Meniny, sviatky, svätí – 20. február

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

  • Lívia
  • Oldřich
  • Orlando
  • Salma

Všetko najlepšie.

Patróni dňa sú svätý Eleuter (biskup) a blahoslavená Hyacinta Marto. – Svätý Eleuter bol biskup v Tournai a žiak svätého Medarda. Zabili ho bludári ariáni asi v roku 530. Zostali po ňom listy a kázne. – Svätá Hyacinta bola sestra blahoslaveného Františka, účastníčka fatimských zjavení. Štyri dni pred smrťou sa jej zjavila Panna Mária a povedala jej, že si ju čoskoro vezme do neba. Zomrela 10 ročná 20. 2. 1920. Poučný je jej šepot v chorobe: „Hriechy, ktoré vedú do pekla, sú hriechy nečistoty.“ Blahorečená bola 13. 5. 2000.

Myšlienky pre deti a mladých

Čnosť sa často prejavuje v malých dobrých skutkoch, a preto prejavuje sa v nich aj s väčším úžitkom a svätosťou.

sv. František Saleský

To, čo si schovávaš pre seba, si už stratil. To, čo dávaš, bude tvoje navždy.

Jozef Recla

(Boh) sám nás bude stále sprevádzať.

Kniha žalmov 48, 15

S tebou, mojím sprievodcom, nájdem vždy cestu, viem, kadiaľ ísť. – Už si sa niekedy stratil? Je to zlý pocit, však? Keď sa stratíš, potrebuješ niekoho, kto ti ukáže smer a pomôže ti nájsť cestu. To je to, čo robí Boh, keď sme stratení. Ukazuje nám správny smer, ktorým máme kráčať v živote, a je s nami, aby sa ubezpečil, že nezídeme z cesty. Ak ho počúvame a dávame pozor, vždy nám ukáže kadiaľ ísť.

Tajomstvo vtelenia Božieho Syna, ktoré archanjel Gabriel zvestoval Panne Márii, slávime 25. 3. Panna Mária sa vtedy stala matkou Ježiša Krista, a aj Božou matkou, lebo jej Syn je Božská osoba.

Katechizmus
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Ochota niesť kríž

Človek by sa chcel rýchle a čo najkratšou cestou dostať k cieľu – predovšetkým v utrpení. Keď je už raz prinútený trpieť a niečo znášať, nesie síce svoj kríž, svoje trápenie, ale pritom by si rád cestu a čas utrpenia skrátil: „Keby sa to len tak dlho neťahalo, len keby utrpenie tak dlho netrvalo!“ Tak vzdychá takmer každý človek, keď ho postretne kríž. Chceme trpieť, ale podľa našich predstáv – teda rýchlo a krátko.

Avšak dobrotivý Boh koná pomaly a rozvážne. Človek ho má nasledovať, ak chce trpieť podľa Božej vôle tak, aby jeho utrpenie bolo Bohu milé. Prílišná horlivosť ešte pred utrpením vysilí človeka; ak treba niečo pretrpieť, už nevládze, lebo jeho duševná sila je vyčerpaná.

Čo mi to osoží, keby som dnes chcel pretrpieť veľké utrpenia sveta, ale zajtra by som si ani len jedno urážlivé slovo nevládal pokojne vypočuť? Nech sa všetko stane podľa Božej vôle vtedy, kedy to Pán Boh určil. Veľkodušnou a Bohu milou obetou je, keď sa niekto takto úprimne modlí: „Dobrotivý Bože, ja len to chcem trpieť, čo ty chceš, aby som trpel/a: a v tom čase chcem trpieť, v ktorom ty chceš, aby som trpel/a, a tak chcem trpieť, ako ty chceš, aby som trpel/a.“

Keď blahoslavená Anna Katarína Emmerich zomierala, modlila sa takto: „Ak svojím utrpením a svojou modlitbou môžem niečo dobré urobiť, nechaj ma, láskavý Bože môj, žiť ešte tisíc rokov: nechaj ma však zomrieť skôr, než by som ťa mohla uraziť.“ Aj najbolestnejšia Božia Matka len to chcela trpieť, čo chcel od nej dobrotivý Boh. Hľadela jedine na Božiu vôľu, a nie na svoje utrpenia.

Ak sa vám páči obsah na tejto webovej stránke, môžete ma podporiť vami zvolenou sumou. Viac aj tu.

Pre tradičných katolíkov

Omša svätá mimoriadne rozmnožuje milosť Božiu

Z tohoto krátkeho výkladu môžeš ako tak poznať vznešenosť milosti Božej a ako si to milosť Božia zasluhuje, aby si sa vo všetkom usilovne snažil ju nadobudnúť, zachovať i rozmnožiť. Po prvé ti Boh svoju posväcujúcu milosť daroval pri krste svätom, a keď si ju hriechom stratil, vrátil si ju opäť pri kajúcom prijatí sviatosti pokánia. Túto milosť Božiu rozmnožuješ každým dobrým skutkom, ktorý vykonáš v stave milosti. Čím dokonalejší je ten skutok a čím lepšie ho vykonáš, tým väčšie a hojnejšie milosti zaň obdržíš. Z toho teda usúď, ako mnoho Božej milosti si môžeš zaslúžiť za nábožnú účasť na omši svätej, keď ona je jedným z najlepších dobrých skutkov, ako si to už čítal v tejto knihe. Že ale omša svätá milosť Božiu a oslavu nebeskú v pravde rozmnožuje, o tom svedčia nasledujúce slová:

Nielen kňazi, ale i tí, ktorí dajú slúžiť omšu svätú a ktorí sa zúčastnia na omši svätej, si môžu zaslúžiť, podľa svojej hodnosti, rozmnoženie posväcujúcej milosti a nebeskej oslavy, a tejto zásluhy dostáva sa im podľa toho, ako pri omši svätej spolupôsobia.

(P. Gervas, de missa, num. 45.)

Týmito slovami zbožný učiteľ duchovného života vyjadruje, že kňazom sa pri každej omši svätej dostáva rozmnoženia milosti i oslavy. Ako mnoho si ale zasluhujú, to môžeme posúdiť z toho, že kňaz pri každej omši svätej musí vykonať vyše päťstvo obradov, ako to vyžadujú predpisy k omši svätej. Keďže to koná z poslušnosti, už preto z toho má veľkú zásluhu. Keď teda kňaz pri obradoch všetky slová zreteľne vyslovuje a omšu svätú pozorne, pobožne a s rozvahou slúži, jeho zásluhy sa stále rozmnožujú.

sv. Vincent de Paul
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.