Katolícke čítanie (512.) – 26.5.2024 – nedeľa

ilustračný obrázok - nedeľa, streda
Katolícke čítanie: streda-nedela

1451) + Starý rok končím utrpením a nový rok začínam tiež utrpením. Dva dni pred Novým rokom som si musela ľahnúť. Cítila som sa veľmi zle. Silný kašeľ ma oslaboval, a pritom som mala ustavičné bolesti v bruchu a nevoľnosti, ktoré ma veľmi vyčerpali. Aj keď som nemohla ísť na spoločnú pobožnosť, predsa som sa v duchu spájala s celou kongregáciou. Keď sestry o jedenástej hodine v noci vstali, aby bdeli a privítali nový rok, ja som sa od súmraku zvíjala v bolestiach až do dvanástej. Pripojila som svoje utrpenie k modlitbám sestier, ktoré bdeli v kaplnke a vynahrádzali Bohu za urážky, ktoré mu spôsobili hriešnici.

1452) Keď odbila dvanásta hodina, moja duša sa pohrúžila do hlbšej sústredenosti a začula som v duši hlas: – Neboj sa, dieťa moje, nie si sama. Bojuj smelo, lebo ťa podopiera moje rameno. Bojuj o spásu duší, povzbudzuj ich k dôvere v moje milosrdenstvo, lebo to je tvoja úloha v tomto aj v budúcom živote. Po týchto slovách som dostala hlbšie poznanie Božieho milosrdenstva. Len tá duša bude zatratená, ktorá sama chce, lebo Boh nikonho nezatracuje.

1453) Dnes je slávnosť – Nový rok. Ráno som sa cítila tak zle, že som ledva prešla do susednej cely na sväté prijímanie. Na svätú omšu som nemohla ísť, prišlo mi zle, preto som si aj vďakyvzdávanie vykonala v posteli. Tak veľmi som túžila ísť na svätú omšu a po nej na spoveď k otcovi Andraszovi. Cítila som sa však tak zle, že ani na svätú omšu, ani na spoveď som nemohla ísť. Moja duša preto veľmi trpela. Po raňajkách prišla sestra ošetrovateľka1 “Sestra ošetrovateľka” – sestra Chryzostoma Korczaková. a opýtala sa ma, prečo som nebola na svätej omši. Odpovedala som, že som nemohla. Pohŕdavo pokývala hlavou a povedala: “Taký sviatok a vy nejdete na omšu,” a vyšla z mojej cely. Dva dni som ležala a zvíjala sa v bolestiach, a nenavštívila ma. Keď na tretí deň prišla, ani sa neopýtala, či môžem vstať, ale hneď začala zvýšeným hlasom, prečo som nevstala na svätú omšu. Keď som zostala sama, pokúsila som sa vstať, ale opäť mi prišlo zle, tak som zostala úplne pokojne v posteli. V mojom srdci bolo toho veľa, čo som mohla obetovať Pánovi. Na druhej svätej omši som sa v duchu spájala s Pánom. Po druhej svätej omši prichádzala ku mne sestra ošetrovateľka, ale už s teplomerom – ako ošetrovateľka. Teplotu som však nemala, a som taká chorá, že nemôžem vstať. Nasledovala nová kázeň, že sa nesmiem poddávať chorobe. Odpovedala som jej, že ja viem, že u nás sa pokladá za ťažko chorú až vtedy, keď už zomiera. Na jej mravné poúčanie som jej odpovedala, že terz povzbudenie k horlivosti nepotrebujem, a opäť som zostala sama vo svojej cele. Bolesť mi zovrela srdce a horkosť zaliala dušu. Zopakovala som slová: vitaj, nový rok, vitaj kalich horkosti. Môj Ježišu, moje srdce dychtí po tebe, ale pre chorobu nemôžem byť prítomná na pobožnostiach a upodozrievajú ma, že je to z lenivosti. Bolesti sa mi zväčšili. Po obede prišla za mnou na chvíľu matka predstavená, ale hneď odišla. Chcela som poprosiť, či by mohol prísť do cely otec Andrasz, aby som sa mohla vyspovedať, ale zdržala som sa tejto prosby z dvoch dôvodov: po prvé, aby som nedávala príčinu na šomranie, ako to bolo predtým so svätou omšou, po druhé, aj tak by som sa nemohla vyspovedať, lebo som cítila, že by som sa rozplakala ako malé dieťa. Po chvíli prichádza jedna sestra a opäť ma napomína, že na kachliach je položené mlieko s maslom: “Prečo nepijete, sestra?” Odpovedala som, že mi ho nemá kto priniesť.

1454) + Keď nastala noc telesné utrpenie sa zväčšilo a pridalo sa k nemu aj morálne utrpenie. Noc a utrpenie. Slávnostné nočné ticho mi umožnilo slobodne trpieť. Moje telo bolo natiahnuté na dreve kríža, do jedenástej som sa zvíjala v strašných bolestiach. V duchu som sa preniesla k svätostánku, otvorila som cibórium, oprela som si hlavu o okraj kalicha a všetky slzy stekali tichučko do Srdca toho, ktorý jediný chápe, čo je to bolesť a utrpenie. V tomto utrpení som zakúsila sladkosť a moja duša zatúžila po tom sladkom zomieraní, ktoré by som nevymenila za nijaké poklady sveta. Pán mi dal duchovnú silu a lásku k tým, ktorí mi to utrpenie spôsobujú. Hľa, prvý deň roka!

1455) Ešte v ten deň som pocítila modlitbu krásnej duše. Modlil sa za mňa a v duchu mi dal svoje kňazské požehnanie. Odpovedala som mu vrúcnou modlitbou.

1456) + Ó, najdobrotivejší Pane, aký si milosrdný, že súdiš každého podľa jeho svedomia a poznania, a nie podľa ľudských rečí. Môj duch sa čoraz viac nadchýna a sýti tvojou múdrosťou, ktorú čoraz hlbšie poznávam, a tu sa mi ešte jasnejšie odkrýva veľkosť tvojho milosrdenstva. Ó, môj Ježišu, všetko toto poznanie pôsobí na moju dušu tak, že sa premieňam na oheň lásky k tebe, môj Bože.

+ 2.1.1938
1457)
Keď som sa dnes pripravovala na sväté prijímanie, Ježiš ma požiadal, aby som viac písala. Nielen o milostiach, ktoré mi udeľuje, ale aj o vonkajších veciach, a to pre potešenie mnohých duší.

1458) + Keď po tejto noci utrpenia vošiel kňaz s Pánom Ježišom do cely, celej mojej bytosti sa zmocnila taká páľava, že som cítila, že keby kňaz trochu predĺžil tú chvíľu, Ježiš sám by sa vytrhol z jeho ruky a prišiel by ku mne.

1459) Po svätom prijímaní mi Pán povedal: – Keby ti ma kňaz nepriniesol, prišiel by som v tej istej podobe. Dcéra moja, tvoje utrpenie dnešnej noci vyprosilo milosť milosrdenstva veľkému množstvu ľudí.

1450) + – Dcéra moja, chcem ti niečo povedať. Odpovedala som: “Hovor Ježišu, lebo túžim po tvojich slovách.” – Nepáči sa mi, že pre šomranie sestier si neprijala spoveď otca Andrasza v cele. Vedz, že takto si im dala ešte väčší dôvod na šomranie. Veľmi ponížene som odprosovala Pána. Ó, Učiteľ môj, napomínaj ma, všetko si všímaj a nedovoľ mi blúdiť.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    “Sestra ošetrovateľka” – sestra Chryzostoma Korczaková.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.