Katolícke čítanie (537.) – 20.6.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Morrovalle, 1560)

V roku 1560 zničil veľký požiar celý kostol františkánov, okrem veľkej hostie uloženej v pixide, (ktorá – okrem vrchnáka – tiež celá zhorela). V roku 1960 sa slávilo 400. výročie eucharistického zázraku z Morrovalle a mestská rada sa jednohlasne uzniesla na tom, že nad hlavnú mestskú bránu v Morrovalle umiestnia nápis “Mesto Eucharistie”.

V Morrovalle bol v noci zo 16. na 17. apríla 1560, vo Veľkonočnej oktáve, okolo druhej hodiny ráno, zobudený brat laik Abgelo Blasti, ktorý počul silné praskanie. Keď sa pozrel z okna svojej cely, videl, že celý kostol je zachvátený plameňmi a tak rýchlo utekal zobudiť bratov. Oheň sa im podarilo po 7 hodinách zvládnuť. Nasledujúce dni začali s odstraňovaním zvyškov po kostole. 27. apríla ich čakalo veľké prekvapenie. Otec Battista z Ascoli, po nadvihnutí kusa mramorovej dosky z hlavného oltára, uvidel v múre pixidu s ohoreným korporálom, v ktorom sa uchovávala neporušená veľká premenená hostia. Otec Battista vykríkol od radosti a okolo neho sa okamžite zhromaždilo množstvo ľudí, aby obdivovali tento zázrak. Počas troch nasledujúcich dní zostala Najsvätejšeia oltárna sviatosť vystavená na adoráciu. Po príchode otca provinciála Evangelistu da Morro d’Alba, bola hostia uložená do skrinky zo slonoviny.
Vtedajší biskup z Bertinora, Mons. Ludovico z Forlí bol okamžite vyslaný pápežom Piom IV. do Morrovalle, aby preskúmal pravdivosť týchto skutočností. Pápež Pius IV., po prijatí dôkladnej správy od biskupa, posúdil udalosť ako takú, ktorá presahuje akúkoľvek prirodzenú príčinu a nariadil osobitné uctievanie hostie bulou Sacrosancta Romana Ecclesia (1560).
Podľa nariadení obsiahnutých v bule sa stali dni uskutočnenia zázraku a nájdenia hostie (17. a 27. apríla) sviatkami a začali ich nazývať “dva odpustky”. Kostol bol následne rozšírený, pretože doň začalo prúdiť veľké množstvo veriacich. Dnes sa oba dni slávia vyložením Najsvätejšej oltárnej sviatosti a nádobky na hlavnom oltári; odpustky možno získať v Kostole svätého Bartolomeja. Až do roku 1600 sa zázračná hostia uchovávala nedotknutá, ale následkom dejinných udalostí sa, žiaľ, stratila. Dnes tak zostali iba nádobka a vrchnák pixidy, ktoré prežili požiar.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.