Katolícke čítanie (523.) – 6.6.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Asti, 1535 – 1718)

V oboch eucharistických zázrakoch z Asti vytryskla z premenenej hostie živá krv. Oba zázraky potvrdzuje množstvo dokumentov. Pri prvom zázraku nechal biskup z Asti Mons. Scipione Roero vyhotoviť ihneď notársku zápisnicu a pápež Pavol III. svojím apoštolským breve zo 6. novembra 1535 udelil úplné odpustky tým, ktorí navštívia Kostol San Secondo v deň výročia zázraku.

Dňa 25. júla 1535 slávil zbožný kňaz Domenico Occelli okolo siedmej hodiny ráno svätú omšu pri veľkom oltári kostola San Secondo. Keď prišlo na lámanie chleba, uvidel pozdĺž celého zlomu jeho zakrvavenie čerstvou krvou. Tri kvapky padli do kalicha a jedna zostala na hostii. Don Domenico pokračoval v slávení svätej omše. Ale keď odtrhol časť hostie, ktorú mal vložiť do kalicha, uvidel ďaľšiu krv, ktorá začala vychádzať z hostie. Ohromený sa obrátil na prítomných a požiadal ich, aby prišli k oltáru a potvrdil zázrak. Keď kňaz vzal hostiu, aby ju skonzumoval, krv náhle zmizla a hostia nadobudla svoj pôvodný tvar a výzor. Takto sa tento skutok udial podľa toho, ako bol zachytený v správe zaslanej biskupovi v Asti Mons. Scipionemu Roerovi, Svätej stolici a ako bola správa opísaná v pápežskom breve 6. novembra 1535, ktorým pápež Pavol III. udelil úplné odpustky všetkým, ktorí “v deň spomienky na zázrak navštívenia Kostol San Secondo a pomodlia sa trikrát Otče náš a Zdravas’ Mária, na úmysel Svätého Otca”.
Podľa iného dokumentu, ktorý sa zachoval napísaný na mramorovej tabuli, sa viacerí heretickí vojaci, keď videli tento zázrak, obrátili. V tom čase bolo Asti pod nadvládou panovníka Karola V. a viaceré vojenské oddiely sídlili v meste. Toto rozprávanie, okrem vatikánskych archívov, odkiaľ bola získaná kópia v roku 1884 na žiadosť kanonika Longa, sa nachádza zachytená aj v knihe Bratstva Najsvätejšej oltárnej sviatosti, založenom v roku 1519 pri Kostole San Secondo. Ďaľším svedectvom o zázraku je aj obraz, ktorý je umiestnený v Kaplnke kríža, ktorý zobrazuje zázrak. Pochádza zo 16. storočia. Svedkom je aj mramorová tabuľa, na ktorej je napísané: “Hic ubi Christus ex sacro pane effuso sanguino exteram vi traxit fidem Astensem roboravi – Tu Kristus vylial krv zo svätého chleba, porazil cudzincov bez viery a potvrdil vieru Astigiánov.”

[Druhý zázrak bude zverejnený o týždeň.]

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.