Meniny, sviatky, svätí – 21. máj

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

 • Zina
 • Monika
 • Freda
 • Micah

Všetko najlepšie.

Patróni dňa sú svätý Krištof Magallanes a spoločníci (kňaz, mučeníci, ľubovoľná spomienka) a svätý Karol Eugen z Mazedonu (biskup). – Svätý Krištof Magallenes je mexický mučeník. Spolu s inými dvadsiatimištyrmi mučeníkmi, kňazmi i laikmi vyznal Krista Kráľa a potvrdil to mučeníckou krvou v časoch prenasledovania Cirkvi v roku 1927 v Mexiku. – Svätý Karol je zakladateľom misionárov nepoškvrnenej Márie. Zomrel v roku 1861 v Marseille.

Ruženec - android aplikácia

Myšlienky pre deti a mladých

V otázkach, ktoré pripúšťajú viac mienok, je dobré pripojiť sa k mienke iných, aby sme sa vyhli sporom a urážlivým zvadám.

sv. František Saleský

Všetky telá a všetky duše spolu nemajú cenu toho najmenšieho skutku lásky.

Blaise Pascal

Už ťa nebudú volať Opustená a tvoju krajinu nebudú volať Spustošená, lebo teba budú nazývať Mám v nej záľubu a tvoju krajinu Vydatá, veď sa zaľúbilo v tebe Pánovi a tvoja krajina dostane manžela.

Kniha proroka Izaiáša 62, 4

Som Božie dieťa a Boh si myslí, že som úžasný. Pozerá sa na mňa s láskou a podľa neho som krásny. – Zo všetkého na svete sa Boh najviac teší z ľudí. Raduje sa z teba! To znamená, že je plný radosti, keď o tebe premýšľa. Napriek tomu, že občas urobíš aj niečo, čo by si nemal, alebo máš zlú náladu, či sa s ním nechceš rozprávať, on na teba myslí. Si jeho dieťa a podľa neho si úžasný!

Boh v treťom prikázaní prikazuje, aby sme svätili Pánov deň, to jest nedeľu a iné prikázané sviatky. V Starom zákone bola Pánovým dňom sobota. Kresťania svätia nedeľu, pretože Ježiš Kristus v tento deň vstal z mŕtvych a zoslal Ducha Svätého.

Katechizmus
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Úpravy uvedené vo Všeobecných podmienkach a v Omšovom poriadku nech stanovia konferencie biskupov a po písomnom uznaní Apoštolskou stolicou nech sa uvedú do misála. Sú to:

 • gestá veriacich a postoje tela
 • gesto úcty oltáru a evanjeliáru
 • texty piesní na vstup, ofertórium a prijímanie
 • čítania zo Svätého písma, ktoré sa majú brať vo zvláštnych okolnostiach
 • spôsob odovzdávania znaku pokoja
 • materiál oltára a posvätného zariadenia, predovšetkým posvätných nádob, forma a farba liturgických rúch

V 3. typickom latinskom vydaní Rímskeho misála sú v dodatku dve eucharistické modlitby na zmierenie, ktoré sa môžu používať v omšiach s tematikou zmierenia najmä v Pôstnom období. Okrem toho sú v dodatku eucharistické modlitby na omše s tematikou na rozličné potreby:

 • prvá má názov: Cirkev kráča cestou jednoty
 • druhá: Boh vedie svoju Cirkev na ceste spásy
 • Tretia: Ježiš je cesta k Otcovi
 • Štvrtá: Ježiš chodil a robil dobre

Napokon v ďaľšom dodatku na konci misála sú tri eucharistické modlitby na omše za účasti detí.

Pre tradičných katolíkov

Farba zelená ako farba jari je obrazom nádeje a našej túžby po lepšom a šťastlivejšom stave v živote za hrobom; spomína nás na naše budúce zmŕtvychvstanie a na náš posledný cieľ, na dosiahnutie večného blahoslavenstva. Keďže ale nedeľa je deň zmŕtvychvstania Pána a my v slávnom zmŕtvychvstaní svojho Spasiteľa máme základ nádeje vo svoje slávne vzkriesenie, preto sa zelená farba používa po všetky dni pracovné i nedele, ktoré nespadajú do žiadnej zvláštnej sviatočnej doby, teda na nedele po Zjavení Pána a po Turícach, ak v tie dni neslávime žiaden sviatok.

Farba zelená nás vyzýva, aby sme sa v dňoch smutných v kríži a v trápení tešili myšlienkou na svoje budúce vzkriesenie a na nebo, kde stonásobnú, ba večnú odplatu dosiahneme za všetko, čo sme z lásky k Bohu trpeli. „Lebo toto naše súženie, ktoré je teraz kratučké a ľahké, spôsobí v nás preveľmi veľkú váhu večnej slávy“ (2 Kor 4, 17). Teda v kríži a v trápení dúfajme v nekonečnú dobrotu a v neohraničené milosrdenstvo Božie a svoje oči si obveseľujme na zelenej farbe kresťanskej nádeje, ktorú nám cirkev ukazuje na mieste svätom, pri obete omše svätej.

Farba fialová, svetlá, ako farba skromnej fialky, ktorá sa pokorne skrýva v tráve, v samote pred ľudskými očami, je znakom pokory, pokánia a skúšenosti srdca. Preto sa používa v kajúcnej dobe, v advente, v pôste, na vigílie a kántry.

A k čomu nás vyzýva fialová farba, kedykoľvek ju vidíme v kostole? Vyzýva nás k pokániu: „Čiňte pokánie,“ tak volá na nás, „čiňte pokánie, lebo blízko je kráľovstvo nebeské. Ak nebudete činiť pokánie, všetci zahyniete“ (Lk 13, 3). Lebo všetci sme zhrešili; teda všetci musíme aj svoje hriechy oľutovať a činiť pokánie, ak sa chceme zachrániť.

K tomuto potrebnému pokániu dobrý Pastier napomína každého z nás týmito dojemnými slovami: „Rozhorli sa teda a čiň pokánie. Hľa, stojím pri dverách a klopem; ak niekto počuje môj hlas a otvorí mi dvere, vojdem k nemu a budem s ním večerať a on so mnou“ (Zjv 3, 19). Vždy znovu ľutujme svoje hriechy, kedykoľvek vidíme fialovú farbu.

Ježiš Kristus - Kráľ neba i zeme

Kristus Kráľ – Intronizácia

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.