Meniny, sviatky, svätí – 12. marec

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

 • Gregor
 • Řehoř
 • Aisha
 • Asha
 • Greg
 • Gregg
 • Gregorio
 • Gregory
 • Griffin
 • Keisha
 • Maisha
 • Myesha
 • Niesha

Všetko najlepšie.

Patróni dňa sú svätý Teofan (mních) a blahoslavená Fína (panna). – Svätý Teofán bol nazývaný aj Chronograf. Bol opátom kláštora v Sigriane, ktorý sám založil. Dva roky bol uväznený pre úctu obrazov, potom bol vo vyhnanstve v Samotrácii, kde vyčerpaný zomrel v roku 817. – Blahoslavená Fína žila v obci Svätý Geminián v Etrusku, bola veľmi krásna, ale už v mladosti ťažko ochorela, že sa nemohla ani pohnúť. Bola však trpezlivá a pritom dobročinná. Zomrela v roku 1253.

Myšlienky pre deti a mladých

Čím opravdivejšie a dokonalejšie budeme dôverovať Bohu, tým zjavnejšie pocítime Jeho prozreteľnosť.

sv. František Saleský

Ó, Pane, ty si sochár a ja som hlina v Tvojich rukách. Daj, aby moja hlina zostala vždy tvárna, moje srdce bude môcť vtedy milovať a stane sa majstrovským dielom Tvojej lásky.

Anton Kner

Tvoja vernosť z pokolenia na pokolenie; upevnil si zem a ona trvá.

Kniha žalmov 119, 90

Božia láska bude trvať veľmi dlho, aj keď dní pominie mnoho. – Zem je tu už stáročia. Dokonca až tisíce rokov! Boh miloval ľudí na Zemi od samého začiatku. Stará sa a miluje tvojich rodičov už odvtedy, keď boli takí malí ako ty. Rovnako sa staral aj o tvojich starých rodičov, prarodičov a praprarodičov! Zem bola stvorená na dlhú dobu, ale Božia láska a vernosť na ešte dlhšiu!

Svätý Duch je tretia Božská osoba, opravdivý Boh s Otcom i Synom. Pán Ježiš viac ráz prisľúbil apoštolom, že im ho pošle. Zostúpil na nich a na svätú Cirkev na 10. deň po nanebovstúpení Pána Ježiša.

Katechizmus
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Poučenie o večernej pobožnosti

„Pane, zostaň sa nami, lebo sa zvečerieva a deň sa už schýlil.“

(Lk 24, 29)

Ako si s Pánom deň začal/a i trávil/a, tak ho máš aj zakončiť. V tom nech ti je príkladom sám Kristus, ktorý sa večer odobral do zátišia, aby sa modlil. Zase si o jeden deň bližšie k večnosti. Ktovie, či ťa Boh ešte tejto noci nezavolá pred svoju súdnu stolicu. Nikdy sa teda neulož na odpočinok skôr, ako by si sa v modlitbe nepovzniesol/a k Bohu.

Tvoja večerná modlitba by sa mala skladať zo šiestich častí, ktoré majú byť obsiahnuté tak v krátkej, ako aj v dlhej modlitbe:

 1. Ďakuj, chváľ a zvelebuj Pána z celého srdca, že ťa bez tvojich zásluh v tento deň milostivo zachoval a preukázal ti mnohé dobrodenia.
 2. Pros Ducha Svätého za osvietenie rozumu, aby si mohol/a spoznať spáchané hriechy v tomto dni a polepšiť sa.
 3. Spytuj si svoje svedomie, spomeň si, ako si strávil/a celý deň od rána až do večera; v čom si urobil/a chybu, ako boli usporiadané tvoje myšlienky, slová a skutky, ale najmä ako si uskutočnil/a dané predsavzatie, ktoré si ráno sľúbil/a. Spytovanie svedomia je pre teba veľmi dôležité. Nemôžeš napraviť svoje chyby, ak ich nepoznáš. Ako ich spoznáš, ak do seba nenazrieš a nepreskúmaš najtajnejšie záhyby svojho srdca? Každodenným spytovaním svedomia sa dobre pripravíš na svätú spoveď, a tak sa nezabudneš vyspovedať z niektorého hriechu. Napokon, kto ti zaručí, že sa dožiješ rána. Bola by to veľká ľahostajnosť, keby si sa tento večer nepýtal svojho svedomia: Ako by som obstál pred Božou tvárou?
 4. Preto si každý večer vzbuď dokonalú ľútosť nad hriechmi, ktoré si cez deň a v svojom živote spáchal.
 5. Znovu pevne sľúb, že sa polepšíš, a ak si spáchal aj smrteľný hriech, zaumieň si, že čím skôr pôjdeš na svätú spoveď. K tomu si vypros i pomáhajúcu Božiu milosť. Toto všetko konaj tak svedomite a úprimne, ako by to bol posledný večer tvojho života.
 6. Napokon pros Pána Boha, aby ťa cez noc chránil na tele i na duši, odporúčaj sa do ochrany Božej Matky: vzývaj anjela strážcu a svätého patróna, aby nad tebou cez noc bdeli. Prežehnaj sa a ulož sa na svoje lôžko. Ak nemôžeš v noci spať, niečo si prečítaj, alebo sa modli posvätný ruženec, hoci i poležiačky.

Duch novej doby pracuje na tom, aby v katolíckych rodinách vymizla nábožnosť. Už sme ďaleko od zbožnosti našich praotcov, ktorí sa večer na kolenách modlievali s celou rodinou. Otcovia a matky, manželia a manželky, hneď od sobáša sa naučte spoločne sa modliť rannú a najmä večernú modlitbu. Keď vás vaše deti od malička takto uvidia, potom aj ony budú tak robiť. Zbožnosť, mravnosť a bázeň vypestujete v rodinách najmä spoločnou večernou modlitbou, ktorá je vrcholom všetkých denných prác, je podporným pilierom viery, ohniskom lásky k Bohu, prameňom Božieho požehnania, ochranou nevinnosti a záštitou pred mnohými hriechmi.

Malé deti naučte krátke ranné i večerné modlitby, lebo ony sa nevládzu dlho modliť. Aj samy sa naučte naspamäť kratšie ranné i večerné modlitby, ktoré sa budete modlievať s modlitbou Otče náš, Zdravas‘ a najmä v nedeľu Verím v Boha, lebo pre únavu nebudete schopní vždy sa pomodliť uvedené modlitby. Večerná modlitba má byť prejavom našej vďaky Bohu. A to môžeme vykonať vždy, hoci aj niekoľkými slovami, len aby Boh videl našu úprimnosť.

Pre tradičných katolíkov

„Nemám kedy, v deň robotný (všedný) ísť na omšu svätú“, povie nie jeden, kto sa nerád zúčastňuje na omši svätej. Isteže niektorý otec, ktorý musí od rána do večera ťažko pracovať, aby pre seba a pre svojich zohnal, čo je potrebné k výžive, nemá čas každý deň byť na omši svätej; nemá ho ani matka, ktorá sa musí starať o svoje tri, štyri deti, a to ani pri svojej najlepšej vôli; ale koľko je ich takých, ktorí iba zakrývajú svoju vlažnosť v službe Božej tou výhovorkou: „Nemám kedy, nestihnem!“ Koľko ich je, ktorí by si mohli pri dobrej vôli tak zariadiť svoju prácu, že by im zostalo dosť času, a to každý deň, i na omšu svätú! Koľko ich je, ktorí z nedbanlivosti a lenivosti nikdy alebo zriedkakedy idú na omšu svätú v pracovný deň! Ráno dlho spávajú, potom mávajú dosť času na zbytočné návštevy, celé hodiny márnia v klebetení a ešte im zostáva čas i na neosožné často nebezpečné čítanie; oni majú čas na všetko a pre každého, len pre Boha a svojho Pána ho nemajú, ktorí sa vo dne v noci v ich blízkosti na oltári za nich obetuje. Ó, táto slepota a bláznivosť! Keby títo ľudia len uvážili, že žiadna polhodina sa lepšie nevypláca ako práve tá, v ktorej sme na omši svätej a najsvätejšej Trojici obetujeme. Keby pamätali na to, starodávne dobré príslovi: „Na Božom požehnaní“, ktorého sa nám najmä pri omši svätej dostáva, „všetko záleží!“ Čo nám môžu pomôcť všetky starosti a namáhania, ak Pán Boh nedá zdaru a požehnania! Ale čo mám povedať o pošetilosti a slepote tých mnohých katolíkov, ktorým i tá najnepatrnejšia vec stačí na to, aby sa vyhli povinnosti, v nedeľu a vo sviatok sa zúčastniť na omši svätej? Ba, ktorí svoje záležitosti, obchody, cesty, výlety odkladajú na tieto dni, aby ako hovorievajú, nestratili čas, a ktorí si zhola nič nerobia z toho, že sa tak nezúčastnia na žiadnej omši svätej?

sv. Vincent de Paul
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.