Meniny, sviatky, svätí – 21. február

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

  • Eleonóra/Eleonora
  • Lenka
  • Byron
  • Eleanor
  • Lenora
  • Nell

Všetko najlepšie.

Patrón dňa je svätý Peter Damiáni (biskup a učiteľ Cirkvi, ľubovoľná spomienka). Stal sa kardinálom a ostijským biskupom. Bol energický reformátor kláštorov a kléru. Pomáhal pápežom pri obnove Cirkvi. Bol aj spisovateľom a básnikom. Zomrel 22. 2. 1072 vo Faenze, v Taliansku.

Myšlienky pre deti a mladých

Pokušenia nech vás neľakaj. To, že nepriateľ bojuje o vašu dušu, je dobrý znak. Značí to, že mu ešte nepatríte.

sv. František Saleský

Láska je ako sám život: nie je to pohodlný a pokojný stav, ale veľké a nádherné dobrodružstvo.

André Fayol

A vzývaj ma v čase súženia: ja ťa zachránim a ty mi úctu vzdáš.

Kniha žalmov 50, 15

Bože, sľúbil si mi, že ma zachrániš. Ak som v nebezpečenstve, stačí, že ti budem dôverovať. – Máš doma psíka alebo mačku? Domáci miláčikovia sú od nás závislí. Musíme ich kŕmiť, starať sa o nich… Ak sa tvoja mačka alebo psík boja, vieš ich ochrániť. Aj Boh ťa vie ochrániť! Zachraňuje tých, čo sú v nebezpečenstve, akoby si ty zachránil svojho domáceho miláčika. Starí mu dôverovať.

Pestúnom alebo vychovávateľom Pána Ježiša bol svätý Jozef, ženích Panny Márie. Ježiš, Mária a Jozef sú svätá rodina. Ich sviatok slávime na prvú nedeľu po Vianociach.

Katechizmus
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Nasledovanie Kristovho kríža

V utrpení a v nesení krížov najvznešenejším povzbudením a najvzácnejším upozornením je: „Nasleduj Ježiša, Božieho Syna!“ Jeho cesta je cestou milosti, v ktorej má nebeský Otec najväčšíe zaľúbenie. Toto je najistejšia cesta do neba.

Skazené ľudské srdce považuje túto cestu za ťažkú, tŕnistú, skalnatú a veľmi smutnú. Pre tých, ktorí Pána Ježiša veľmi milujú, je naozaj veľkým pokladom. Veľkým vyznačením a šťastím pre človeka je, že môže kráčať tou istou cestou, po ktorej kráčal Ježiš, ba môže kráčať i v jeho šľapajach. Akým veľkým potešením je pre človeka, keď si pomyslí: „Ja som práve v takom istom položení, v akom bol trpiaci Ježiš, môj Pán a môj Boh!“ Aký veľký duševný pokoj, ba nevýslovnú blaženosť cíti z lásky k Ježišovi trpiaci človek, keď si pomyslí: „Som na tej ceste, ktorá ma iste privedie do neba.“

Toto je ten skutočný život, po ktorom nasleduje večný život, odmena, blaženosť a sláva.

Na tejto ceste sa už neuvažuje, aký je kríž, ktorý nesieme. Veď sme ho prijali z Božích rúk. Ani na to sa nedívame, ako dlho ho už nesieme. Veď celý život je časom nesenia kríža, ktorý nám určila Božia vôľa. Dar kríža je zo všetkých Božích darov najvzácnejší. A tak trpiacemu možno skôr závidieť, ako ho ľutovať.

Aj bolestná Matka kráčala tou istou cestou, po ktorej kráčal jej Syn Ježiš. Svätý Leonard vyslovoval najradšej tieto slová: „Trpké umučenie môjho milého Ježiša nech je vždy v mojom srdci.“

Pre tradičných katolíkov

Rozmnoženie milosti Božej a oslavy si zasluhujú ďalej tí, ktorí dajú slúžiť omšu svätú, buď za iných, alebo za seba. Lebo súc príčinou, že omša svätá sa obetuje, stávajú sa účastnými i na jej moci i na jej ovocí, a ak sú v stave milosti, nadobúdajú rozmnožovanie tejto milosti.

I tí, ktorí sa na svätej omši nábožne zúčastňujú, ai zasluhujú veľké rozmnoženie milosti a oslavy nielen pre pobožnosť, ktorú pri omši svätej prejavujú, ale i pre čnosti, ktoré pri omši svätej konajú. Lebo toľkokrát si vzbudzujú žiaľ a ľútosť, koľkokrát sa pri nej bijú do pŕs so skrúšeným a pokorným srdcom. Ďalej významným spôsobom osvedčujú svoju vieru, keďže majú za pravdu, že Kristus Pán je skutočne prítomný vo svätej hostii a obetuje sa na oltári svojmu nebeskému Otcovi za hriešnikov. Táto viery je základom našej spásy a keďže vo viere sa náš rozum s pokorou skláňa pod slovo Božie: osvedčovanie viery je zároveň jedným z najlepších dobrých skutkov. Koľkokrát na svätú hostiu pohliadneš, alebo keď na ňu nemôžeš hľadieť, sebe si ju len predstavíš, že Pán Ježiš je prítomný na oltári: toľkokrát konáš veľkú cnosť a zasluhuješ si veľké milosti a po tvojej smrti postúpiš v nebi o niekoľko stupňov vyššie.

Veď podľa viery pri omši svätej osvedčuješ i čnosť poklony, a síce nielen raz, ale toľkokrát, koľkokrát sa skloníš a svojmu Bohu vnútorne i navonok svoju úctu dáš najavo. Hoci je to tvoja povinnosť, predsa Kristus Pán má v tom zvláštne zaľúbenie a odmeňuje ťa zaň novou milosťou. Keď po premenení pri pozdvihovaní s pokorou hľadíš na najsvätejšiu hostiu a kalich, osvedčuješ čnosť výbornej zbožnosti, a keď obe, totiž pravé Telo a pravú Krv Pána Ježiša, obetuješ Bohu, preukazuješ mu najvyššiu česť a najväčšiu službu. Lebo tento dar je tak veľký, že Boh sa preň stáva dlžníkom. Koľkokrát pri omši svätej povieš: „Milý Bože! Obetujem Ti Tvojho milého Syna; obetujem Ti jeho prehorké umučenie; obetujem Ti jeho prebolestnú smrť!“ Toľkokrát osvedčuješ čnosť štedrosti voči Bohu a každým takým obetovaním si zasluhuješ novú milosť a novú odmenu.

sv. Vincent de Paul
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.