Katolícke čítanie (525.) – 8.6.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, nikdy sa nehnevá na svojho blížneho (6.)

Povedzme, že si utprel krivdu. Cítiš, že sa v tebe vzmáha hnev. Zdá sa ti, že sa ti uľahčí a že sa upokojíš, ak si ho vybiješ skutkom alebo aspoň slovom. Veľmi sa mýliš. Kto len raz povolil hnevu, rozrušuje sa stále viac. Ak si chceš zachovať ustavičný pokoj srdca, dbaj, aby si nikdy nepodľahol zlej nálade. A keď predsa cítiš, že sa ťa zmocňuje, hneď ju zažeň. Nech s tebou neusína. Rozptýľ sa čítaním dobrých kníh, zaspievaj si nábožnú pieseň alebo sa porozprávaj s priateľom o príjemných udalostiach. Duch Svätý hovorí: “Lebo hnev prebýva v lone hlupáka” (Kaz 7, 10). Hnev zapustí korene na dlhý čas iba v srdci bláznov, ktorí málo milujú Ježiša Krista. Ale v srdciach tých, čo ho milujú, sa hnev neudrží. A keby predsa nepozorovane vstúpil, okamžite bude vyhodený. Duša, ktorá miluje Ježiša Krista, sa nebude nikdy oddávať zlej nálade. Keďže nič iné nechce, iba čo chce Boh, je stále pokojná a vyrovnaná, lebo má vždy to, čo si žiada. Odovzdanosť do Božej vôle zachováva pokoj v duši vo všetkých protivenstvách. Sama veľmi dobre vie, čo znamená trpieť, preto sa ku všetkým chová s najväčšou láskavosťou. Bez veľkej lásky k Ježišovi sa vľúdnosti nenaučíme. Čím nežnejšie sa vinieme k Ježišovi, tým vľúdnejšie a s tým väčšou miernosťou sa skláňame k svojim blížnym.

Modlitba za útechu k Preblahoslavenej Panne (5. – 6.)

Preto, milovaná Matka prekypujúca darmi, štedrosťou a nevídanou milosťou, posilni ma svojím varovaním. Pre najvyššiu Múdrosť, ktorá prebývala v tvojom panenskom lone, ťa Duch Svätý posvätil, anjeli ťa ochraňovali, archanjel ti zvestoval veľkú novinu a moc Najvyššieho ťa zatienila. Pocti ma čo i len jedniným slovom a moja duša sa zaraduje.
Pani moja, nežiadam ťa o veci neľahké ani nemožné. Prosím len, aby ma tvoje slovo vnútorne posilnilo a dalo mi radosť a šťastie. Privítaj ma s láskavou tvárou, lebo k tebe prichádzam v núdzi. Tvoj služobník bude vedieť, že u teba našiel múdrosť, keď nebudeš otáľať s útechou, o ktorú ťa žiada.

Očisťovanie od náklonnosti k neužitočným a nebezpečným veciam

Dosiaľ sme upozorňovali na nepriateľov nábožného života, ktorí sa skrývajú v srdci samotného človeka. Nábožný život má však aj vonkajších nepriateľov. Diabol používa aj dovolené zábavy a príjemnosti, aby naplnil dušu vonkajšími zmyslovými vnemami, aby v nás oslabil a zničil lásku a túžbu za dobrami a radosťami nadprirodzeného života. Dovolené zábavy, ako hry, tanec a podobné, samy osebe nie sú niečo zlé, ale pre náboženský a nábožný život vždy skrývajú v sebe určité nebezpečenstvo, a to tým väčšie, čím väčšmi ich niekto miluje a ľahkomyseľne vyhľadáva. Čím väčšmi zabúdame na Boha, na svoj večný cieľ, tým väčšmi sa nám obracajú myšlienky a zmysly k pozemskému životu. Drahá Filotea, vieš, ako sa v dnešných dňoch vzmáha nevera a upadá vplyv náboženstva na myslenie a život aj samých kresťanov. Myslenie sa obracia k otázkam pozemského života. Ľudstvo sa usiluje upokojiť žiadosť svojej duše po radosti a šťastí čisto pozemskými radosťami. Koľko starostí a lámania hlavy pre telo a život a ako málo starostí o dušu! Koľko práce a zvýšenej námahy sa vynaloží každý deň, aby sa pokročilo na tomto svete, aby sa zveľadila veda, výskum, dokonca prieskum mimozemského sveta a nebeských priestorov a ako málo úsilia, aby sa dobylo nebo! Ako veľmi sa usiluje svet novými a novými strojmi a vynálezmi preklenúť diaľky a dostať sa na vzdialené nebeské telesá a ako málo sa usiluje preklenúť diaľku medzi Boho a človekom. Skúšajú sa všetky cesty a prostriedky, ako zlepšiť osud človeka na zemi, a len málo času sa venuje zlepšeniu večného osudu, večnej spásy, večného šťastia, spasenia duše. Pozemské radosti nemôžu zasýtiť smäd duše; len ho odsunujú. Preto sa knieža totho sveta, satan, vždy väčšmi usiluje stupňovať a sprestrovať zážitky, urobiť ich vždy lákavejšími, aby viazali a vábili človeka, aby v ňom zväčšovali lásku a záľubu k celkom pozemským, zmyslovým pôžitkom. Satan sa vždy usiluje odcudziť ľudí Bohu, nebu a starostlivosti o dušu, chce strhnúť ľudí do svojho pekelného kráľovstva, aby vládol nad padlými anjelmi a ľuďmi, ktorých Boh vyhodil zo svojho neba.
Deťom nik nezazlieva, že behajú za motýľmi. Každý chápe deti. Bolo by to však smiešne a nerozumné, keby to isté robili dospelí, u ktorých sa už predsa predpokladá rozumnosť. Preto, drahá Filotea, buď opatrná a zdržanlivá voči lákaniu radostí a potešení tohto sveta. Načo omotať srdce láskou k takým veciam, načo ducha a obrazotvornosť obťažiť takými neužitočnými a nebezpečnými predstavami? Nehovorím, že sa máš zrieknuť a vyhýbať každej radosti; len to hovorím, že nemôžeš mať zvláštnu záľubu v radostiach bez toho, aby to neškodilo nábožnému životu. Kto zamestnáva svoje srdce neužitočnými a nebezpečnými predstavami, nepochybne stráca schopnosť a chuť do modlitby a do práce za svoju večnú spásu, stráca ochotu obetovať sa, bojovať, trpieť.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.