Meniny, sviatky, svätí – 17. jún

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

  • Adolf
  • Adina
  • Dixie
  • Junior

Všetko najlepšie.

Patróni dňa sú svätý Nikander a svätý Marcián (mučeníci). Boli vojaci a pretože nechceli obetovať pohanským bohom, podstúpili mučenícku smrť za Diokleciánovho prenasledovania. Zomreli asi v roku 297 v Moezii.

sv. Vincent de Paul

Myšlienky pre deti a mladých

Kto má pravú Božiu slobodu, nestráca radosť a pokoj srdca. Smútok vzniká tam, kde je neviazanosť na svetské veci.

sv. František Saleský

Vzdať sa lásky je zvoliť si smrť.

Christian Chabanis

Lebo Pánove cesty sú priame a spravodliví po nich kráčajú.

Kniha proroka Ozeáša 14, 10

Bože, tvoje prikázania sú to, čo potrebujem. Daj, nech ťa poslušne nasledujem. – Čím budeš starší, tým viac ľudí okolo teba bude chcieť, aby si urobil niečo, čo nebude správne. Niekto ti možno povie, že klamať alebo niečo ukradnúť je v poriadku. Iní ti azda povedia, že nasledovať Boha a dodržiavať jeho prikázania je náročné alebo že na nich nezáleží. Ale títo ľudia sa mýlia. Božie prikázania máme, aby nás chránili. Ak poslúchame a nasledujeme Boha, nič sa nám nemôže stať.

Ohováraním hreší ten, kto bez potreby hovorí o chybách blížneho. To môžeme len pred tými, ktorí môžu jeho chyby napraviť alebo z nich plynúceho zlu zabrániť. Osočovaním alebo utŕhaním na cti hreší, kto vymýšľa chyby alebo ich zveličuje.

Katechizmus
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Posvätné čítanie

Cirkev posvätného čítania je predložiť Božiemu ľudu, najmä však tým, čo sa osobitne zasvätili Pánovi, v hojnejšej miere na rozjímanie Sväté písmo a najlepšie pasáže z duchovných spisovateľov. Hoci sa každý deň pri omši číta Sväté písmo v bohatšom výbere, predsa onen poklad zjavenia a tradície, ktorý obsahuje posvätné čítanie, veľmi napomôže duchovný pokrok. Toto bohatstvo predovšetkým nech vyhľadávajú kňazi, aby mohli všetkým rozdávať to Božie slovo, ktoré sami prijali, a z náuky, ktorú podávajú, urobiť „pokrm pre Boží ľud“ (Rímsky pontifikál, Obrady vysviacky kňazov č. 14).

Čítania: sú dve. Prvé je biblické s responzóriom a berie sa z vlastnej časti jednotlivých období, ako to vyžaduje príslušné ofícium, okrem slávnosti a sviatkov. Vtedy sa berie z vlastnej časti alebo zo spoločnej časti. Druhé čítanie je hagiografické, a to pri slávení svätých, či už sú to slávnosti, sviatky alebo spomienky. V ostatných ofíciách druhé čítanie je zo spisov otcov alebo cirkevných spisovateľov a berie sa z príslušného dňa v týždni (je hneď za biblickým čítaním) alebo z doplnkového lekcionára. Po čítaní nasleduje príslušné responzórium. V nedele mimo Pôstneho obdobia a cez oktávu Narodenia Pána a Zmŕtvychvstania Pána, na slávnosti a sviatky po druhom čítaní a responzóriu nasleduje hymnus Teba, Bože, chválime.

Pre tradičných katolíkov

Chráň sa obcovania s ľuďmi, ktorí sa odcudzili náboženstvu a cirkvi. Povedz mi s kým sa schádzaš a ja ti poviem, čím si. Ono je to už v ľudskej prirodzenosti tak, že si pomaly osvojujeme plané a bezbožné zmýšľanie tých ľudí, ktorí sú okolo nás alebo s ktorým sa častejšie schádzame. Práve tí utrpia často úraz na svojej viere, ktorí sa domnivajú, že stoja pevne, a že sa nemusia báť ničoho. Vieru je možné ľahko poraniť a porušiť, ona je tak citlivá, ako len cnosť čistoty. Jedno nečisté dýchnutie môže otráviť kvet.

Nepripusť do svojho domu nenáboženské, proticirkevné spisy a noviny! Tie sú morovou ranou ľudského pokolenia, tajomnou otravou našej doby, nečistým prúdom, ktorý zaplavuje náš vek, aby zahubil duše kresťanských rodín, aby nielen neskúsenej mládeži, ale i osvedčeným mužom zničil vieru. Ako sa to len stalo, pýtame sa, že ten alebo tamten katolík opustil vieru svojich otcov? Ach, ten čierny prúd zlých spisov vymazal „Verím“ z jeho srdca. Zlý časopis (noviny) prerobil pôdu, vydusil katolícke vzťahy a napokon pustil do nej hada herézy.

Zachráň si šľachetnosť svojej duše, kresťanskú čistotu. Viera a čistota sú ako brat so sestrou. Viera je brat a čistota je sestra, kto sa odtrhne od sestry, býva v nebezpečenstve, že stratí brata. Kto stratí brata, v najčastejších prípadoch uderil do tváre sestru.

Verne a horlivo konaj náboženské povinnosti, ktoré predpisuje viera. Modlitba, účasť na omši svätej, prijímanie svätých sviatostí sú povinnosti, ktoré z našej viery udržujú svetlo lampy našej viery.

Najväčšie nešťastie sa dovalilo na človeka v ten deň, kedy z jeho srdca uniklo „Verím“. Kým človek zachoval vieru, je návrat i najväčšieho hriešnika podstatne uľahčený, lebo fundament, základ, pevná pôda i koreň pre spojenie sa s Bohom je stále ešte v ňom. Ak je však fundament zničený, na čom potom budeš stavať? (Platzweb, P. Karl, S. J., Betrachtugen über die heilige Messe, str. 248)

Ježiš Kristus - Kráľ neba i zeme

Kristus Kráľ – Intronizácia

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.