom, ale otrokom, nemohla som vstúpiť do svojho vnútra bez toho, aby som so sebou nevláčila celú hromadu svojich úbohostí.
Tak uplynulo veľa rokov. Teraz sa divím, ako som to tak mohla vydržať bez toho, aby som sa rozišla buď s Pánom Bohom alebo so svetom. Ale už nebolo v mojej moci zanechať modlitby, pretože ma od toho zdržoval Ten, ktorý ma chcel zahrnúť väčšími milosťami.
Ach, Pane! Ako by som mohla povedať všetky príležitosti, z ktorých si ma v tých rokoch vyytrhol, zatiaľ čo ja som sa k nim stále vracala, a všetky nebezpečenstvá, z ktorých si ma vyslobodil a v ktorých som mohla stratiť všetku česť! Ja som robila všetko, aby som ukázala, aká som, a ty si prikrýval moje viny a dával zažiariť nejakej malej čnosti – ak som mala nejakú – takže sa zdala väčšia, aká vôbec bola. A tak si ma všetci vážili. Kvôli niektorým zdánlivo dobrým veciam jednoducho si zabúdali všimnúť veľa mojich úbohostí, ktoré sa niekedy predsa len prejavili navonok.
Ten, ktorý pozná všetko, videl, že to bolo potrebné, aby moje slová viac pôsobili, keď som hovorila v jeho službe. Jeho zvrchovaná veľkodušnosť nehľadela na moje hriechy, lebo na moje túžby slúžiť mu a na moju rozmrzenosť, že nemám silu to urobiť.
Pane mojej duše, ako mám velebiť priazeň, ktorú si mi v tých rokoch prejavoval? Čím viac som ťa urážala, tým viac si ma pálčivou skrúšenosťou pripravoval na prijatie ďaľších milostí a priazne. A to byl najvyberanejší a tiež najťažší trest, aký si mohol na mne zoslať, lebo si videl, môj Kráľ, že právo do me najviac trýznilo. Áno, trestal si ma za hriechy nadmierou svojich darov! A nemyslím, že by som tu hovorila nezmysly, aj keď mám všetky dôvody sa zblázniť, len keď pomyslím na svoju nevďačnosť a na svoje ničomnosti! Keď som sa ťažko previnila, viac ma trápilo, keď som dostávala milosti, ako keby som bola trestaná. Jediná milosť ma pokorovala, zahanbovala a trýznila viac ako mnohé strasti a choroby, lebo tie som si zaslúžila a domnievala som sa, že nimi vyrovnám časť veľkého dlhu za svoje hriechy, aj keď to všetko bolo málo v porovnaní s ich množstvom; zatiaľ čo byť zahŕňaná ďaľšími milosťami, pretože som zneužila tie, ktoré som už dostala, to boli pre mňa nevýslovné muky, ako je to, myslím, pre tých, ktorí majú nejaké poznanie o Bohu a trochu ho milujú. Čo to tak nie je snáď medzi ľuďmi, ak má niekto ušľachtilé a čnostné srdce?
Mala som stále slzy na krajíčku a rozhorčovala som sa na seba, keď som videla, že navzdory tomu, čo som cítila, bola som stále na okraji priepasti, aj keď moje predsavzatia a túžby sa zdali úprimné.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.