Katolícke čítanie (521.) – 4.6.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VIII. (11. – 12.)

Chcela by som dokázať povedať o otroctve, v ktorom vtedy žila moja duša. Cítila som, že som otrokyňou, ale nechápala som čoho, ani som nemohla veriť, že to bolo tak zlé, ako mi hovorilo svedomie, totiž to, čo mi nevytýkali ani spovedníci. Ba dokonca jeden z nich, ktorému som sa zverila s touto ťažkosťou, mi hovoril, že také príležitosti a priateľstvo by mi nemohli škodiť, ani keby som dosiahla najvyššiu kontempláciu. A to sa prihodilo v poslednej dobe, keď som sa už s Božou milosťou snažila vyhýbať najvážnejším nebezpečenstvám, aj keď som ešte tu a tam využila nejaké príležitosti. Moji spovedníci mysleli, že robím už tak dosť, lebo vedeli o mojich dobrých túžbach a že sa veľa venujem modlitbe, ale moja duša cítila, že neodpovedá na veľké záväzky, ktoré jej odporúčali prijaté dobrodenia. Je mi trápne si pomyslieť, ako veľa trpela a ako málo jej všetci pomáhali okrem Boha. A napriek tomu, keď išlo o svetské zábavy a všelijaké potešenia, dávali jej najväčšiu voľnosť pod zámienkou, že je to dovolené!
Mojím ďaľším nemalým trápením bolo kázanie. Rada som ich počúvala. Ak niekto hovoril dobre a duchaplne, rodil sa vo mne úplne zvláštny obdiv voči nemu bez toho, aby som sa nejako nútila alebo vedela, odkiaľ pochádza. A keď druhí tvrdili, že to nebol dobrý kazateľ, mne sa nikdy nezdal taký podradný, aby som si ho rada nevypočula. Ak bolo kázanie krásne, bývala som uchvátená. Hovoriť o Bohu alebo len počuť o ňom hovoriť, to ma nikdy neunavovalo: a to od toho času, kedy som sa začala venovať modlitbe.
Ak mi z jednej strany kázanie prinášali veľkú útechu, z druhej strany ma trýznili, pretože mi dávali nahliadnuť, že som úplne iná, ako by som mala byť. Prosila som Pána, aby prišiel na pomoc, ale ako sa mi teraz zdá, mýlila som sa v tom, že som nekládla všetku svoju dôveru v Neho a že som príliš dôverovala svojim silám. Hľadala som prostriedky k náprave, starostlivo som ich uplatňovala, ale nedokázala som sa presvedčiť, že sa toho príliš nedosiahne, ak neodložíme všetku dôveru v seba a ak nezložíme všetku na Pána.
Túžila som po živote, lebo som cítila, že nežije, ale že bojujem proti tieňu smrti. A k tomu som nemala nikoho, kto by mi ukázal, ako žiť, ani som sa o niekoho nedokázala postarať. Ten, kto mi mohol pomôcť, mal dôvody, prečo tak nerobil, lebo ja som ho potom vždy opustila, pretože ma toľkokrát volal.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.