Katolícke čítanie (531.) – 14.6.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš IX. (8. – 9.)

Nech mi Pán Boh pomáha! Udivuje ma zaslepenosť, v ktorej som žila, navzdory mnohým darom, ktoré mi on zosielal. Ak si spomeniem, ako málo som sa ovládala a aké som mala ťažkosti rozhodnúť sa úplne sa oddať jeho službe, cítim, že musím kráčať ešte s obavou!
Začítala som sa do “Vyznaní svätého Augustína” a zdalo sa mi, že v nich vidím svoj život, a veľa som sa odporúčala tomuto slávnemu svätcovi.
Keď som došla k jeho konverzii a čítala som o hlase, ktorý počul v záhrade, tak hlboko to na mňa zapôsobilo, ako by som to počula ja a dlhý čas som sa utápala v slzách, zatiaľ čo v duši zúril urputný boj. Ach, sloboda, ktorá zo mňa urobila pani! Žasnem, že som dokázala prežiť takú úzkosť. Buď velebený Ten, ktorý ma držal pri živote, aby som unikla tak zhubné smrti!
Zdá sa mi, že Boh veľmi posilnil moju dušu. Určite musel počuť môj plač a moje slzby vzbudili jeho zľutovanie.
Začínala som prežívať vzrastajúcu túžbu žiť s ním dlho a odstrániť z očí všetky zlé príležitosti. Keď som bola ďaleko od nich, hneď sa moja láska obracala k Pánovi. Zdá sa mi, že som ho úprimne milovala: ale nechápala som ešte, ako by som mala, v čom spočíva naozajstná láska.
Ešte som sa úplne nerozhodla mu slúžiť a on ma zahŕňal novými milosťami; takmer so mnou bojoval o to, aby som ochotne prijala, čoho sa iní snažia lopotne dosiahnuť s veľkou námahou. V tých posledných rokoch ma totiž zaplavoval radosťami a duchovnými sladkosťami.
Nikdy som si nedovolila o tieto veci prosiť, ba ani aby mi dal blažený pociť zbožnosti, len milosť, aby som ho neurážala a aby mi odpustil moje veľké hriechy. Javili sa mi tak obrovské, že som nemala odvahu túžiť po radostiach a útechách. Zdalo sa mi, že je príliš jeho zhovievavosť a milosrdenstvo voči mne, keď ma k sebe volá a dovolí, aby som stála pred ním. Keby ma k tomu nevyzýval, ja sama by som to určite neurobila.
Spomína si, že len raz v svojom živote som prosila o útechy, a to vo chvíli veľkej vyprahnutosti. Sotva som si však uvedomila, čo konám, zostala som tak zahanbená, že trýznivé vedomie o mojej mizivej pokore dosiahlo o čo som sa odvážila prosiť. Vedela som, že podobné prosby sú dovolené, ale myslela som, že to je len pre tých, ktorí robia všetko, aby mali dôverný vzťah k Bohu, bedlivo sa snaží ho nikdy neuraziť a sú vždy ochotní ku každému dobrému dielu. Zatiaľ čo mne sa zdalo, že plačem len ako žena, že to k nie je nanič, veď som tými slzami nedokázala dosiahnuť ničoho, po čom som túžila. Myslím ale, že mi predsa len boli nejako prospešné, zvlášť po týchto dvoch udalostiach. Pri nich som ich vylievala veľa a s veľkou skrúšenosťou a bolesťou; veď potom som sa oveľa častejšie modlila a nevenovala som dosiahnuť nič, po čom som túžila. Myslím ale, že mi predsa len boli nejako prospešné, zvlášť po týchto dvoch udalostiach. Pri nich som ich vylievala veľa a s veľkou skrúšenosťou a bolesťou; veď potom som sa oveľa viac modlila a nevenovala som sa toľko veciam, ktoré mi mohli škodiť. Ale úplne som ich nezanechala. Pán mi prichádzal na pomoc, aby ma ich zbavil. Už pekný čas u mňa hľadal nejakú dobrú dispozíciu. Keď ju konečne objavil, vrchovato ma zahrnul svojou priazňou, ako budem hneď rozprávať: nie je to bežné, lebo on dáva svoje milosti len tomu, kto žije s oveľa čistejším svedomím.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.