Meniny, sviatky, svätí – 29. máj

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

 • Vilma
 • Maximilián
 • Max
 • Hilary
 • Hillary
 • Kennedy
 • Spencer

Všetko najlepšie.

Patróni dňa sú svätý Maxim (biskup) a svätá Uršula Ledóchowska (panna). – Svätý Maxim bol biskup v Trevíri, obranca pravej viery v spore s ariánmi. Zomrel 29. 5. 346. – Svätá Uršula založila Združenie sestier uršulínok od Srdca Ježišovho v smrteľnej úzkosti. Zomrela 29. 5. 1939.

Ruženec - android aplikácia

Myšlienky pre deti a mladých

Čnosti, ktoré vyrástli v priaznivých podmienkach, sú zväčša slabé a malé. Čnosti, ktoré vyrastajú v ťažkostiach, bývajú pevné a stále.

sv. František Saleský

Kresťan je ten, kto miluje. Kresťania sú ľudia, ktorí sa milujú.

Chiara Lubichová

Keď budete volať ku mne, keď prídete a budete sa ku mne modliť, vyslyším vás.

Kniha proroka Jeremiáša 29, 12

Boh ma vždy počúva, keď sa modlím. Každý deň sa s ním „po telefóne“ spojím. – Modlitba je ako telefonát so svojou babičkou. Nemôžeš ju vidieť, ale vieš, že je na druhom konci, pretože počuješ jej hlas. Keď sa modlíš, nemôžeš Boha vidieť. Niekedy možno premýšľaš, či ťa vôbec počúva. Tento verš ti sľubuje, že Boh je vždy pripravený počúvať ťa. Aj keď ho nevidíš, môžeš sa s ním rozprávať. Povedz mu, aké máš plány so svojím životom. Určite ťa rád vypočuje.

„Boha treba viac poslúchať ako ľudí“ (Sk 5, 29). V mladosti radi poslúchajme svojich rodičov a predstavených ako to robil Pán Ježiš. V dospelosti im buďme vďační a modlievajme sa za nich. Nezabúdajme ani na úctu k starším.

Katechizmus
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Omšový kalich je nádoba, v ktorej sa premieňa víno na Ježišovu krv. Z úcty k Najsvätejšej sviatosti Cirkev predpisuje omšový kalich zo zlata alebo pozlátený. V prvých časoch kresťanstva boli kalichy aj z dreva, zo skla alebo kameňa.

Paténa je mištička zo striebra alebo pozlátená, na ktorej kňaz obetuje hostiu a na ktorú kladie svätú hostiu po konsekrovaní (premenení). Kalich a paténu môžu mimo svätej omše chytať osoby, ktorým je zverená starostlivosť o ne. Patina je pozlátený tanierik, ktorý sa používa pri svätom prijímaní veriacich, aby Božie telo alebo odrobinky z neho nepadli na zem.

Purifikatórium je malá šatka, ktorou kňaz očistí posvätné nádoby a utrie si prsty.

Palla. Dávnejšie prikrývali kalich veľkou šatkou, aby cez svätú omšu doň nič nespadlo. Bolo to nepraktické, kalich sa mohol ľahko prevrhnúť a najsvätejšia krv vyliať. Dnes sa používa štvorhranná prikrývka veľkosti asi 15 x 15 cm z bieleho ľanového plátna s tvrdou podložkou, aby sa ňou ľahko mohol kalich prikryť.

Kalichové vélum sa používa na prikrytie kalicha, je zhotovené z látky a farby omšového rúcha.

Burza je kapsička z látky omšového rúcha. Nosí sa v nej sväté prijímanie chorým.

Korporál je naškrobený obrúsok, ktorý sa prestiera na oltár pod kalich a hostie, aby sa nezneuctila ani odrobinka svätej hostie alebo kvapka premeneného vína. Preto kňaz po svätom prijímaní zhŕňa paténou omrvinky z korporála a dáva ich do kalicha, ak boli hostie aj na korporáli. Purifikatórium, palla a korporál, keďže sa bezprostredne dotýkajú svätej hostie a svätej krvi, musia sa osobitne vyprať, vodu po prvom praní vyliať do sakrária, aby as zamedzilo akémukoľvek zneucteniu.

Pre tradičných katolíkov

Po prežehnaní sa, kňaz hovorí antifónu: „Pristúpim k oltáru Božiemu.“ Za veriaci ľud odpovedá miništrant: „k Bohu, ktorý obveseľuje moju mladosť“. Potom sa kňaz striedavo s miništrantom modlí 42. žalm, ktorý znie: (Pri omšiach svätých za zomrelých sa žalm vynecháva, lebo je výrazom radosti.)

 1. „Súď ma, ó Bože, a rozhodni moju vec od ľudu bezbožného, a od človeka nepravého a podvodného ma vytrhni.
 2. Lebo Ty si Boh, moja sila: prečo si ma odohnal a prečo chodím smutný, keď ma sužuje nepriateľ?
 3. Zošli svoje Svetlo a svoju pravdu, nech ma tie vodia a dovedú na Tvoju svätú horu a do Tvojich stánkov.
 4. A pristúpim k oltáru Božiemu, k Bohu, ktorý obveseľuje moju mladosť.
 5. Budem Ťa oslavovať na harfe, ó Bože môj, prečo si smutná duša moja a prečo ma zarmucuješ?
 6. Dúfaj v Boha; lebo ho budem ešte vyznávať, spasenie mojej tváre a Boh môj!“

Tento žalm zložil Dávid, keď na úteku pred Absolónom bol vo východnom Jordánsku, obkľúčený nebezpečenstvami a bol plný horúcej túžby po svätyni v Jeruzaleme. Do tohoto rozpoloženia mysle, si cirkev žiada preniesť kňaza i veriacich, keď im pred začiatkom omše svätej dáva modliť sa túto žalostivú Dávidovu pieseň.

Ježiš Kristus - Kráľ neba i zeme

Kristus Kráľ – Intronizácia

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.