Katolícke čítanie (542.) – 25.6.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš X. (7. – 9.)

Pre lásku Božiu ho prosím, aby zverejnil, čo som doteraz povedala o úbohosti svojho života a o svojich hriechoch. Dávam mu úplné dovolenie, ako ho už teraz dávam všetkým svojím spovedníkom, ako je on. Ak chcú, nech to urobia aj za môjho života; aspoň sa nebudú klamať tí, ktorí o mne nejako dobre zmýšľajú. Ach, áno! Áno! Hovorím to úplne úprimne: podľa svojho súčasného rozpoloženia by som z toho mala veľké potešenie.
Avšak nedávam žiadne dovolenie pre to, čo budem od tejto chvíle rozprávať. Ak ukážem niekomu tento spis, nechcem, aby hovorili meno autorky, ani komu sa tieto veci stali. Preto neuvádzam ani svoje meno, ani niekoho iného a budem sa všemožne snažiť, aby ma nikto nepoznal: to žiadam pre lásku Božiu.
Schválenie tak učených a rozvážnych mužov bude samo o sebe stačiť, aby dodalo autoritu akejkoľvek dobrej veci, ak mi dá Pán milosť o nej rozprávať. V takom prípade je zásluha celá jeho. Ja na tom žiadnu nemám, pretože nie som vzdelaná, nemám čnosti, ani mi nikto učený nepomáha, vôbec nikto. Ak píšem, tak o tom vedia len tí, ktorí mi to rozkázali a ktorí tu teraz sú. A potom musím kradnúť čas na písanie a to ma trápi, pretože nemôžem písať v jednom kuse; som totiž v chudobnom dome a mám na starosti veľa rôznych vecí.
Keby mi Boh dal viac schopností a lepšiu pamäť, mohla by som si veľa vecí zjednodušiť tým, že by som spomínala, čo som čítala alebo pochopila, ale aj v tom som na tom veľmi skrátka; a preto ak poviem niečo dobrého, potom to bude kvôli tomu, že Boh z toho chce vyťažiť dobro. Naopak závadné veci budú pochádzať len odo mňa a prosím Vašu Milosť, aby to ostránila.
Ako v prvom, tak aj v druhom prípade je naozaj zbytočné uvádzať moje meno. Je jasné, že sa nehodí hovoriť dobré veci pokým ešte žijem; a hovoriť to po smrti slúži len k tomu, že sa zľahčuje samo dobro, ak sa pripisuje tak opovrhnutiahodnej a podľa osoby.
Môj otče, som presvedčená, že dobrota vaša i tých, ktorí budú čítať tento spis, bude ku mne zhovievavá, ako o to prosím pre lásku Božiu; chystám sa teda písať bez zábran. Inak by som mala príliš škrupúľ, iba ak by som mala rozprávať o svojich hriechoch; v tom teda nemám žiadne škrupule. Stačilo by mi vziať odvahu pomyslenia na to, že som žena a k tomu tak biedna. Preto, môj otče, čo sa netýka prostého rozprávania o mojom živote, to si nechajte len pre seba. A pretože ste ma žiadal, aby som povedala aj niečo o tom, čo mi Pán dáva v modlitbe, preverte, či sa to, čo píšem, zhoduje s pravdou našej svätej katolíckej viery: v opačnom prípade ihneď všetko spalte, lebo ja sa podriaďujem.
Budem rozprávať, čo zažívam a ak sa to zhoduje s vierou, môže to nejako prospievať. Inak vás prosím, aby ste ma vyviedol z omylu, aby nemal zisk diabol tam, kde sa mi zdá, že získavam ja. Ako ešte poviem, všemožne som hľadala, kto by mi to vysvetlil, a Pán to vie.
Aj keď sa chcem vyjadrovať s úplnou jasnosťou, napriek tomu budem tieto veci týkajúce sa modlitby vždy veľmi temné pre toho, kto ich nezakúsil.
Budem hovoriť o niektorých prekážkach, na ktoré sa, ako myslím, narazí na tejto ceste, a o iných nie menej nebezpečných veciach, podľa toho, čomu ma Pán naučil skúsenosťou alebo čo som sa dozvedela pri rozhovoroch s učenými mužmi a duchovnými osobami úctyhodnej staroby. V len dvadsiatichsiedmich rokoch, v ktorých sa venujem modlitbe, a napriek tomu ju konám tak zle a medzi toľkými ťažkostami, mi Pán dal takú skúsenosť, akú majú tí, ktorí po ceste modlitby kráčajú tridsaťsedem alebo štyridsaťsedem rokov a pritom stále konajú pokánie a cvičia sa v čnosti. Nech je vo všetkom velebený a nech použije mňa, ako a nakoľko pre jeho slávu a aby ho všetci velebili, keď im ukážem, ako dokázal premeniť tak odporné a smradľavé hnojisko v záhradu plnú prekrásnych kvetov. Nech sa páči jeho Velebnosti, aby som ich zasa svojou vinou nepremrhala a nevrátila sa do predošlého stavu. Pre lásku Božiu vás, môj otče, zaprisahám, aby ste mi vyprosoval túto milosť, veď viete, kto som ja oveľa jasnejšie ako mi bolo dovolené to vypísať.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.