Katolícke čítanie (519.) – 2.6.2024 – nedeľa

ilustračný obrázok - nedeľa, streda
Katolícke čítanie: streda-nedela

1471) Aj keď sa cítim slabá a prirodzenosť sa dožaduje odpočinku, predsa cítim vanutie milosti, aby som sa premáhala a písala. Aby som písala pre radosť duší, ktoré tak veľmi milujem a s ktorými budem prežívať celú večnosť. Vrúcne túžim, aby dosiahli večný život, preto všetky voľné chvíle, aj keď krátke, využívam na písanie – tak ako si praje Ježiš.

8.1.[1938]
1472)
Počas svätej omše som mala chvíľkové poznanie o kňazovi S.,1 O kňazovi Michalovi Sopočkovi. že naše námahy, z ktorých má Boh takú veľkú slávu, sú spoločné, a hoci sme vzdialení, často sme spolu, lebo nás spája jeden cieľ.

1473) Ó, môj Ježišu, túžba moja jediná, aj keď som ťa dnes chcela prijať do srdca vrúcnejšie ako inokedy, predsa sa moja duša práve dnes nachádza v ešte väčšej suchopárnosti. Moja viera mocnie, a tak ovocie tvojho príchodu, Pane, bude bohaté. Aj keď neraz prichádzaš, nerozrušujúc zmysly, v samotnej vyššej sfére duše kraľuješ. Niekedy sa však aj zmysly tešia z tvojho príchodu.

1474) Často prosím Pána Ježiša o rozum osvietený vierou. Prosím o to Pána týmito slovami: “Ježišu, daj mi múdrosť, veľkú múdrosť len preto, aby som ťa lepšie poznala, lebo čím lepšie ťa budem poznať, tým vrúcnejšie ťa budem milovať. Ježišu, prosím ťa o veľkú múdrosť, aby som mohla chápať veci Božie a vyššie. Ježišu, daj mi veľkú múdrosť, ktorou budem poznávať tvoju božskú podstatu a tvoj vnútorný trojjediný život. Osvieť moju myseľ svojou zvláštnou milosťou. Hoci ma Cirkev posilňuje svojou zvláštnou milosťou, viem, že je ešte veľká pokladnica milostí, ktoré ty, ó, Pane, udeľuješ na naše prosby. A ak sa ti moja prosba nepáči, tak vo mne, prosím ťa, nevzbudzuj túžbu po takejto modlitbe.”

1475) Snažím sa o čo najväčšiu dokonalosť, aby som bola užitočná pre Cirkev. Moje spojenie s Cirkvou je oveľa väčšie. Svätosť alebo poklesky jednotlivých duší sa odrážajú v celej Cirkvi. Pozorujem seba i tých, s ktorými žijem, a poznala som, aký veľký vplyv mám na iné duše. Nie nejakými hrdinskými skutkami, lebo tie samy osebe vzbudzujú pozornosť, ale takými malými, ako je pohyb ruky, pohľad a mnoho iných vecí, ktoré nevymenúvam, a predsa pôsobia a odrážajú sa v iných dušiach, ako som si to sama všimla.

1476) Ó, ako dobre, že regula nariaďuje v spálňach prísne mlčanie a dovoľuje sa v nich zdržiavať len vtedy, keď je to nutné. Ja mám teraz izbičku, kde spíme dve, ale bo chvíli, ke’d mi prišlo zle a musela som si ľahnúť, pocítila som, ako unavuje, keď je niekto ustavične v spálni. Sestra M. robila nejakú ručnú prácu, pri ktorej takmer celý čas sedela v spálni, a druhá sestra ju prichádzala poúčať o tejto práci. Nedá sa opísať, ako ma to unavovalo. Zvlášť, keď je človek slabý a noc strávil v bolestiach. Každé slovo akoby sa vrážalo do mozgu, najmä vtedy, keď spánok priviera oči. Ó, regula, koľko je v tebe lásky! …

1477) Počas vešpier, keď sme spievali Magnifikat, pri slovách “ukázal silu svojho ramena” moju dušu naplnila hlbšia sústredenosť. Poznala som a pochopila, že Pán onedlho dokoná svoje dielo v mojej duši. Teraz sa nečudujem, že mi Pán predtým neodhalil všetko.

1478) + Prečo si dnes taký smutný, Ježišu? Povedz mi, kto je príčinou tvojho smútku? Ježiš mi odpovedal: – Vyvolené duše, ktoré nemajú môjho ducha, ktoré žijú literou. Litere dali prednosť pred mojím duchom, pred duchom lásky. Celý môj zákon je založený na láske, a predsa tú lásku dokonca ani v reholiach nevidím. Preto moje srdce napĺňa smútok.

+ J.M.J.
1479)
Ó, Ježiš môj, ja cítim celá, – že si ma srdcom rozmaznal, – akoby matka privinúť ma chcela, – dávaš mi poznať, čo si ukryť dal.
Ó, Ježiš môj, aj v prázdne doby – tvoj pohľad z hĺbky zacítim, – oči mi búrka čerňou cloní, – no vnútro cíti lásky záštity.
Ó, Ježiš môj, aj v biede žití – nechrániš ma len naoko, – úbohá sa ťa vrúcne chytím – a rozjasní sa navôkol.
Ó, Ježiš, skrytý v mnohom boji – poslednej mojej hodiny, – úbohá som, no pevná stojím, – som časťou Božej rodiny.
Ó, Ježiš môj, dnes celá plesám, – do diaľky hrdo znie môj hlas, – veď tvoje srdce, Ježiš, vie sa – všetkému vzoprieť každý raz.

1480) + Ježišu, ukry ma vo svojím milosrdenstve a ochráň pred všetkým, čo by mohlo vydesiť moju dušu. Nech nie je sklamaná moja dôvera, ktorú som vložila do tvojho milosrdenstva. Ochráň ma všemohúcnosťou svojho milosrdenstva a aj tak ma ešte súď láskavo.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    O kňazovi Michalovi Sopočkovi.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.