Meniny, sviatky, svätí – 14. február

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

 • Valentín/Valentýn
 • Valentýna/Valentine
 • Amanda
 • Harmony
 • Mandy

Všetko najlepšie.

Patrónmi dňa sú svätý Cyril (mních) a svätý Metod (biskup, spomienka; v Európe sviatok; na Slovensku je slávnosť 5. júla, patróni Európy). – Svätý Cyril zomrel 14. 2. v Ríme, svätý Metod 6. 4. 885 na Veľkej Morave. 31. 12. 1960 ich pápež sv. Ján Pavol II. apoštolským listom Egragiae virtulis vyhlásil za patrónov Európy. Od roku 2008 sú hlavní patróni Žilinskej diecézy.

Myšlienky pre deti a mladých

Čo iného chceme, ak nie to, čo chce Boh? Ponechajme mu viesť túto svoju loď – našu dušu. On sa o ňu postará a privedie ju do prístavu.

sv. František Saleský

Láska môže nahradiť dlhý život. Ježiš nepozerá na čas, ten v nebi už neexistuje. Pozerá len na lásku.

sv. Terézia z Lisieux

Milujte Pána, všetci jeho svätí.

Kniha žalmov 31, 24

Bože, pomôž mi milovať ťa každý deň vo všetkom, čo urobím a čo poviem. – Boh pre nás urobil toľko úžasných vecí! Ale ako by sme mohli urobiť niečo my pre neho? Čo by potreboval? Boh vlastne od nás predsa len niečo chce – našu lásku. Prejavujeme mu ju, keď sa s ním rozprávame, keď mu dôverujeme, keď ho počúvame. Ukáž dnes Bohu svoju lásku.

Proroci o Vykupiteľovi predpovedali: Kedy a kde sa narodí. Že bude Bohom a bude robiť zázraky. Že ho predajú za 30 strieborných a prebodnú mu ruky a nohy. Že bude musieť umrieť za naše hriechy a potom vstane z mŕtvych.

Katechizmus

Pre dospelých

Kráľovská cesta k nebu

Je to ťažká cesta, kotrá nie je pre tých ľudí, ktorí stratili vieru v Božiu prozreteľnosť. Neveriaci neradi počúvajú o trpezlivom znášaní krížov. Nič nechcú pretrpieť. Slová o nesení kríža sú pre nich neznesiteľné. Predsa však, ako píše Tomáš Kempenský, sú ešte okrem týchto slov aj hroznejšie slová, ktoré sám Ježiš povie na súdny deň týmto ľuďom:

„Odíďte odo mňa, zlorečení, do večného ohňa, ktorý je pripravený diablovi a jeho anjelom!“

(Mt 25, 41)

Isté je, že Božie a cirkevné príkazy treba svedomito zachovávať: chorby, bolesti a mnohé každodenné nepríjemnosti, to jest kríže (kríž je každá vec, čo nám nie je po vôli, ktorá nás trápi), vďačne prijať a trpezlivo znášať, čo ťažko padne každému človeku, ktorý je náchylný na pohodlnosť. Naozaj hovorí pravdu svätý Abróz, keď píše:

„Celé kresťanstvo je mučeníctvo.“

Pretože je to naozaj tak, potrebujeme na trpezlivé znášanie týchto krížov Božiu pomoc a milosť. Môže nás však tešiť, že ten istý Pán, ktorý zosiela a dopúšťa na nás kríže, nám vďačne dá na ich trpezlivé znášanie aj svoju milosť a pomoc, keď o ňu prosíme.

Po ceste krížov kráčali nevinní, kajúcnici, ktorí konali pokánie, svätí, mučeníci, jedným slovom vyvolení Boží, ktorí si trpezlivým znášaním svojich krížov zaslúžili nebo, po ktorom všetci túžime.

Aj najbolestnejšia Matka Božia, Mária, kráčala po tejto ceste do neba. Aj pre ňu bola kráľovskou cestou.

Keď budeme kráčať po ceste kríža, nemusíme sa obávať zatratenia. Táto cesta nevedie žiadnou okľukou, ale vždy priamo ku spáse, kde za trpezlivé znášanie krížov, to jest za kráľovskú cestu, očakáva každého kráľovská koruna spojená s nevysloviteľnou večnou blaženosťou a odznakom kríža, ktorý bude podaný do oslávených rúk ako kráľovská berla.

Svätá Mária Magdaléna de Pazzi hovorievala:

„Trpieť, a nie zomrieť.“

Svätí isto poznali cenu utrpenia, ako aj potrebu tejto kráľovskej cesty.

Ak sa vám páči obsah na tejto webovej stránke, môžete ma podporiť vami zvolenou sumou. Viac aj tu.

Pre tradičných katolíkov

Pravidlo života (Kráľovská stredná cesta odporúčaná mnohými svätými učiteľmi duchovného života)

V úsilí o svätosť a príprave na večný život musíme bohatnúť v tom, čo sa páči Bohu a neinvestovať do pokladov, ktoré môžu byť ukradnuté alebo zničené (Mt 6, 19 – 20). Občas sa očividne nič nedeje, ale pomaly nastáva pocit duchovnej suchosti. Tam, kde býval život, je dnes už len spomienka. Duchovný život je infikovaný formalizmom a zredukovaný na chladné opakujúce sa správanie. To je čas stlačiť naše „resetovacie tlačidlo“ a vrátiť sa do jadra našej duchovnej bytosti. Osvojenie si Pravidla života môže pomôcť týmto návratom.

 • modlitba (ranná modlitba, večerná modlitba, modlitba pred jedlom, Ježišova modlitba, kontemplácia v tichosti)
 • pôst a zdržanlivosť (Piatok? Zdržanlivosť alebo pôst? Prísnosť pôstu [napríklad kúsok chleba alebo jedno jednoduché jedlo?], Streda? Zdržanlivosť? Pôst? Prísnosť pôstu? Vytvorenie pôstneho pravidla: prísnosť pôstu v stredy a piatky a počas štyroch pôstnych období [gréckokatolíci]. Vyžiadaj si pre to požehnanie svojho duchovného otca.)
 • almužna (Konanie skutkov, ktoré odrážajú tvoju lásku k blížnemu. Zvoľ si konkrétne skutky: sýtenie hladných, navštevovanie starých a osamotených, chorých v nemocnici a podobne.)
 • Eucharistia (Božská liturgia v nedeľu a sviatky. Modlitbová príprava na prijatie Eucharistie.)
 • pokánie (denné spytovanie svedomia, zvolenie si stáleho spovedníka, časté prijímanie sviatosti pokánia, stretnutie s duchovným otcom)
 • duchovná formácia (Denné čítanie Svätého písma. Denné čítanie diel svätých učiteľov duchovného života. Stačí jeden odstavec na deň. Vybrať si jedného z nich za sprievodcu a učiteľa duchovného života a nasledovať jeho rady. Účasť na duchovných cvičeniach alebo dňa obnovy.)
 • poslušnosť (Dôslednosť v napĺňaní povinnosti vyplývajúcich zo stavu a povolania. Výber iných druhov pôstu – zdržanlivosť od sociálnych médií, televízie a rôznych ponúk zábavy.)
 • vďačnosť (Vzdávanie vďaky za požehnania i za kríž a utrpenia. Večerné pripomenutie požehnaní, ktoré prišli počas dňa.)

Predstavené pravidlo sa môže zdať ohromujúce a príliš náročné. Nedajme sa však odradiť. Pravidlo života každého človeka je jedinečné. Urobme najprv inventúru súčasných praktík a potom postupne robme viac pre rast v duchovnom živote. Pokušením každého nového programu je urobiť všetko naraz, čo sa stáva zdrvujúcim a preto sa rýchlo opúšťa. Namiesto toho si na začiatku vyberme nie viac ako jednu alebo dve oblasti, kým sa pustíme do viacerých. Je lepšie byť konzistentný v niekoľkých oblastiach, ako povrchný v príliš mnohých oblastiach. Cieľom je premeniť naše srdcia, roznietiť v sebe oheň túžby po Bohu. Chceme naplniť svoje srdcia Ježišom, aby sme odrazili útoky Zlého.

Boha musíme milovať celým srdcom, nie rozdeleným. Aby sme získali Božiu milosť, musí sa zbaviť diablovho odpadu. Vytrvalé boje prostredníctvom vytrvalosti prinášajú prísľub večného života podporovaného Ježišovou smrťou na kríži. Ukrižovanie predchádza Vzrkriesenie. Bojujme preto; namáhajme sa v modlitbe, kým Boh nezošle svoju milosť – milosť, ktorá nás posilní a privedie do neba.

Znovuobjavenie duchovnej múdrosti, ktorú nám zanechali svätí učitelia duchovného života, je v súčasnosti nevyhnutný krok, ktorý vedie k výraznej duchovnej obnove nielen jednotlivcov, ale i celých farností. Svätý Ignác Brjančaninov hovorí:

„Z dôvodu nedostatku duchovných sprievodcov v našich časoch, svätí otcovia sa stali najspoľahlivejšími sprievodcami pre tých, ktorí túžia po spáse a kresťanskej dokonalosti. Títo svätí otcovia, ak s poslušnosťou napĺňame ich učenie, sa tak stávajú našimi duchovnými otcami a môžeme mať istotu o ich príhovore u Boha v našom asketickom živote.“

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.