Katolícke čítanie (530.) – 13.6.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Asti, 1718)

Druhý zázrak sa udial v starobylej kaplnke inštitútu Zbožného diela Milliavacca a je potvrdený mnohými svedectvami overenými notárom a podpísanými celebrujúcim kňazom a hodnovernými cirkevnými i svetskými osobami.

Ráno 10. mája 1718 sa vybral kňaz Francesco Scotto do inštitútu Zbožného diela Milliavacca, aby tam slávil svätú omšu. Bolo zhruba 8 hodín ráno. Kostol inštitútu bol rozdelený na dve časti – prednú, kam mali prístup aj cudzí návštevníci, a zadnú, za oltárom, kam mali prístup iba obyvateľky inštitútu. V prednej časti, teda tej pred oltárom, bol v tom čase iba notár Scipione Alessandro Ambrogio, biskupov kancelár a pokladník inštitútu. V zadnej časti kostola boli obyvateľky inštitútu. Keď kňaz začal s pozdvihovaním hostie, doktor Ambrogio si všimol, že hostia bola rozlomená na dve časti. Keď kňaz pozdvihol kalich, muž, ktorý bol presvedčený, že rozlomená hostia nie je platnou matériou, priblížil sa k oltáru, aby na to upozornil kňaza a ihneď bežal do sakristie, aby priniesol novú hostiu. Zatiaľ kňaz zdvihol hostiu prstami a naozaj videl, že bola rozdelená na dve časti a na svoje veľké prekvapenie videl, ako po hranách rozdelenej hostie steká krv. Podstavec a nádobka kalicha boli zakrvavené a krv sa dostala aj na samotný korporál. Ambrogio zatiaľ prišiel s novou hostiou a videl, ako tá prvá krváca. Okamžite sa rozplakal. Notár bežal ihneď zavolať kanonika Argenta, spovedníka inštitútu, teológa Vaglia a penitenciára Ferrera, ktorí sa tak stali očitými svedkami zázraku. Spolu s týmito svedkami prišli aj ďaľší kňazi a traja lekári z mesta, doktor Argenta, Volpini a Vercellone, ktorí tiež prísahou potvrdili, že tie červené škvrny boli skutočnou krvou. Medzi prítomnými mal jeden pochybnosti, či by krv nemohla pochádzať z krvácajúceho nosa alebo úst kňaza, ale iní prítomní chirurgovia po následnom skúmaní vyvrátili akékoľvek pochybnosti tohto druhu. Následne zasiahli provikár a sekretár kúrie a vikár inkvizície R. Bordino a po vzájomnej dohode urobili správu o zázraku. Ďaľší dôležitý dôkaz o pravosti zázraku je zdokumentovaný správou, ktorá hovorí o tom, ako Mons. Filippo Artico, biskup z Asti, v roku 1841 nechal preskúmať kalich a hostiu zázraku známymi odborníkmi, ktorí potvrdili krvný pôvod červených škvŕn. Inštitút Zbožného diela uchoval veľmi dôkladne všetky pamiatky na zázrak: kalich s krvavými škvrnami, hostiu, ktorá je však, žiaľ, už čiastočne zničená a zmenšená, paténu, korporál a pozlátenú striebornú nádobku.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.