Katolícke čítanie (509.) – 23.5.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Volterry, 1472)

V roku 1472 počas vojny, ktorá vypukla medzi Volerrou a Florenciou, jeden z florentských vojakov vošiel do katedrály vo Voltere a ukradol tam vzácnu pixidu zo slonoviny, ktorá obsahovala viacero premenených hostií. Potom, ako vyšiel z chrámá, zasiahol ho hneď voči sviatostnému Ježišovi hnev a hodil pixidu o stenu katedrály aj so vzácnym obsahom. Z pixidy sa vysypali všetky hostie, ktoré boli osvetlené zvláštnym svetlom a zázračne sa vzniesli do vzduchu a tam sa zostali istý čas vznášať. Tento zázrak – ako svedkov – videlo veľké množstvo ľudí.

Medzi viacerými príčinami, ktoré viedli k vypuknutiu zbytočnej vojny, ktorá vyvrcholila rabovaním Volterry v roku 1472 vojskami vojvodu z Montefeltra, boli predovšetkým rozdiely medzi jednotlivými sociálnymi vrstvami a osobné záujmy Lorenza Mediciho. Pohltená florentským štátom, bola Volterra podrobená tvrdému zaobchádzaniu, ktoré malo za následok emigráciu mnohých slobodných rodín a následne aj predaj majetkov na hranici krachu.

V. tomto historickom kontexte sa v roku 1472 udial tento eucharistický zázrak. Medzi dôveryhodnými svedectvami, ktoré opisujú zázrak, sa zachovala správa brata Biagia Lisciho, ktorý bol očitým svedkom zázraku. Dnes sa uchováva v archívoch kostola svätého Františka. Medzi svedectvami nachádzame aj niektoré nariadenia mesta, ktoré sa nachádzajú v mestskej knižnici vo Volterre. Istý florentský vojak vošiel do katedrály a zastavil sa pri svätostánku. Odtiaľ ukradol pixidu s premenenými hostiami a viaceré iné posvätné predmety. Len čo vyšiel z kostola, zasiahla ho nenávisť voči eucharistickému Ježišovi a hodil pixidu o vonkajší múr katedrály. Z nej vypadli všetky hostie, ktoré akoby zdvihnuté neviditeľnou rukou, sa vzniesli do vzduchu a žiarili silným svetlom. Vojak od strachu padol na zem a kajúcne začal plakať. Zázrak sledoval zástup ľudí.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.