Meniny, sviatky, svätí – 15. február

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

  • Pravoslav
  • Jiřina
  • Jordan
  • Jordon
  • Jordyn

Všetko najlepšie.

Patróni dňa sú svätí Faustín a Jovita (mučeníci) a svätý Klaudius la Colombiére (kňaz). – Svätí Faustín a Jovita boli bratia. Faustín bol kňaz a Jovita diakon. Pravdepodobne založili Bresecijskú cirkev, ktorej sú patróni: trpeli za cisára Hadriána v 2. storočí. – Svätý Klaudius bol jezuita, muž modlitby. Mnohých priviedol k Božej láske. Bol duchovný vodca svätej Margity a šíriteľ úcty Božského srdca. Zomrel 15. 2. 1682.

Myšlienky pre deti a mladých

Aj keď nie je dovolené povedať vždy všetku pravdu, nikdy nie je dovolené potláčať ju.

sv. František Saleský

Ak nemilujem, nie som ničím.

Jean Racine

Lebo len chvíľku trvá jeho hnev, ale celý život jeho láskavosť.

Kniha žalmov 30, 6

Ďakujem ti, Bože, za každý novučičký deň. Ďakujem ti, že ti môžem odovzdať všetky svoje starosti. – Niektoré dni sú náročné. Niekedy sa môžeš cítiť smutný alebo sa ti možno zdá, že robíš iba problémy. Ale Boh ti dáva šancu vždy začať odznovu, každé ráno. Nezáleží na tom, aký zlý deň bol včera, dnes je nový deň a je plný možností, ako sa zabaviť, byť k ľuďom lepší a nájsť si nových kamarátov. Využi nový deň naplno!

Ľudia museli čakať na Vykupiteľa viac tisíc rokov. Pamiatku tohoto očakávania si pripomíname v advente, ktorý trvá 3 – 4 týždne. Vtedy sa aj my pripravujeme na oslávenie narodenia Ježiša Krista.

Katechizmus
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Kríž si nevyberáme, ale ho prijímame

Skazená ľudská prirodzenosť sa prejavuje aj v tom, že by si sama chcela podľa svojich požiadaviek a podľa svojej vôle a chuti riadiť svoj život a svoju večnú spásu. A tak i v tejto oblasti, ako napokon vo všetkom, chce robiť to, čo je pre ňu ľahšie a milšie; chce si kríž vybrať a nakoľko sa len dá, chce si vyhliadnuť a vyvoliť ten ľahší kríž.

Kto si chce so svojím utrpením a krížom zaslúžiť veľkú slávu v nebi, nesmie byť egoistom, ale musí mať veľkú lásku k Pánu Bohu; nesmie pozerať na to, čo mu padne dobre a z čoho má osoh, ale musí mať pred očami Božiu vôľu, bez ktorej sa nám ani vlas na hlave neskriví.

Boh je Otcom múdrosti. Rozdelenie krížov si ponechal sám pre seba. A preto kríže rozdáva tak, aby slúžili všetkým ľuďom na večnú spásu. Len on sám vie naozaj a najlepšie, aký a ktorý kríž nám najlepšie prospeje, ktorý kríž a utrpenie je pre nás potrebné najviac: či choroba, chudoba, samota, sucho, bieda, vojna, prenasledovanie alebo smrť…

Zverme sa celkom Pánu Bohu, nášmu najlepšiemu Otcovi. Nech nám on dá ten kríž a to utrpenie, ktoré on chce, nie ktoré by sme si my sami chceli vybrať. Také utrpenie, ktoré na nás dopustí sám dobrotivý Boh, nám oveľa viac prospeje ako to utrpenie, ktoré by sme si vybrali sami. Preto sa i Ježiš vo svojom utrpení modlil:

„Otče, nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane.“

Ani on, ani jeho prebolestná Matka Mária si nevyberali v krížoch.

Najkrajšou a Bohu najmilšou modlitbou v krížoch a chorobách je prijatie Božej vôle, keď úprimne povieme:

„Bože, buď vôľa tvoja.“

„Bože môj, ďakujem ti za to, čo dávaš, za to, čo berieš. Nech sa stane tvoja vôľa!“

„Nech sa stane, nech je zvelebená a na veky vyvýšená spravodlivá a najvyššia Božia vôľa vo všetkom.“

Ak sa vám páči obsah na tejto webovej stránke, môžete ma podporiť vami zvolenou sumou. Viac aj tu.

Pre tradičných katolíkov

Svätý František Saleský si vážil účasť na omši svätej tak vysoko, že jej dával prednosť pred duchovným rozjímaním, hoci to je najznamenitejším spôsobom modlitby. Lebo keď raz istej mníške z rádu, ktorý založil, nariadil, aby niekde inde založila nový kláštor, onedlho potom jej napísal nasledujúci list: „Milá dcéra! Prosím, aby ste najskôr zairadili kaplnku, aby ste mali možnosť zúčastniť sa každý deň na omši svätej. Ak to nie je možné, chodievajte každý deň do najbližšieho kostola na omšu svätú. Lebo po celý deň býva mocne posilnená duša z toho, kto ráno stál tak blízko pri svojom Spasiteľovi, ktorý je v božskej obete prítomný.“ Potom táto mníška, svätá Johanna Francizska, písala svojmu duchovnému otcovi: „Mám teda prerušiť rozjímanie alebo celkom vynechať, aby som sa mohla zúčastniť na omši svätej? Alebo mám vo všedné dni opúšťať omšu svätú, aby som sa mohla venovať rozjímaniu?“ A svätý jej odpovedal: „Omnoho užitočnejšie ti je, keď sa budeš každý deň zúčastňovať na omši svätej, ako keby si omšu svätú zanedbávala pod zámienkou, aby si mohla doma rozjímať. Lebo skutočnú prítomnosť Ježiša Krista, ktorú pri omši svätej užívame, nemôže byť nahradená vy,yslenou prítomnosťou pri rozjímaní, najmä keď cirkev katolícka si praje, aby každý človek sa denne zúčastnil na omši svätej.“ Z tejto odpovedi svätého Františka Saleského si môžeš vziať ponaučenie, že nábožná účasť na omši svätej je lepšia a užitočnejšia ako rozjímanie. O tom nasledujúcimi slovami svedčí i Forner, biskup hebronský: „Modlitba toho, kto je nábožne prítomný na omši svätej a Bohu za seba obetuje, ďaleko prevyšuje všetky iné modlitby i nebeské nazerania.“ Udáva aj príčinu: „Deje sa tak pre zásluhy utrpenia Ježiša Krista, ktoré v omši svätej podivným množstvom milostí a nadbytkom dobrých nebeských vecí mocne pôsobí.“

Uvažuj o týchto slovách, duša zbožná, a uznáš, že prichádzajú zhora a obsahujú užitočné napomenutie. Ak ale chceš rád rozjímať o najsvätejšom živote i utrpení Ježiša Krista: nemôžeš to veru nikde lepšie robiť, ako práve pri omši svätej, kde máš pred ošami všetky tajomstvá života i utrpenia Kristovho, ktoré sa tu skutočne obnovujú. Ak si chceš Ježiša predstaviť alebo sa s ním porozprávať, máš ho tu osobne prítomného podľa jeho človečenstva i božstva. Nemysli si, že by ťa kňaz v tvojom rozjímaní vyrušoval. Lebo nie je žiadnou roztržitosťou, ale práve pravou pozornosťou, keď úkony kňaza pri oltári pozoruješ a pritom o význame obradov rozmýšľaš.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.