Katolícke čítanie (538.) – 21.6.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš X. (4. – 6.)

Nie je potrebné dbať na isté pocity pokory, o ktorých chcem hovoiť; pri nich sa človek domnieva, že z pokory nemá rátať s Božími darmi. Je potrebné snažiť sa pochopiť a dobre si vryť do mysle, že sme tie dary dostali bez našej zásluhy, a preto máme byť za ne vďační. Nechcieť si vážiť to, čo sa dostáva, to nám bráni podnecovať sa k láske; veď je isté, že duša tým viac postupuje v čnostiach a zvlášť v rýdzej pokore, čím viac uznáva, ako je sama úbohá a že jej bohatstvom sú len Božie dary. Konať inak a myslieť si, že nie sme stvorení pre tieto veľké prejavy priazne, to znamená bezdôvodne malomyselnieť, takže zo strachu pred domýšľavosťou konáme kŕčovito, keď nám ich Pán začína preukazovať. Buďme si istí, že ak nám Boh dá tieto dobrá, dá nám aj milosť, aby sme poznali, kedy je v tom skryté pokušenie diabla, a dá nám v takom prípade silu odporovať. Avšak je nutné zostať jednoduchý pred jeho tvárou a s úmyslom páčiť sa Bohu a nie ľuďom.
Je jasné znamenie, že milujeme nejakú osobu, keď si často spomíname na to dobré, čo nám preukázala. A teda ak je dovolené a tiež veľmi záslužné pripomínať si, že máme od Boha bytie – veď on nás povolal k bytiu z ničoty a uchováva našu existenciu – a že skôr ako nás stvoril, pripravil pre každého z nás živých nespočetné dobrodenia svojho života a svojho utrpenia, prečo mi nemá byť dovolené uznávať, vidieť a zamýšľať sa oveľa častejšie, ako som obyčajne konala pri svojich povrchných zábavách, nad tým čo mi dáva teraz, totiž že sa nechcem zaoberať niečim iným ako Ním? Hľa, tu je šperk. Pripomínať si, že nám bol daný, že nám teraz patrí, to nám dáva silu, ktorá nás núti milovať darcu. A to je práve ovocie modlitby, kotrá má svoje základy v pokore.
A čo ak až uvidíme, že máme iné drahocenné perly, aké už dostali niektorí Boží služobníci, ako je pohŕdať svetom a samým sebou? Určite budeme cítiť, že sme väčšími dlžníkmi a že sme zaviazaní oveľa viac mu slúžiť. Presvedčiť sa, že predtým sme nemali nič, to už znamená poznať, ako štedrý je Boh, že tak úbohé, tak nízke duše a bez akýchkoľvek zásluh chcel dať viac bohatstva, ako po akom dokázala túžiť, zatiaľčo pre ňu by to bola perla príliš vzácna.
Je nutné, aby sme oživovali horlivosť slúžiť mu lepšie a aby sme sa všemožne snažili byť voči nemu nevďační. Ak nám dáva svoje poklady, potom len preto, aby sme ich dobre používali a využívali vznešený stav, do ktorého nás uvedie; inak nám ich odoberie a budeme ešte úbohejší ako predtým. Dá ich dušiam, ktoré nimi vedia zažiariť tým, že z nich vyťaží zisk pre seba i pre druhých.
Kto nevie, že je bohatý, ako môže márnotratne rozhadzovať a pomáhať druhým? Ak človek, ktorý si je vedomý slabosti svojej ľudskej prirodzenosti, neuzná, že Boh ho zahŕňa priazňou, myslím si, že potom nie je schopný veľkodušnosti. Sme tak úbohí a tak žiadostiví pozemských vecí, že kto nie je presvedčený, že už má záruku nebeských, veľmi narád sa dokáže odtrhnúť od sveta a pohŕdať ním. S týmito darmi máme i túto silu, ktorú potom strácame svojimi hriechmi. Ak si hlboko neuvedomujeme túto záruku Božej lásky a ak nie sme nadchnutí živou vierou, nebude pre nás jendoduché dychtiť po tom, aby nás ľudia nenávideli a pohŕdali nami, a tým spôsobom rásť vo veľkých čnostiach ako dokonalé duše. Naša prirodzenosť je tak malátna, že ide len za tým, čo ju práve teraz zaujme. A preto tiež tieto prejavy priazne slúžia k tomu, že vzbudzujú vieru a utvrdzujú ju.
Možno súdim druhých podľa seba, a zatiaľčo ja úbohá som považovala za potrebné toľko pomoci, druhým snáď postačí obyčajné pravdy viery, aby sa venovali veľmi dokonalým dielam. Nemôžem im hovoriť, ako k tomu dochádza, lebo ja len počúvam a rozprávam, čo sa udialo vo mne. Ak to nebude dobré, nech to pokojne roztrhá ten, ktorému adresujem tento spis a ktorý môže rozoznať jeho nedostatky lepšie ako ja.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.