Meniny, sviatky, svätí – 13. marec

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

  • Vlastimil
  • Vlastimila
  • Růžena
  • Róza
  • Blake
  • Laila
  • Leila
  • Lela
  • Lelah

Všetko najlepšie.

Patrón dňa je svätý Leander (biskup). Bol bratom svätého Izidora, svätého Fulgencia a svätej Florentíny. Tiež vynikajúci kazateľ, priviedol do Katolíckej cirkvi ariánskch Vizigótov.

Myšlienky pre deti a mladých

Svoje chyby majme v nenávisti, ale sa neznepokojujme a nehnevajme. Už to je mnoho, že získavame v nich sväté poníženie, keď poznáme svoju biedu.

sv. František Saleský

Milovať znamená radovať sa z cudzieho šťastia.

Gottfried Wilhelm Leibniz

Tvoje slovo je svetlo pre moje nohy a pochodeň na mojich chodníkoch.

Kniha žalmov 119, 105

Božie slovo mi vždy ukáže ten správny chodník. Povie mi, čo povedať a čo robiť. – Ísť sa prechádzať von je zábava. Ale niekedy si musíš vziať so sebou aj baterku, aby si sa nepotkol alebo nestratil. Biblia je ako baterka v našom živote. Pomáha nám nájsť, kam ísť, a ukazuje nám tie správne chodníky.

Zostúpil v podobe ohnivých jazykov, čo znamenalo a spôsobilo v ich dušiach osvietenie a plamennú lásku. Pri krste Pána Ježiša sa Svätý Duch zjavil v podobe holubice, čím naznačil, že veľmi miluje nevinnosť a jednoduchosť.

Katechizmus
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Klaniam sa Ti, Bože, ďakujem Ti za všetky dobrodenia, ktoré si mi preukázal; za to, že si ma stvoril na svoj obraz, vykúpil krvou svojho Syna, posvätil milosťami Ducha Svätého a až dodnes udržal pri zdraví.

Príď, Duchu Svätý, osvieť mi rozum, aby som poznal/a chyby, ktorých som sa dnes dopustil/a; udeľ mi svoju milosť, aby som ich úprimne oľutoval/a. (Teraz si spytuj svedomie, čo dobré a čo zlé si dnes vykonal/a, čo dobré zanedbal/a.)

Bože môj, ľutujem z celého srdca všetky hriechy, lebo som nimi urazil/a Teba, svojho najlepšieho Otca, láskavého Spasiteľa, milostivého Posvätiteľa, svojho milovaného a všetkej lásky najhodnejšieho Boha. Preto si zaumieňujem, že s pomocou Tvojej milosti nebudem viac hrešiť. Budem sa vyhýbať každej príležitosti na hriech, lebo Teba, môj milý Ježišu, nadovšetko milujem.

Môj Bože, ochraňuj ma tejto noci od všetkého zla i od náhlej smrti. Mária, moja dobrá Matka, i ty anjel strážca so všetkými svätými v nebi, opatrujte ma tejto noci.

Bože, porúčam Ti aj svojich živých rodičov, vylej na nich hojnosť svojej milosti. Pane, pomôž všetkým, ktorých sužuje choroba.

A duše všetkých zosnulých veriacich (najmä mojich rodičov – mojich drahých…) nech odpočívajú v pokoji.

Ježiš, Mária, Jozef, vám darúvam svoje srdce i svoju dušu.

Otče náš, Zdravas‘, Sláva Otcu

Krátka večerná modlitba

Pre tradičných katolíkov

Keby týmto svetákom aspoň v budúcnosti poslúžila na výstrahu nasledujúca udalosť, ktorú nám rozpráva ctihodný Leonard z Porto-Maurícia.

Traja kupci z Gubbia v Taliansku išli na trh do mestečka Cisterno. Keď tam predali svoj tovar, dvaja sa dohodli, kedy odcestujú, a odhodlali sa odcestovať na druhý deň včas ráno, aby mohli byť už večer doma. Tretí to neschvaľoval, ale povedal, že keďže na druhý deň je nedeľa, on najskôr pôjde na omšu svätú a len potom sa vydá na cestu. A svojich spoločníkov všemožne nahováral, aby aj oni tak urobili, ale darmo. Rozhodne mu odpovedali, že od svojho úmyslu neodstúpia a že Boh im to nebude mať za zlé, keď tentoraz zameškajú omšu svätú. A skutočne, na druhý deň včas ráno sadli na kone a odišli. Čochvíľa boli pri rieke Corfoune, ktorá bola následkom prívalu v noci mimoriadne rozvodnená a drevený most na nej bol trochu pohnutý. Nevšimnúc si toho uháňali naši dvaja pocestní hýbajúcim mostom. Ale sotva boli v prostriedku, náramný prúd strhol most a obidvaja nešťastlivci sa zrútili i s koňmi do rozzúrenej rieky. Na ich volanie o pomoc sa zbehlo síce niekoľko sedliakov, ale tí už nemohli nič viac vykonať ako vytiahnuť mŕtvoly na breh, kde zostali ležať, kým by ich niekto nepoznal. Neležali tam dlho, prišiel ten, kto ich poznal. Totiž tretí kupec, ktorý zstal v Cisterne, aby zadosťučinil cirkevnému prikázaniu. Príduc k brehu menovanej rieky, videl tam dve mŕtvoly. Hneď v nich spoznal svojich nešťastných spoločníkov, keď sa potom od tamojších ľudí dozvedel, ako sa to nešťastie stalo, ďakoval Najvyššiemu a na tisíckrát žehnal hodine, v ktorej bol na omši svätej, ktorej môže ďakovať za svoju záchranu.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.