Meniny, sviatky, svätí – 8. marec

kvety - meniny, svätí, sviatky

Meniny majú:

  • Alan
  • Alana
  • Gabriela
  • Zoltán
  • Alaina
  • Alanna
  • Allan
  • Allen
  • Allyn
  • Lana

Všetko najlepšie.

Patrón dňa je svätý Ján z Boha (rehoľník, ľubovoľná spomienka). Tento Portugalčan založil v Granade v Španielsku nemocnicu a zrhomaždil okolo seba spoločníkov, ktorí po jeho smrti založili Rehoľu milosrdných bratov. Zomrel 8. 3. 1550 v Granade v Španielsku. Je patrónom nemocníc. – V tento deň sa slávi Výročie posviacky katedrálneho chrámu svätého Martina v Bratislave.

Myšlienky pre deti a mladých

Skúmať život iných okrem prípadu, že sme ich povinní viesť a sa o nich starať, je prinajmenej zbytočná strata času.

sv. František Saleský

Čo je láska, poznali sme z toho, že On položil za nás svoj život. Aj my sme povinní dávať život za bratov.

sv. Ján, apoštol

Veď náš Boh je v nebi…

Kniha žalmov 115, 3

Biblia je vzácna kniha. Keď si nevieš rady, začítaj sa. – Boh žije v nebi. Ale je živý aj vo svojom Slove, vo Svätom písme. Biblia je plná hodnotných vecí, všetkého, o čom Boh chce, aby sme sa dozvedeli. Je plná zaujímavých príbehov o ňom a o svete. Ak chceš Boha spoznať, Biblia je tým pravým miestom, kde začať.

„Hľadajme, čo je hore, kde Kristus sedí po pravici Boha! Myslime na to, čo je hore, nie na to, čo je na zemi!“

Katechizmus, Biblia (Kol 3, 1 – 2)
Meniny - android aplikácia

Pre dospelých

Modlitby pri jedení – iné modlitby

Požehnaj nás, Pane, + i tieto tvoje dary, ktoré budeme požívať z tvojej štedrosti. Skrze Krista, nášho Pána. – Amen.

Pred jedlom

Ďakujeme ti, všemohúci Bože, za všetky tvoje dobrodenia. Lebo ty žiješ a kraľuješ na veky vekov. – Amen.

Po jedle

Velebme Pána za jeho dary. – Vzdávajme vďaky Pánovi v každom čase. – Naše ústa budú ho vždy chváliť. – Vzdávajme vďaky Pánovi v každom čase. – Teba, Otče, prameň každého dobra, chválime: požehnaj + tento pokrm, ktorý budeme požívať, a daj, aby sme v duchu pravého bratstva boli v tebe jedno. Skrze Krista, nášho Pána. – Amen.

Pred jedlom

Nech je velebené meno Pánovo. – Odteraz až naveky. – Sláva Otcu i Synu i Duchu Svätému. – Odteraz až naveky. Bože, náš Otec, ďakujeme ti za pokrm, ktorý si nám dal vo svojej dobrote pri tomto rodinnom stole; daj, aby sme sa bratsky vedeli podeliť s tvojimi darmi a dobrodeniami a tak mohli mať účasť na večnej hostine. Skrze Krista, nášho Pána. – Amen.

Po jedle

Pre tradičných katolíkov

V meste P. žilo mladé dievča menom Mária B. Živila sa šitím a pre svoj zbožný a cnostný život bola u všetkých ľudí vo vážnosti a láske. Jedným z jej najmilších skutkov zbožnosti bol ten, že dávala každý mesiac slúžiť omšu svätú za tú dušu v očistci, ktorá bola najbližšia času svojho vyslobodenia.

Ako Boh rád navštevuje práve cnostných, aby ich skúmal, tak ani túto zbožnú pani neobišli dni trpkosti. Upadla do ťažkej choroby, ktorá ju držala celý jeden rok na posteli. Keď konečne predsa vyzdravela, nebolo tých, ktorí by si u nej dali šiť, a tak jej nezostalo iné, len hľadať si nejakú službu.

Touto myšlienkou úplne zabraná, v deň svojej prvej vychádzky z domu obráila svoje kroky ku kostolu. Na ceste si so zármutkom spomenula na to, že po celý ten čas svojej choroby zameškala ten svoj milý dobrý skutok; že totiž nedala každý mesiac omšu svätú slúžiť za tú dušičku v očistci, ktorá by bola najbližšia vystúpeniu do neba.

Čo má robiť vo svojom terajšom postavení? Nasporené peniaze jej pohltila dlhá choroba až na jeden frak (korunu). Mohla síce dať slúžiť omšu svätú, ale čo potom? Bude bez akejkoľvek pomoci i bez chleba a hlad sa už hlásil. Ale pomyslela si, že dušičku v očistci trápi ešte ukrutnejšia muka.

Dlho nerozmýšľala; v jej srdci hneď zvíťazila láska a Mária sa odhodlala, že prinesie tú novú obetu; a že seba celkom odovzdá do rúk Božej prozreteľnosti. I vošla do kostola, kde sa práve pripravoval kňaz na omšu svätú. Priblížila sa k nemu a spýtala sa ho, či túto svoju omšu svätú ešte nikomu neprisľúbil? A keď kňaz povedal, že nikomu, oznámila mu úmysel, na aký si ona praje túto omšu svätú obetovať. Potom sa na nej zúčastnila so všetkou nábožnosťou, modlila sa a ku stolu Pána pristúpila na úžitok tej duše, ktorú chcela vyslobodiť.

Keď Mária vyšla z kostola, vydala sa na cestu ku svojej priateľke, u ktorej úfala nájsť potechu, pomoc i podporu. A hľa, tu postavil sa jej do cesty mladý muž, ušľachtilej postavy a príjemnej tváre, láskavo ju pozdravil a takto ju oslovil: „Ty hľadáš službu, však?“ „Áno, Pane“, odpovedala Mária celkom prekvapená tou otázkou, „ale nemám tej cti Vás poznať: ako teda môžete vedieť, čo som dosiaľ ešte nikomu nezverila?“ „Na tom nezáleží“, usmievajúc sa blahosklonne povedal cudzinec, „choď len do tej a do tej ulice, čísla toho a toho, tam nájdeš paniu, ku ktorej môžeš vstúpiť do služby a kde sa budeš cítiť úplne šťastnou.“ A nenechajúc jej ani času na odpoveď, zmizol.

Mária celá udivená sa bez meškania vybrala na to miesto, ktoré jej mladý muž udal. Zazvonila pri dverách domu. Otvorila jej veľmi ctihodná pani. Mária jej povedala, prečo prišla. „Je pravda,“ povedala pani, „hľadám slúžku, ale ako si sa mohla o tom dozvedieť? Len včera večer som z dôležitého dôvodu prepustila predošlú slúžku a ja sama som o tom dosiaľ nikomu nehovorila; práve som sa chystala v tejto záležitosti konať. Preto si to nedokážem vysvetliť, od koho si sa o mojom postavení dozvedela.“

Dobrá Mária vyrozprávala panej, ako sa stretla s mladým mužom a ako urobila v plnej dôvere v jeho výborné chovanie podľa jeho návodu.

Pani voviedla Máriu do svojej izby. Ako Mária vstúpila do izby, padol jej zrak na podobizeň mladého muža v životnej veľkosti. „Pani,“ povedala Mária celá udivená, „to je ten dobrý pán, ktorý mi kázal, aby som s vami prehovorila. Poznávam jeho postavu a ten výraz dobroty v tvári, ktorý nikdy nezabudnem.“ Pri týchto slovách pani zbledla a povedala: „Čo to hovoríš? Táto podobizeň je obraz môjho syna, ktorého som pred štyrmi rokmi stratila skrze smrť!“

Mária z toho hneď spoznala obdivuhodnú dobrotivosť, ktorú jej Boh preukázal a vo svojom dojatí vyrozprávala plačúcej matke všetko, čo sa jej toho rána prihodilo.

Matka plačúc povedala: „Ó, ty dobré dievča, tebe ďakujem za vyslobodenie svojho dieťaťa z očistca. Zomrel pred štyrmi rokmi, ale tak zbožne odovzdaný do Božej vôle, že som celkom určite verila, že je už v nebi. Ale bez teba by sa snáď bol ešte dlho musel trápiť v očistci. Tebe teda ďakujem za to šťastie, ktoré teraz požíva môj syn v nebi. On ťa poslal ku mne. Buď za to Bohu chvála na tisíckrát! Áno, áš u mňa vždy zostať; ale nie ako slúžka, lež ako veľmi milovaná priateľka i sestra.“

Tak teda láska tejto chudobnej dievky získala dušičkám v očistci odplatu už na svete tomto. (Messeger de la charité, Č. z 21. marca 1858.)

sv. Vincent de Paul
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.