Meniny, sviatky, svätí – 16. jún

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

  • Blanka
  • Bianka
  • Zbyněk
  • Page
  • Todd

Všetko najlepšie.

Patróni dňa sú svätý Neit (mučeník, spomienka), svätý Benon (biskup) a blahoslavená Mária Terézia Schererová (panna). – Spomienka svätého Neita je len v rožňavskej katedrále, kde sú jeho relikvie. – Svätý Benon viedol diecézu v Meissene v Nemecku, no cisár Henrich IV. ho vyhnal, lebo nechcel uznať protipápeža, ktorého Henrich podporoval. Zomrel v roku 1106 v kláštore Naumburg. – Blahoslavená Mária Terézia bola spoluzakladateľka Milosrdných sestier Svätého kríža a ich prvá generálna predstavená. Zomrela v roku 1888 v Ingenbohle vo Švajčiarsku.

sv. Vincent de Paul

Myšlienky pre deti a mladých

Nikdy nehovorte, že niekto je zlý, aj keď viete, že sa raz dopustil hriechu. Jeden skutok ešte netvorí stav.

sv. František Saleský

Milovať znamená nájsť vždy východisko.

Walter Hasenclever

Obrátia sa, čo sedia v jeho tôni, žiť budú z obilia a rozkvitnú ako vinič, ktorý má chýr ako víno z Libanonu.

Kniha proroka Ozeáša 14, 8

Boh sa o mňa stará každý deň. Viem, že zostane pri mne po celý môj život. – Ako vyzerá jabloň? Jej koruna je plná zelených listov, najmä jabĺk! Tento verš hovorí o tom, že Boh je ako strom. A dokonca je to ešte lepšie, pretože prináša ovocie po celý rok. To znamená, že nám vždy dá všetko, čo potrebujeme. Jabloň nemá počas zimy ovocie. Ale Božie láska a starostlivosť je nekonečná. Nepozná zimu.

Česť blížnemu poškodzuje, kto bez dostatočného dôvodu predpokladá zlo o druhom (podozrievanie), kto blížneho ohovára alebo osočuje, kto sa blížnemu posmieva, prezýva ho alebo ho potupuje. „Nesúďte, aby ste neboli súdení“ (Mt 7, 1).

Katechizmus
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Posvätenie dňa čiže rozličné hodiny posvätného ofícia

Úvod k celému ofíciu – invitatórium

Celé ofícium sa zvyčajne začína invitatóriom (úvodnou modlitbou). Skladá sa z verša Pane, otvor moje pery. A moje ústa budú ohlasovať tvoju slávu a žalmu 95, ktorým sa veriaci denne pozývajú spievať na chválu Boha a počúvať jeho hlas a napokon sa vyzývajú, aby očakávali „Pánov pokoj“ (porov. Hebr 7). Ak je to vhodné, namiesto žalmu 95 sa môžu brať žalmy 100, 67 alebo 24. Je vhodné predniesť žalm responzóriovým spôsobom, ako sa to uvádza na príslušnom mieste, teda s antifónou, ktorá sa opakuje hneď po jej uvedení a potom po každej strofe.

Invitatórium má svoje miesto na začiatku celej dennej modlitby. Kladie sa teda pred ranné chvály alebo pred posvätné čítanie podľa toho, ktorým z týchto liturgických slávení sa začína deň. Ak sa však tento žalm má zaradiť pred ranné chvály, môže sa – ak je to vhodné – aj vynechať spolu s antifónou. Antifóny na invitatórium sa menia podľa charakteru liturgických dní, čo je vyznačené na príslušnom mieste. Ak ofícium recituje jednotlivec, antifónu možno povedať len na začiatku žalmu a netreba ju opakovať po každej strofe. Antifónu na invitatórium na slávnosti a sviatky možno nájsť vo vlastnej alebo spoločnej časti.

Na spomienky svätých sa antifóna, ak nie je vlastná, berie buď zo spoločnej časti, alebo z férie.

Pre tradičných katolíkov

Viera je najvzácnejším klenotom človeka, ktorý všetky poklady zeme preváži. Keď tak musí byť, človek môže byť na svete bez všetkého; len vieru nech má, lebo blaho srdca v čase a blaženosť vo večnosti sú od pravej viery nerozlučiteľné. Čo nás vytrhne z bludu a z úzkostných pochybností a dá nám čisté svetlo pravdy, po ktorom človek túži, ako kvet po slnečnom lúči? Viera! Čo nás zachová v búrkach života, keď všetko okolo nás sa kláti a praští? Viera! Čo vleje božskú útechu do nášho srdca, keď nás stíha nešťastie a trápenia zeme halia našu dušu do hlbokého zármutku? Viera! Čo dá nášmu srdcu pokrm, aby sa otvorilo všetkému, čo je dobré a šľachetné? Viera! Čo k nám pristúpi ako anjel láskavo posilňujúci v hodine našej smrti, v tých kritických okamihoch, keď sa naši priatelia utiahli alebo stoja pred nami nevediac si rady a všetky pozemské nádeje pred hasnúcim zrakom sa rozplynú? Viera! Čo dodrží, čo sľúbila, čo dá, čo predpovedala: nebo s jeho radosťami, nepochopiteľné šťastie vo večnosti? Viera!

Preto si musíme vieru vysoko vážiť, vieru milovať, za vieru sa oduševňovať, viere zostávať vernými vo všetkých víchroch, ktoré sa v časoch stŕhajú a okolo života nášho burácajú.

Aké slávne príklady nám podali prvé storočia cirkvi! Stálosť vo viere slávila v mučeníctve svoje triumfy. Bola to hrdinskosť, ktorá budila údiv u anjelov i u ľudí, vytrvalosť, ktorú nevedela zlomiť ani dĺžka hrozného času, ani veľkosť vyberaných múk a preto sa vo svetových dejinách nachádza bez porovnávania. Títo kresťanskí hrdinovia mali pravdu, lebo slávna mučenícka koruna, ktorá sa bude večne skvieť na ich hlave, je hodná takých obetí. Čo je tak vzácne a má tak vysokú cenu, to stojí za to, aby bolo zachované so zvláštnou opatrnosťou. Za dnešných čias sú nebezpečenstvá viery storaké a obrovsky veľké. Čo robiť, aby svätý plameň nezhasol, jeho čistý a jasný lesk sa nezamračil?

„Buď pokorný srdcom, uč sa pokore od Vykupiteľa! Pýcha, ktorá by chcela všetkému rada vzdorovať, ktorá všetko chce lepšie vedieť, všetko podľa svojej hlavy súdiť, už nie jedného pripravila o jeho vieru. Na rozličných miestach sú rozličné kacírstva; ale všetky majú jedného a toho istého otca, pýchu“ (sv. Augustín).

Ježiš Kristus - Kráľ neba i zeme

Kristus Kráľ – Intronizácia

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.