Katolícke čítanie (510.) – 24.5.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VIII. (1. – 3)

Má to svoj dôvod, prečo som sa toľko zdržala pri tomto bode svojho života. Viem, že sa niekomu nebude páčiť rozprávanie o tak smutných skutočnostiach a tak by som si priala, aby mnou moji čitatelia pohŕdali, zdesení pohľadom na duši tak tvrdošijnou a nevďačnou voči Tomu, ktorý ju zahŕňal toľkými milosťami. Rada by som mala dovolenie zostrvať pri tom dlhšie, aby som ukázala, že som v tej dobre toľkokrát padla len preto, že som sa neopierala o mocný stĺpec modlitby.
Na tomto rozbúrenom mori som strávila takmer dvadsať rokov. Padala som a povstávala; a povstávala som tak zle, že som zase padala. Moja dokonalosť mala tak nízku úroveň, že som si takmer nevšímala všedných hriechov a nebála som sa smrteľných hriechov, ako by som mala, pretože som sa nevyhýbala nebezpečným príležitostiam. Môžem povedať, že môj život bol najtrápenejším, aký si možno predstaviť, pretože som nemala potešenie z Boha, ani svet ma neuspokojoval. Keď som sa venovala svetským zábavám, potom ma celý čas trápila myšlienka na to, čo dlžím Pánu Bohu; keď som však bola s Bohom, potom ma vytŕhali svetské náklonnosti. Bol to tak trýznivý boj, že neviem, ako som to dokázala zniesť jediný mesiac; nie to ešte toľko rokov.
Z toho chápem, aké veľké je Božie milosrdenstvo, ktoré mi uchovalo odvahu pokračovať v modlitbe navzdory tomu, že som, k čomu by jej bolo viac treba, ak nie k zrade vlastného kráľa vedieť, že o všetkom vie, a napriek tomu vždy stáť pred ním. Aj keď Boh vidí všetkých, ten, kto sa modlí, je mu zvlášť na očiach, pretože cíti, že Boh na neho pozerá, zatiaľ čo ostatní môžu žiť pred ním veľa dní bez toho, aby si na to spomenuli.
Nepopieram, že v priebehu týchto rokov som strávila niekoľko mesiacov, a myslím, že aj nejaký ten rok bez toho aby som urazila Pána, a to pre starostlivosť, ktorú som venovala modlitbe, a úsiliz znovu nepadnúť. A je na mieste, že to hovorím, pretože mám všetko písať podľa pravdy.1 A vždy, aby sa neuchýlila od tejto pravdy, skomplikuje text, rozprávanie niekedy zaťaží všelijakými: “Zdá sa mi, mám dojem, ak si dobre pamätám, atď…” Vkladá ich aj tam, kde na prvý pohľad by sa zdali nemiestne: “Zdá sa mi, že som mnoho trpela.” Len svätí sú schopní takých jemností. Pretože mi však zostáva v pamäti len nejasná spomienka na tie dobré dni, myslím, že ich bolo málo, zatiaľ čo tých zlých bolo veľa. Ale bolo tiež len málo dní, kedy som nevenovala modlitbe poriadny čas s výnimkou. obdobia choroby alebo keď som mala veľa práce.
V priebehu choroby som mávala lepší vzťah k Bohu. Naliehala som na tých, ktorí ma prišli navštíviť, aby sa pomodlili, prosila som za nich Pána Boha a často som hovorila o Bohu. Skrátka okrem roku, o ktorom som hovorila, z dvadsiatich ôsmich rokov, od chvíle, kedy som sa začala modliť, som ich prežila viac ako osemnásť v trvalom rozpore s Bohom i so svetom. A nemenej som zápasila i v tých, o ktorých mi zostáva hovoriť, aj keď z iného dôvodu. Avšak ako poviem neskôr, znášala som každú vec s veľkou vyrovnanosťou vďaka vytrvalej Božej službe a stálemu vedomiu, že všetko je márnivosť.

Ruženec - android aplikácia
  • 1
   A vždy, aby sa neuchýlila od tejto pravdy, skomplikuje text, rozprávanie niekedy zaťaží všelijakými: “Zdá sa mi, mám dojem, ak si dobre pamätám, atď…” Vkladá ich aj tam, kde na prvý pohľad by sa zdali nemiestne: “Zdá sa mi, že som mnoho trpela.” Len svätí sú schopní takých jemností.
  Zdieľať:

  Author: Zuzana

  Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.