Katolícke čítanie (493.) – 7.5.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VII. (8. – 10.)

Inokedy keď som bola s tou osobou, videli sme ako sa k nám blíži – videli to aj iní prítomní ľudia – akési zviera podobné veľkej ropuche, ale oveľa rýchlejšie, ako sú také zvieratá. Neviem pochopiť, ako sa mohli dostať také škaredé zvieratá do tohoto zákutia, odkiaľ sa blížilo. Hlboko to. na mňa zapôsobilo. Zdalo sa mi, že je v tom nejaké tajomstvo a nemohla som už na to zabudnúť.1 Ešte sa ukazuje miesto, kde svätica mala toto videnie. Je tam obraz, ktorý zachytáva scénu s ropuchou, ktorá sa blíži k svätici s roztvorenou tlamou.
Veľký Bože! S akou starostlivosťou a dobrotou a akými rozmanitými prostriedkami si sa snažil ma upozorniť! A napriek tomu, ako málo som to vedela využiť!
Žila tam so mnou jedna rehoľníčka, moja príbuzná, už starenka, veľká Božia služobníčka, viedla veľmi príkladný život. Z času na čas ma napomínala, ale ja som ju ani len nepočúvala, ale ešte som sa aj rozčuľovala, pretože sa zdalo, že sa pohoršuje bezdôvodne.
Hovorím to, aby bolo vidieť moje zlo a veľkú Božiu dobrotu, a ako som si zaslúžila peklo pre svoju neslýchanú nevďačnosť.
Hovorím o tom tiež preto, že ak sa to bude Pánovi páčiť a nejaká rehoľníčka si prečíta tento spis, naučí sa odo mňa mať hrôzu z takých zábav, ako ju zaprisahávam pre lásku Božiu. Kiež ráči jeho Velebnosť vymaniť z klau aspoň niektorú ako náhradu za mnohých, ktorých som oklamala chlácholením v takých nebezpečných veciach, kde som im hovorila, že to nie je žiadne zlo, a keď som nemala úmysel ich klamať, len som bola strašne zaslepená. Ak moje správanie bolo príčinou veľkého zla, potom k tomu došlo bez toho, aby som na to pomyslela.
V prvých dňoch svojej choroby, keď som ešte nevedela, ako sa sama napraviť, veľmi som túžila preukazovať dobro druhým; je to bežné pokušenie u začiatočníkov; a mne sa to darilo dosť dobre.
Domnievala som sa, že na zemi neexistuje žiadne väčšie dobro ako venovať sa modlitbe. Aj keď som mala svojho otca veľmi rada, naplnila ma túžba, aby to aj on zakúsil. Preto som robila všetko možné, aby sa modlitbe venoval, a dala som mu aj knihy. A on, ako bol čnostný, sa do nej pustil s veľkým úsilím, takže asi po piatich alebo šiestich rokoch v nej tak pokročil, že som za to ďakovala Pánovi s pretekajúcou radosťou. Musel vydržať mnoho ťažkých bolestí, ale znášali ich s obdivuhodnou trpezlivosťou. Často ma navštevoval a veľmi rád hovoril o Bohu.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    Ešte sa ukazuje miesto, kde svätica mala toto videnie. Je tam obraz, ktorý zachytáva scénu s ropuchou, ktorá sa blíži k svätici s roztvorenou tlamou.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.