Katolícke čítanie (514.) – 28.5.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VIII. (4. – 6.)

Na tomto bode trvám preto, opakujem, aby som dala poznať Božie milosrdenstvo, svojou nevďačnosťou a aké veľké dobro preukazuje Pán Boh duši, ktorá je ochotná úprimne sa venovať modlitbe. Aj keď do nej nevkladá všetky potrebné sily, len keď v nej s odvahou vytrvá, navzdory pokušeniam, hriechom a všemožným opätovným pádom, do ktorých ju strhne diabol, nech sa spoľahne na to, že Boh ju privedie do prístavu spásy, ako sa mi zdá, že priviedol aj mňa. Kiež sa páči jeho Velebnosti, aby som sa nevrátila do záhuby.
Veľa svätých a dobrých spisovateľov hovorilo o veľkom dobre, ktoré človek získa z pravidelnej modlitby, mám na mysli rozjímavú modlitbu. Vďaka za to patrí Pánovi! Keby tomu tak nebolo, neodvážila by som sa tým zaoberať napriek tomu že nie som príliš pokorná, aj keď zase nie tak domýšľavá. Môžem hovoriť len o tom, čo poznám zo skúsenosti: kto začal pestovať modlitbu, nech si nikdy nepomyslí, že by s ňou prestal, aj keď sa stane, že spadne do hriechov. Pomocou modlitby bude môcť skoro povstať, bez nej však to bude veľmi ťažké. Nech sa nedá pokúšať diablom, aby ju zanechal z pokory, ako som to urobila ja, a nech sa presvedčí, že Božie slovo nesmie v našom živote chýbať. Ak je naša ľútosť úprimná a zaumienime si, že ho už nebudeme urážať, prijme nás do svojho priateľstva, zahrnie nás milosťami ako predtým a veľakrát aj väčšími, ak si to zaslúži úprimnosť pokánia.
A čo sa týka tých, ktorí ešte nezačali, pre lásku Božiu ich zaprisahám, aby sa neokrádali o také dobro. Tu sa nie je čoho obávať, naopak – všetko je žiadúce. Aj keby nerobili pokroky, ani sa nesnažili byť takí dokonalí, aby si zaslúžili priazeň a útechu, ktoré Boh vyhradzuje druhým, vždy by získali to, že sa naučia kráčať do neba; a vytrvajú v tomto svätom cvičení, potom mám veľkú dôveru v milosrdenstvo Boha, ktorého doteraz nikto zadarmo neprijal za priateľa, lebo rozjímavá modlitba pre mňa nie je nič iné ako dôverný vzťah priateľstva, častý rozhovor “medzi štyrmi očami” s Tým, od ktorého vieme, že nás miluje.
Vy mi však namietnete, že ho ešte dosť nemilujete.
Áno, pretože je nutné, aby boli rovnaké podmienky, ak má byť priateľstvo trvalé a láska rýdza; my vieme, že máme plno chýb, že sme nevďační a zmysloví, zatiaľ čo Pán nemôže mať žiadnu chybu. Preto ho nedokážeme milovať, ako si zaslúži. Ak ale uvážite, ako je vám prospešné mať ho za priateľa a ako vás miluje, znesiete aj to trýznivé vedomie, že máte byť dlho s niekým, pred kým pociťujete, že je úplne iný.
Áno, nekonečná dobrota môjho Boha, vidím, kto si ty a kto som ja; v tomto poznaní, že si tak úchvatne iný, potešenie anjelov, chcela by som sa celá stráviť v láske k tebe! Ach, ako to znášaš, keď ti niekto dovolí, aby si mu stál nablízku!
Akým si mu, Pane, dobrým priateľom! Akou priazňou ho zahŕňaš, s akou trpezlivosťou znášaš jeho vnútorný stav a vyčkávaš, pokým sa nepripodobní tvojmu!
Zaznamenávaš každý okamih, ktorý využil k tomu, aby ťa miloval, a za jedinú chvíľu ľútosti zabúdaš na urážky, ktorými ťa zahrnul. Toto viem z vlastnej skúsenosti a nechápem, môj Stvoriteľ, prečo celý svet nebeží k tvojim nohám, aby s tebou nadviazal toto úchvatné priateľstvo. Keby sa k tebe priblížili, stali by sa dobrými aj zlými ľudia, totiž tí, ktorí nemajú nič z tvojho ducha, len keby ti dovolili, aby si bol s nimi pár hodín denne, napriek tomu, že ich duch je zmietaný tisícimi starosťami a svetskými myšlienkami ako môj. Budú sa musieť premáhať zostať s tebou, ale pretože vieš, že na začiatku a niekedy aj potom nemôžu urobiť viac ako to, čo konajú, donútiš démonov, aby sa nepokúšali, a dáš im silu, aby démonov vyhnali. Nie, život všetkých životov, ty nezabíjaš nikoho z tých, ktorí sa ti zveria a naviažu s tebou priateľstvo. Ba životom duše udržuješ i život tela, zväčšuješ jeho svätosť.1 Odpovedala na obavy tých, ktorí tvrdili, že rozjímať škodí duši o svätosť.

Ruženec - android aplikácia
  • 1
   Odpovedala na obavy tých, ktorí tvrdili, že rozjímať škodí duši o svätosť.
  Zdieľať:

  Author: Zuzana

  Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.