Katolícke čítanie (544.) – 27.6.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Veroli, 1570)

Na Veľkú noc v roku 1570 sa v Kostole svätého Erazma vo Veroli počas vystavenia Najsvätejšej oltárnej sviatosti (v tom čase sa vkladala do cylindrickej nádobky uloženej do vekľého služobného kalicha, prikrytého paténou) na 40-hodinovú pobožnosť verejnej adorácie, zjavil Ježiš ako Dieťa a vykonal viaceré zázraky. Dnes je kalich, v ktorom bola vyložená Najsvätejšia oltárna sviatosť, uložený v Kostole svätého Erazma a raz za rok sa používa pri slávení svätej omše, a to v utorok po Veľkej noci.

Na Veľkú noc v roku 1570 bola v Kostole svätého Erazma vložená premenená hostia podľa tradičného obradu do nádobky zo striebra cylindrického tvaru s vrchnákom a závojom a následne bola umiestnená vo veľkom služobnom kalichu, taktiež so striebra, zakrytom paténou. Všetko bolo následne zahalené do elegantnej hodvábnej látky. Treba poznamenať, že v 15. storočí bolo vykladanie sviatosti v monštrancii ešte neveľmi bežným javom, hoci koncil v Kolíne (1452) už hovoril o tejto skutočnosti. Bolo zvykom, že každé z mestských bratstiev prichádzalo na adoráciu Najsvätejšej oltárnej sviatosti po dobu jednej hodiny. Členovia Bratstva milosrdenstva prichádzali pred bratstvom Božieho tela a Panny Márie. Boli oblečení do čiernej vrecoviny a pokľačiačky sa všetci modlili.

Najdôveryhodnejší dokument o tomto eucharistickom zázraku bol vyhotovený ihneď po odobrení kúriou a uchováva sa v archíve Kostola svätého Erazma. Osobitne podrobnou je hlavne výpoveď istého Giacoma Meloniho, ktorý patril k prvým svedkom zázraku: “A keď som zdvihol oči ku kalichu, uvidel som od podstavca až po vrch kalicha žiariacu hviezdu a na vrchu hviezdy bola Najsvätejšia oltárna sviatosť podobnej veľkosti, aká sa zvyčajne používa pri svätej omši. Hviezda bola spojená s Najsvätejšou oltárnou sviatosťou… Úžas stúpol v okamihu, keď bolo vidieť okolo premenenej hostie niekoľko adorujúcich detí, ktoré sa podobali na malých anjelikov.” Ešte aj dnes, v utorok po Veľkej noci sa každoročne pripomína zázrak slávnostnou procesiou, na ktorej sa zúčastňuje aj biskup. Kalich s paténou, v ktorom bola vyložená Najsvätejšia oltárna sviatosť, sa uchováva medzi svätými relikviármi. Taktisto aj nádobka zo striebra. Svätá hostia zázraku z Veroli bola po 112 rokoch skonzumovaná. V roku 1970 pri príležitosti 400. výročie zázraku sa slávil tretí eucharistický kongres diecézy Veroli-Frosione. Každý prvý piatok mesiaca sa v kostole eucharistického zázraku koná adorácia Najsvätejšej oltárnej sviatosti. Všetky ostatné kostoly mesta sú vtedy zatvorené.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.