Katolícke čítanie (539.) – 22.6.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, nikdy sa nehnevá na svojho blížneho (Modlitba)

Môj opovrhnutý Ježišu, moja láska a radosť mojej duše, podľa tvojho príkladu tí, čo ťa milujú, si cenia poníženie. Sľubujem ti, že od dnešného dňa chcem znášať každú potupu z lásky k tebe, ktorým na tomto svete tak opovrhovali. Posilni ma, aby som svoj sľub dodržal! Daj, nech poznám, čo si odo mňa žiadaš, a daj milosť, aby som to splnil. Môj Boh a moje všetko! Nechcem hľadať iné dobro okrem teba, ktorý si nekonečne dobro. Ty sa veľmi staráš o moje napredovanie, daj, aby som sa aj ja staral len o to, aby som sa ti páčil. Daj, nech sa moje myšlienky neprestajne zamestnávajú iba tým, aby som sa vyhol hriechu a hľadal spôsob, ako sa ti vo všetkom zapáčiť. Vzdiaľ odo mňa každú príležitosť, ktorá by ma odvrátila od tvojej lásk. Zriekam sa svojej slobody a všetku ju podrobujem tvojej Božskej vôli.
Milujem ťa, nekonečná dobrota, milujem ťa, môj miláčik. Vtelené Slovo, milujem ťa väčšmi ako seba samého. Zmiluj sa nado mnou a uzdrav moju dušu zo všetkých rán, ktoré som utŕžil, keď som ťa urážal. Vo všetkom sa odovzdávam do tvojho náručia. Môj Ježišu, chcem byť celý tvoj, chcem všetko znášať z lásky k tebe a nechcem od teba nič iné ako teba.
Svätá Panna a Matka moja, Mária, milujem ťa a dôverujem ti. Príď mi na pomoc svojím mocným príhovorom.

Modlitba k Preblahoslavenej Panne Márii v nešťastí (2. – 3.)

Mária, predrahá Matka, ty si jasne žiariaca Hviezda morská. Každý, kto na teba pozerá a vyzýva ťa, nájde útechu. Každého razom privedieš do prístavu pokoja. Preto sa na teba aj ja dnes obraciam s prosbou o pomoc. Len ty dokážeš u svojho Syna vyprosiť to, o čo ťa žiadam.
Moja nádherná Pani, ak ty stojíš pri mne, kto môže stáť proti mne? Ak mi ty preukážeš priazeň, kto by ma mohol odmietnuť? Otvor mi doširoka svoju náruč a ja v nej nájdem útočisko.
Povedz mojej duši: “Ja som tvoja orodovníčka, nemusíš sa báť. Tak, ako matka utešuje svojho syna, aj ja ťa uteším.” Tak mi znejú tvoje slová, sladká Mária.

Modlitba a sväté sviatosti ako prostriedky nábožného života – Činnosť rozumu pri rozjímaní

Po príprave nasleduje vlastné rozjímanie, ktorého prvá časť je činnosť rozumu, uvažovanie. Uvažovanie spočíva v tom, že rozmýšľame o predmete rozjímania, aby sme ľahšie vnikli do jeho obsahu, pravda, s ohľadom na svoju osobu. Pri tomto máme rozmýšľať, ako sme sa zachovali k učeniu a pravde v minulosti a ako sa chceme zachovať v budúcnosti. Nesmieme však prehovať od jednej myšlienky k druhej, ale usilujme sa vydržať pri jednej a vyťažiť z nej všetok obsah, užitočný našej duši. Usilujeme sa rozumieť najmä učeniu a pravde, pokorne a ochotne ju priznať a vo svojom vnútri aj prijať. Pamätajme, že hodnota rozjímania nespočíva natoľko v uvažovaní, ale viac v hnutiach srdca, najmä v rozhodnutiach vôle. Rozjímanie chce byť pokrokom na ceste cnosti a dokonalosti. Tým sa odlišuje od duchovného čítania, ktorého cieľom je rozmnožiť si náboženské vedomosti.
Ako taká činnosť v rozjímaní vlastne vyzerá, môžeš sa poučiť z príkladu rozjímaní, uvedených v prvej časti tejto knihy.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.