Katolícke čítanie (517.) – 31.5.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VIII. (7. – 10.)

Nechápem, prečo si mnohí netrúfajú na rozjímavú modlitbu, ani z čoho majú strach. To im našepkáva zlý duch. A nedá sa vypovedať zlo, ako pôsobí, keď im zabraňuje zo strachu myslieť na ich hriechy, na vážne povinnosti voči Bohu, na nebo, na peklo a na veľké utrpenie, ktoré Ježiš znášal kvôli nám. O týchto pravdách som rozjímala, keď som žila uprostred nebezpečenstva, o ktorých som sa zmienila. Ako som len trochu mohla, zamýšľala som sa nad nimi napriek tomu, že som mnoho rokov viac túžila, aby už skončila hodina rozjímania, a čakala som na odbíjanie hodín, ako aby som sa zaoberala užitočnými myšlienkami. Veľa dní potom by som bola radšej robila neviemaké ťažké pokánie, ako sa uzobrala k modlitbe. Všetci hovoria, že som veľmi odvážna; ukázalo sa totiž naraz, že Boh mi dal viac odvahy, ako máva žena, ale ja som ju potom uplatňovala dosť zle. Diabol a moje zvrátené náklonnosti vyvolali vo mne taký odpor k modlitbe a zaplavoval ma taký smútok, sotva som vstúpila do oratória, že som musela zobrať všetky svoje sily, aby som sa premohla, a nakoniec mi Pán pomohol. Avšak po týchto zápasoch som pocítila viac radosti a pokoja, ako keď ma to k modlitbe ťahalo.
A vtedy, ak Boh zniesol také úbohé stvorenie ako som ja, pre ktorú bola modlitba liekom na každé zlo, kto sa bude musieť ešte obávať? Aj keby bol ktovie ako zlý, nebude trvať dlho a napraví sa, až dostane jeho milosti. Nie, naozaj nikto nemôže pochybovať, keď poznal, ako Pán zniesol mňa, a to len pretože som zatúžila byť s ním a našla si na to čas. A pritom som k tomu nemávala nejakú prirodzenú náklonnosť. Veľa krát som sa musela premáhať, či lepšie, Pán mi dával silu to konať.
Ak tým, ktorí neslúžia Pánovi, ktorí ho urážajú, modlitba prináša toľko dobra, ba je tak nutná, že si nikto nedokáže predstaviť väčšiu škodu ako to, že ju zanechá, prečo by sa jej nemal venovať ten, kto mu slúži a kto mu chce byť verný? Túto vec nechápem, snáď len niekto chce znášať s pálčivejšou horkosťou svoje trápenie a zavrieť Bohu bránu, ktorou nás zaplavuje útechami. Sú politovaniahodný tí, ktorí slúžia Bohu na vlastný účet. Ten, kto sa venuje modlitbe, platí celý účet Pán: za trochu premáhania mu dá toľko radosti, že sa mu stane ľahkým akékoľvek trápenie.
Na inom mieste budem hovoriť zo široka o sladkostiach, ktorými Boh zahŕňa toho, kto vytrvá v modlitbe. Tu len poviem toto: len modlitba bola bránou, ktorou mi prišlo toľko milostí; keby bola zavretá, neviem, ako by som ich mohla mať iným spôsobom. Ak chce Boh vstúpiť do duše, aby v nej nachádzal svoje potešenie a zahŕňal jej dary, nemá inú cestu ako túto, lebo on chce, aby bola sama čistá a aby ho túžila prijať. Ak mu však na cestu nastavíme prekážky namiesto toho, aby sme ich upravili, ako má potom prísť? Ako si môžeme robiť nárok na to, aby nám dával svoje milosti?
Aby som jasnejšie ukázala Božie milosrdenstvo a veľké dobro, ktoré som dostala, pretože som nezanechala modlitbu a duchovné cvičenie, budem teraz rozprávať o jednej veci, ktorú je dobré vedieť, totiž o boji, ktorý zvádzal diabol s dušou, aby ju dobyl, a o milosrdných prostriedkoch, ktorými sa Pán snaží získať ju pre seba, aby sa všetci chránili tých nebezpečenstiev, ktorých som sa ja nedokázala vystríhať. Predovšetkým v mene Boha a pre jeho lásku, kotrá ho vedie takmer sa namáhať, aby nás pripútal k sebe, zaprisahám každého, aby utekal pred nebezpečnými príležitosťami. Ak do nich zapadneme, nemôžeme si byť istí, lebo je mnoho nepriateľov, ktorí na nás útočia a naše sily sú príliš slabé, aby sme sa ubránili.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.