Katolícke čítanie (516.) – 30.5.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Salzana, 1517)

V Salzane sa v roku 1517 udiala mimoriadna skutočnosť. Zavolali istého kňaza, aby rýchlo zaniesol viatikum zomierajúcemu. Počasie a hodina neboli práve najvhodnejšie na prípravu procesie a tak sa musel kňaz uspokojiť s jedným miništrantom. Keď dorazili na lúky obklopujúce rieku Muson, niektoré oslíky, ktoré sa tam pásli, sa zrazu obrátili k tejto dvojici a keď prišli až ku kňazovi, zbožne zohli kolená a následne šli s kňazom, ktorý niesol Najsvätejšiu oltárnu sviatosť až k domu chorého. Tam si opäť pokľakli a následne, zasa s kňazom sa vrátili na miesto, kde sa predtým pásli.

V roku 1536 sa svätý Ignác Loyolský spolu so svojimi druhmi zastavil v Benátkach a im blízkych mestách. Chceli totiž odcestovať do Svätej zeme. Niekoľko dní prežili v biskupskom paláci v Stigliane, kde sa mohli osobne oboznámiť a overiť si zázrak, ktorý písomne zachytili jezuita Boží služobník Simone Rodriguez. Píše, že “istého kňaza menom Lorenzo zavolali urýchlene vyslúžiť sväté viatikum zomierajúcemu na západné hranice farnosti Zeminiamu a Brianu. Počasie a hodina neboli práve najvhodnejšie na prípravu procesie, takže kňaz sa musel uspokojiť s jedným miništrantom. Keď dorazili na lúky obklopujúce rieku Muson, niektoré oslíky, ktoré sa tam pásli, sa zrazu obrátili k tejto dvojici a keď prišli až ku kňazovi, zbožne zohli kolená a následne šli s kňazom, ktorý niesol Najsvätejšiu oltárnu sviatosť až k domu chorého. Tam si opäť pokľakli a následne, zasa s kňazom sa vrátili na miesto, kde sa predtým pásli… Toto sa rozpráva a odovzdáva ústne od starých pamätníkov deťom a od kňazov na katechéze farníkom.” O zázraku rozprávajú aj Bollandisti, Gerla v diele Kniha pre všetkých, otec Beccaro v diele Blízko Ježiša a otec Sanna Solaro SJ v dielku o eucharistických skutočnostiach v Taliansku.
O zázraku sa hovorilo aj na eucharistickom kongrese v Miláne a opisoval sa aj na kongrese v Benátkach, ako je možné čítať v dokumentoch z roku 1897, ktoré sa uchovávajú vo farskom archíve. V Dejinách Spoločnosti Ježišovej od Nicoló Orlandina, ktoré boli vydané v Bologni Bartolomejom Zanettim v roku 1615, sa opätovne spomína táto udalosť. Opísal ju Boží služobník Simone Rodriguez, muž solídneho vzdelania, ktorý zomrel v Lisabone v povesti svätosti 15. júla 1579. K tomuto dokumentu pripojila kúria aj správu o mene kňaza, ktorý bol účastný tohto zázraku a to pomohlo ešte lepšie určiť dátum zázraku. Kňaz Lorenzo bol totiž kaplánom kostola v Salzane práve v auguste v roku 1517. A bol povolaný kúriou, aby potrvdil určité skutočnosti o farnosti, ktorá bola v tom čase spravovaná donom Francescom Artusom, ktorý tam bol farárom až od roku 1550. Zázrak sa teda udial v roku 1517 a otec Rodriguez, ktorý o zázraku určite hovoril s donom Artusom, mohol zaiste preskúmať zapísané skutočnosti, ktoré zachytili kompetentné autority tej doby.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.