Meniny, sviatky, svätí – 21. jún

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

 • Alojz
 • Alois
 • Aloisie
 • Shea
 • Summer
 • Terrance
 • Terrence

Všetko najlepšie.

Patrón dňa je svätý Alojz Gonzága (rehoľník, spomienka). Vyznačoval sa prísnym životom, zbožnosťou a mravnou čistotou. Mladý jezuita zomrel v roku 1591 v Ríme ako obeť pri ošetrovaní chorých nakazených morom. Je patrónom mládeže.

sv. Vincent de Paul

Myšlienky pre deti a mladých

Veľký strach pred smrťou nie je hriechom, ale škodí srdcu, lebo sa v tomto súžení nemôže v láske spojiť s Bohom.

sv. František Saleský

Budúcnosť patrí tým, ktorí milujú, a nie tým, ktorí nenávidia.

Pius XII.

Volal som zo svojej úzkosti k Pánovi a vyslyšal ma, z lona podsvetia som kričal, počul si môj hlas.

Kniha proroka Jonáša 2, 3

Keď sa dostanem do problémov, Boh vie, čo robiť. Zachránil Jonáša. Aj mňa môže zachrániť! – Jonáš sa dostal do veľkých problémov. Neposlúchal Boha. Ocitol sa v búrke, keď sa plavil loďkou po mori. Dokonca sa prevrátil a zhltla ho obrovská veľryba! Ale aj po tom všetkom vedel, že Boh mu môže pomôcť. Poprosil ho a Boh sa o neho postaral. Vytiahol Jonáša z brucha ryby a dostal ho do bezpečia. Ak sa Boh môže postarať o Jonáša, určite sa postará aj o teba.

Všetci vo všetkom dôverujme Bohu, statočnou prácou si zarábajme na každodenný chlieb a netúžme po cudzom majetku. Nebuď chtivý cudzieho. „Chamtivci nebudú dedičmi Božieho kráľovstva,“ (1 Kor 6, 10). Modlime sa, ak máme takéto myšlienky.

Katechizmus
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Kňaz, ktorý je oblečený v superpelícii, štóle a v pluviáli, spolu s miništrantmi vykoná liturgický úkon poklony a postaví sa k sedadlu. Odtiaľ začne modlitbu vešpier.

Vešpery patria medzi hlavné modlitby dňa, preto majú podobnú skladbu ako ranné chvály:

 1. úvodný verš: Bože, príď… Sláva Otcu… Aleluja
 2. hymnus, ktorý je vlastný obdobiu či slávnosti
 3. psalmódia zložená z dvoch žalmov a kantika z kníh Nového zákona a antifónami
 4. krátke čítanie a responzóriom
 5. chválospev Panny Márie s antifónou
 6. príhovor prosby zakončené Modlitbou Pána bez amen
 7. záverečná modlitba bez výzvy: Modlime sa s dlhším zakončením
 8. záver modlitby ako v ranných chválach

Vešpery sa začínajú úvodným veršom: Bože, príď mi na pomoc, Pane, ponáhľaj sa mi pomáhať. (Pritom sa zároveň prežehnávame.) Po ňom nasleduje Sláva Otcu, Ako bolo a Aleluja (Aleluja sa v Pôstnom období vynecháva.) Potom hneď nasleduje primeraný hymnus (tak ako je uvedený na aktuálny deň). Je zostavený tak, že dáva modlitbe alebo sviatku vlastné zafarbenie a – najmä pri modlitbe v spoločenstve – robí úvod k modlitbe ľahším a radostnejším.

Pre tradičných katolíkov

Hlava 37. – Od Umývania rúk až po Kánon

Pri obetovaní chleba a vína sa kňaz rozpamätá na svoju hriešnosť i na dôstojnosť a svätosť obety, ktorú má prinášať. Preto sa neopovažuje pokračovať v konaní svätej obety skôr, ako sa obráti k Bohu a pokorne ho poprosil, aby ráčil očistiť jeho srdce od všetkých škvŕn i hriechov. Nasleduje teda Umývanie rúk.

Kňaz ide k epištolnej strane oltára a dá si liať vodu na ruky, ktoré si potom utiera bielou šatkou. Pritom sa modlí 25. žalm: „Umyjem si svoje ruky medzi nevinnými a obstúpim oltár Tvoj, Hospodine, aby som počul hlas chvály a rozprával všetky divné skutky Tvoje, Hospodine! Milujem okrasu domu Tvojho a miesto prebývania slávy Tvojej. Nezahlaď s bezbožnými, Bože, dušu moju a s mužmi krvavými život môj, v ich rukách sú neprávosti a ich pravica je naplnená darmi. Ja ale v nevinnosti svojej kráčal som, vysloboď ma a zmiluj sa nado mnou. Noha moja stála v priamosti, v zhromaždeniach budem dobrorečiť Tebe, Hospodine! Sláva Bohu Otcu atď.

I kňaz musí tak ako Dávid hovoriť: „Umyjem si svoje ruky medzi nevinnými“, musí byť nevinný proti obžalobám všetkých svojich nepriateľov. Ale tieto slová sa týkajú i nás všetkých. Môj milý kresťan, ľahko sa povie, ale ťažko zaváži to slovo: „Umyjem si svoje ruky medzi nevinnými.“ Koľko je k tomu treba, aby si mohol povedať: „Ja som nevinný!“

Ježiš Kristus - Kráľ neba i zeme

Kristus Kráľ – Intronizácia

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.