Katolícke čítanie (507.) – 21.5.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VII. (20. – 22.)

Je to veľké zlo pre dušu, ak je sama uprostred toľkých nebezpečenstiev. Keby som sa mala s kým poradiť, zdá sa mi, že by som u neho hľadala pomoc, aby som nepadla. Keby ma nezadržala bázeň Božia, potom určite hanba, že to musím na seba povedať. Preto radím všetkým, ktorí sa venujú modlitbe, a zvlášť na začiatku, aby sa spriatelili a hovorili s osobami, pre ktoré je modlitba denným chlebom. Aj keby si len vzájomne pomáhali modlitbou, bude to vždy veľmi prospešné nehľadiac na mnohé ďaľšie výhody.
Ak sa vo svete vyhľadávajú rozhovory a náklonnosti nie úplne nezávadné, a keď aj žam si ľudia radi vyhľadávajú priateľov, aby sa lepšie pobavili a pokochali vzájomným rozprávaním o svojich marných rozkošiach, nevidím dôvod, prečo by sa malo zakazovať tomu, kto vážne začína milovať Boha a slúžiť mu, aby niekomu zveroval svoje radosti a svoje trápenie, prirodzené bohatstvo toho, kto sa venuje modlitbe. Nech nemá obavy z vystatovania, ak je jeho túžba po priateľstve s Bohom úprimná, ak potlačí ihneď prvé hnutie, vyjde z toho so zásluhou. A tak týmto čistým úmyslom pomôže sebe i druhým, získa väčšiu skúsenosť a bude zdrojom poučenia pre svojich priateľov bez toho, aby sa o to usiloval.
Komu by prichádzali myšlienky, že sa týmito zbožnými rozhovormi len vystatuje, tomu by rovnaké myšlienky prichádzali pri zbožnej účasti na omši svätej pred ostatnými ľuďmi aj pri plnení tých ďaľších vecí, ktoré nie je možné zanedbať z obavy, že to bude vyzerať ako vystatovanie.
Tento bod je tak náramne dôležitý pre duše, ktoré nie sú ešte upevnené v čnosti, že neviem, ako to dostatočne vychváliť, a to tým viac, že snáď majú bojovať s mnohými nepriateľmi, ba dokonca aj s priateľmi okolo seba, ktorí ich podnecujú k zlému.
Diabol tak nerád vidí tieto rozhovory, že nastraží pascu vystatovania, aby im zabránil a prinúti človeka, aby skrýval svoje úmysly bezvýhradne milovať Boha a slúžiť mu, zatiaľ čo v opačnom prípade človek robí všetko, aby sa všade hovorilo o istých nízkych náklonnostiach a urážkach Pána Boha a stavia ich na obdiv, ako je to zvykom, dokonca ako to vyžadujú pravidlá dobrej spoločnosti.
Môj otče1 Hovorí k P. Petrovi Ibáňezovi, ktorému je adresovaný tento spis. , ak je hlúposť, čo som povedala, pokojne to všetko vytrhni. Ak však nie, potom prispej na pomoc mojej prostote a doplň moju myšlienku inými pádnymi dôvodmi.
Vo veciach Božích sa postupuje tak nedbalo, že je nutné, aby sa dobrí navzájom podopierali, ak chcú postupovať vpred. Dnes je v móde ponoriť sa do víru márnivosti a rozkoší tohoto sveta, že sa tomu už málokto diví; ak však začne niekto slúžiť Pánovi, potom nespočetní začnú reptať. Preto je nutné sa združovať a brániť, až sa získa taká sila, že nie je nutné sa báť žiadneho útoku; inak budú všetci v nebezpečenstve. Myslím, že niektorí svätí sa uchýlili do púšte, pretože nemali nikoho, kto by im pomohol. Je to istý druh pokory, ak človek nedôveruje sám sebe a ak verí, že mu Boh pomôže prostredníctvom spoločenstva dobrých. V takto vzniknutej pospolitosti láska zapúšťa hlboké korene, a to nehovorím o ďaľších nespočetných dobrách, o ktorých by som sa neodvážila zmieniť, keby mi ich dlhá skúsenosť nedala zakúsiť. Je pravda, že medzi všetkými zrodenými zo ženy ja som tá najúbohejšia a ta najpodlejšia, ale zdôrazňujem, že aj najpevnejšia nestratí nič; ak nebudú dôverovať sebe a pokorne budú praktizovať skúsenosť. O sebe môžem povedať, že keby mi Pán nedal pochopiť túto pravdu a príležitosť hovoriť dôverne s osobami oddanými modlitbe, skončila by som pádom do pekla v tom svojom pletenci pádov a pokánia, lebo k pádu mi pomáhali mnohí, zatiaľ čo k povstaniu som bola sama; ešte teraz sa divím, že som nezostala navždy ležať na zemi. Neprestanem ďakovať Božiemu milosrdenstvu. Len Boh mi podával ruku. Buď vždy velebený! Amen.

Ruženec - android aplikácia
  • 1
    Hovorí k P. Petrovi Ibáňezovi, ktorému je adresovaný tento spis.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.